Tajemnice

Peru: doskonale zachowana rzeźba Chimu znaleziona w Chan Chan

Doskonale zachowana peruwiańska rzeźba kultury Chimu w postaci intrygującej drewnianej figury, została znaleziona w centrum ceremonialnym w pobliżu Chan Chan, Trujillo w północnym Peru. Datowana na okres od 850 do 1500 lat, forma i styl artystyczny dobrze zachowanej drewnianej rzeźby pochodzi z wczesnego okresu kultury Chimu, która była kwitnącą cywilizacją przedhiszpańską, która nazywała swoją stolicę Chan Chan.

Peru i imperium Inków

Chan Chan, pochodzące od słowa Quingnam Jiang lub Chang, które oznacza „słońce”, było największym miastem w Ameryce przedhiszpańskiej, zanim zostało podbite i włączone do Imperium Inków w 1470 roku. Zostało zepchnięte w dalszą niełaskę po podbojach Pizarro i założeniu pobliskiego hiszpańskiego miasta Trujillo w 1535 roku. Chan Chan słynął z wielkich bogactw i był często plądrowany przez Hiszpanów.

peru
Lalkę znaleziono na obrzeżach olbrzymiego kompleksu archeologicznego Chan Chan tuż za Trujillo w Peru

Drewniana rzeźba Chimu: Nosiciel świętych przedmiotów

Ministerstwo Kultury Peru poinformowało o znalezisku w ubiegły wtorek, w ramach prac wykopaliskowych w trzecim etapie projektu „Odzyskanie Huaca Takaynamo, kompleksu archeologicznego Chan Chan”. Huacas to naturalne obiekty lub pomniki, takie jak duże skały lub nawet wzgórza, którym rdzenni mieszkańcy Peru nadawali znaczenie i które są czczone w całym kraju.

Odkryta niedawno rzeźba Chimu mierzyła 46 x 16 centymetrów (18 x 6,2 cala). Jest to postać ludzka, prawdopodobnie władcy niosącego przedmioty rytualne, nosząca charakterystyczny kapelusz w kształcie trapezu. Posąg opisywany jest w raportach jako „ozdobny”, co wydaje się być pewną przesadą. Ale takie rzeczy są względne dla czasu i miejsca.

Figura jest ozdobiona siedmioma pionowymi, naprzemiennymi jasnymi i ciemnymi pasami. Figura ma płaską, owalną twarz i nos, koloru czerwonego, oraz oczy w kształcie migdałów. Pierwotnie posąg ten zdobiły płytki z masy perłowej przymocowane czarnym klejem żywicznym, prawdopodobnie wytworzonym przez mięczaki. Co ciekawe, figurka ma na sobie niewielką spódnicę o trójkątnym kroju, ozdobioną małymi prostokątnymi paskami, pasującymi do pasków i wzoru na kapeluszu.

Opinia archeologów

„Znaleźliśmy drewnianą rzeźbę w idealnym stanie należącą do kultury Chimú w kompleksie archeologicznym Chan Chan” – powiedział AFP archeolog Arturo Paredes, szef specjalnego projektu państwowego badającego Chan Chan. Dodał, że postać jest prawdopodobnie tragarzem, czyli osobą, która w rytuałach i ceremoniach przenosiła święte przedmioty dla elit.

Najnowsza rzeźba Chimu ma lewe ramię leżące blisko ciała, zgięte w prawo, pozostawiając wyciągniętą lewą rękę z przodu tułowia. Prawe ramię jest zgięte do góry z dłonią na prawym ramieniu. Ręce pomalowane są na czerwono, natomiast na klatce piersiowej znajdują się ciemne, okrągłe plamy. Nogi leżą prosto, z lekko rozstawionymi stopami, podczas gdy przednia część została częściowo odcięta, tak jak to opisano w artykule.oświadczenie peruwiańskiego Ministerstwa Kultury.

Ponadto wokół prostej drewnianej rzeźby Chan Chan znaleziono nasiona nektandry (rodzaj rośliny z rodziny Lauraceae, która ma właściwości lecznicze) oraz fragmenty nici. Sugerowało to, że prawdopodobnie były one częścią naszyjnika. Obok rzeźby znaleziono małą czarną torebkę, którą zdobiły brązowe i białe nici.

„Chimú rzeźby z drewna lub rzeźby są stałe lub ruchome. Te pierwsze udokumentowane są przy wejściu do niektórych kompleksów murowanych Chan Chan, z nierzeźbionego segmentu, który po zakopaniu przytwierdza rzeźbioną część elementu do podłoża. Ruchome rzeźby pozbawione są tego elementu i często były dokumentowane w niektórych huacas” – dodał Nunez.

Nowe dowody na istnienie budowli ceremonialnych na obrzeżach Chan Chan w Peru

Dyrektor Specjalnego Projektu Kompleksu Archeologicznego Chan Chan, César Gálvez Mora wyjaśnił, że istnieją nowe znaczące dowody na istnienie budynku ceremonialnego na peryferiach głównego kompleksu Chan Chan.

Janie Gómez, wiceminister dziedzictwa kulturowego i przemysłu kulturalnego Peru, powiedziała w oświadczeniu rządowym, że „kraj mógłby żyć bardzo dobrze tylko dzięki docenieniu swoich (archeologicznych) zabytków. Mamy wiele i różnorodnych miejsc o wyjątkowych cechach”.

Wykopaliska, zaplanowane na 8 miesięcy, rozpoczęły się 11 kwietnia tego roku i otaczają ludną dzielnicę La Esperanza, około 5 km (3,1 mil) od współczesnego miasta Trujillo w Peru.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Cechy faszyzmu włoskiego

Faszyzm we Włoszech narodził się w okresie powojennym, w atmosferze chaosu i niezadowolenia…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Dlaczego Niemcy rozpoczęli 2 wojnę światową?

Przyczyny polityczne, które doprowadziły do powstania Niemiec, można śledzić aż do XIX wieku.
Przeczytaj całość
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!