Nowości

Projekt „Średniowieczne widoki piekła” otrzymuje stypendium w wysokości 60 000 dolarów

Madeleine Mulford

Stereotypem na temat średniowiecza jest to, że ludzie średniowiecza mieli obsesję na punkcie piekła: obrazy z manuskryptów pełne są demonów torturujących nagie dusze, a wizje, takie jak Piekło z Boskiej KomediiDantego , do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością. Dlaczego ludzie średniowiecza byli tak zafiksowani na punkcie piekła?

Stephen Hopkins, asystent profesora języka angielskiego na University of Central Florida, twierdzi, że to dlatego, iż piekło było laboratorium wyobraźni, przestrzenią, w której ludzie mogli wyobrazić sobie granice zbawienia i mogli napisać na nowo zasady, kto należy, a kto nie.

Reklama

W oparciu o jego badania, National Endowment for the Humanities (NEH) wybrał Hopkinsa do otrzymania rocznego stypendium w wysokości 60 000 dolarów, aby ukończyć swoją książkę, The Infernal Laboratory: Vernacular Theology and Hell in the Medieval North Sea.

NEH przyznała 28,1 mln dolarów dotacji na 204 projekty humanistyczne w całym kraju, organizacja ogłosiła w zeszłym miesiącu. Program stypendialny wspiera zaawansowane badania w naukach humanistycznych, a odbiorcy produkują artykuły, książki, materiały cyfrowe lub inne zasoby naukowe.

Reklama

Według strony internetowej NEH, agencja otrzymała średnio 1100 wniosków rocznie w ciągu ostatnich pięciu rund konkursu. Hopkins jest jednym z zaledwie 70 tegorocznych stypendystów NEH.

„Jestem zaszczycony otrzymaniem tego stypendium od NEH i podekscytowany, że jestem wśród kohorty tak wielu innych porywających, przełomowych i ważnych projektów humanistycznych finansowanych w tym roku” – mówi Hopkins.

The Infernal Laboratory: Vernacular Theology and Hell in the Medieval North Sea, jego obecny projekt finansowany z grantu NEH, bada niezwykłe lokalne eksperymenty z koncepcją piekła w tekstach wernakularnych na przestrzeni średniowiecza. Ta plastyczna idea piekła wyłoniła się naturalnie z tłumaczeń i eksperymentów z literaturą biblijną i apokryficzną we wczesnośredniowiecznej Anglii, Islandii, Walii i Irlandii.

„Mój projekt książkowy zaczyna się od kluczowego pytania: jak średniowieczni pisarze rozwinęli swoją niezwykle żywą koncepcję piekła?” mówi Hopkins. „Nie z Biblii; Nowy Testament ma zaskakująco mało do powiedzenia na temat piekła. A jednak do XIV wieku piekło stało się skodyfikowaną, warstwową i złożoną przestrzenią, dającą się precyzyjnie odwzorować w Boskiej Komedii Dantego. Moja książka opowiada o tym, jak piekło było używane w średniowieczu jako przestrzeń eksperymentalna, w której pisarze wernakularni określali lokalnie znaczące sformułowania przynależności kulturowej i teologicznej.”

Reklama

Przed dołączeniem do UCF w 2019 roku, Hopkins otrzymał licencjat z antropologii i lingwistyki z Miami University w Ohio i ukończył studia magisterskie i doktoranckie z literatury angielskiej na Indiana University, Bloomington. W UCF, Hopkins uczy kursów od lingwistyki, wczesnośredniowiecznej literatury i mitologii. Jako mediewista, jego praca skupia się na wczesnej literaturze angielskiej w jej Kontekst Morza Północnego.

Choć Hopkins uwielbia nauczać, cieszy się na skoncentrowany czas na badania i pisanie, który stypendium da mu na ukończenie pierwszego rękopisu książki.

„Ten czas z dala od zajęć pozwoli mi głęboko zamieszkać w tym projekcie, co jest ważne, biorąc pod uwagę ambicje pracy, obejmującej pół tuzina języków i tysiąc lat historii literatury” – mówi Hopkins. „Oprócz bezcennego głębokiego czasu, który poświęcę na czytanie, myślenie i pisanie, ten grant pozwoli mi odwiedzić archiwa, aby skonsultować średniowieczne manuskrypty i wczesne książki drukowane, które ogromnie skorzystają z mojej pracy”.

Reklama

Top Image: XV-wieczne przedstawienie piekła – British Library MS Additional 29433 fol. 89

Reklama

Subskrybuj Medievalverse

Powiązane artykuły
Nowości

Turyści powracają do średniowiecznych miejsc w Walii, jak donosi Cadw

W ciągu ostatniego roku ponad dwa miliony osób odwiedziło zamki, opactwa i miejsca historyczne…
Przeczytaj całość
Nowości

Konferencja: The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800)

The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800) Uniwersytet w…
Przeczytaj całość
Nowości

Największe średniowieczne miasto Afryki Południowej miało rozbudowany system zarządzania wodą, stwierdzają naukowcy

Great Zimbabwe, największe miasto południowej Afryki w okresie średniowiecza, wykorzystywało…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!