Archeologia

Król Artur i związany z nim tajemniczy, liczący 5000 lat grobowiec – rozpoczęto wykopaliska

Archeolodzy z The University of Manchester rozpoczęli wykopaliska w liczącym 5000 lat grobowcu związanym z królem Arturem, mając nadzieję, że w procesie tym uda się odpowiedzieć na niektóre z tajemnic otaczających to enigmatyczne miejsce. Eksperci pracują we współpracy z English Heritage, które opiekuje się Arthur’s Stone w Herefordshire, nad usunięciem darni, aby odsłonić i zarejestrować szczególnie wrażliwe pozostałości archeologiczne.

Czym jest Kamień Króla Artura?

Kamień Króla Artura to neolityczny grobowiec komorowy, który nigdy wcześniej nie był rozkopywany, ale English Heritage twierdzi, że podobne stanowiska w tym samym regionie zostały znalezione, aby zawierać niekompletne szczątki szkieletowe kilku osób, wraz z krzemiennymi płatkami, grotami strzał i ceramiką. Dziś pozostały jedynie duże kamienie wewnętrznej komory, która umieszczona jest w kopcu z ziemi i kamieni, którego pierwotny rozmiar i kształt pozostaje tajemnicą. Komora jest utworzona z dziewięciu pionowych kamieni, a na szczycie znajduje się ogromny ”grzyb”, którego wagę szacuje się na ponad 25 ton.

król
Kamienny krąg megalityczny

Związek skały z mitycznym Arturem

Podobnie jak wiele prehistorycznych zabytków w zachodniej Anglii i Walii, grobowiec ten był związany z królem Arturem już przed XIII wiekiem. Według legendy to właśnie tutaj Artur zabił olbrzyma, który upadając pozostawił na jednym z kamieni odcisk swoich łokci. Ostatnio uważa się, że autor C.S. Lewis inspirował się tym miejscem podczas tworzenia swojego fikcyjnego świata Narnii – Kamień Artura był inspiracją dla kamiennego stołu, na którym Lew Aslan zostaje złożony w ofierze w „Lwie, czarownicy i starej szafie”. ” Jest on jednym z najbardziej znaczących zabytków epoki kamiennej w kraju, a to wykopalisko daje naprawdę rzadką i ekscytującą szansę dla członków społeczeństwa, aby przyjść i zobaczyć archeologię w akcji”, powiedziała Ginny Slade, kierownik wolontariuszy w English Heritage.

„Nasz zespół wspaniałych wolontariuszy będzie pod ręką, aby wyjaśnić najnowsze odkrycia, jak to się dzieje – prosimy ludzi o rezerwację z wyprzedzeniem, aby upewnić się, że każdy ma szansę cieszyć się tą wspaniałą okazją.”

Dalsze wykopaliska

Wykop następuje po badaniach podjętych przez Uniwersytety w Manchesterze i Cardiff bezpośrednio na południe od zabytku w zeszłym roku, które już zmieniły myślenie o orientacji i pochodzeniu miejsca.  Zakładano, że Kamień Artura stał w obrębie klinowego kamiennego cairnu, podobnego do tych znalezionych w Cotswolds i Południowej Walii, ale profesorowie z Manchesteru Julian Thomas i profesor z Cardiff Keith Ray stwierdzili, że pomnik pierwotnie rozciągał się na pole na południowym zachodzie i mógł przybrać formę niskiego darniowego kopca z zaokrąglonymi końcami. Profesorowie Thomas i Ray poprowadzą również nadchodzących wykopalisk, z udziałem studentów z Uniwersytetu w Cardiff i szeregu instytucji amerykańskich.

Powiązane artykuły
Archeologia

Odnalezione w Polsce średniowieczne artefakty z prawdopodobnego dworu rycerskiego

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Archeologia

Wielki Zbiornik Wodny Majów może tworzyć połączenia z cenotami Majów

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Archeologia

Archeolodzy rzucają nowe światło na kamienne zabytki rytualne znalezione w Arabii Saudyjskiej

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!