Archeologia

Nowo znalezione chińskie artefakty rzucają światło tajemnicze starożytne królestwo

Ołtarz z brązu i smok ze świńskim nosem są wśród wielu przedmiotów odkrytych w dołach ofiarnych, które rzucają nowe światło na zakopane tajemnice starożytnej chińskiej cywilizacji.

Odkryte przez archeologów w „dużych” ilościach artefakty w ruinach Sanxingdui w południowo-zachodniej prowincji Syczuan, według zespołu stojącego za wykopaliskami i państwowej agencji prasowej Xinhua.

Co odkryto

Zespół obejmujący naukowców z Peking University i Sichuan University znalazł tysiące przedmiotów, w tym skomplikowane przedmioty z brązu, złota i jadeitu, nazwali to bezprecedensowym odkryciem. Eksperci twierdzą, że znaleziska datowane są na 3000 do 4500 lat wstecz.

Odkryte pod koniec lat 20. ubiegłego wieku Sanxingdui jest jednym z kluczowych chińskich stanowisk archeologicznych. Eksperci uważają, że jego skarby należały kiedyś do starożytnego królestwa Shu, które datuje się na 4 800 lat i trwało 2 000 lat.

Miejsce gdzie odnaleziono artefakty

Nowe znaleziska pochodzą głównie z tego, co archeolodzy nazywają dołami ofiarnymi 7 i 8. Najważniejszym z nich jest brązowe pudełko z pokrywą w kształcie żółwia, zawierające jadeitowe artefakty, w tym głowy smoków. Wokół pudełka znaleziono ślady jedwabnej tkaniny.

artefakty
Jeden ze skarbów odnalezionych w Chinach

”Nie będzie przesadą stwierdzenie, że naczynie jest jedyne w swoim rodzaju, biorąc pod uwagę jego charakterystyczny kształt, drobne rzemiosło i pomysłowy projekt. Chociaż nie wiemy, do czego służyło to naczynie, możemy założyć, że starożytni ludzie je cenili” – powiedział Li Haichao, profesor z Uniwersytetu Syczuańskiego, który kieruje wykopaliskami w dole nr 7 – podaje Xinhua.

Rola wykopów i ich wykorzystanie są przedmiotem sporów. Jeden z naukowców, Chen Shen, argumentował w książce z 2002 roku: „Niektórzy uważają, że doły są rodzajem pochówku, ale bez ludzkich szkieletów; ciało mogło zostać zredukowane do popiołu w wyniku rytualnej ceremonii spalania”.

W jednym dole znaleziono spalone fragmenty kości słoniowej, a obecność popiołu, być może pozostałości materii drzewnej i roślinnej używanej jako paliwo, skłoniła archeologów do spekulacji, że w dołach umieszczano skrzynie do spalenia.

Sekrety dołu numer 8

W dole nr 8 archeolodzy znaleźli jeszcze więcej misternych prac z brązu, w tym głowy ze złotymi maskami, ołtarz i smoka ze świńskim nosem.

Ciekawa trzyczęściowa rzeźba przedstawia węża z ludzką głową z wystającymi oczami, kłami i rogami. Górna część głowy przypomina starożytne naczynie do wina w kształcie trąbki.

Ran Honglin, z Prowincjonalnego Instytutu Badań nad Relikwiami Kulturowymi i Archeologią Sichuan, powiedział, że niektóre elementy rzeźby były typowe dla królestwa Shu, podczas gdy inne były widoczne w przedmiotach z dynastii Zhou.

„Te trzy czynniki zostały teraz zmieszane w jeden artefakt, co pokazuje, że Sanxingdui jest ważną częścią chińskiej cywilizacji” – powiedział Xinhua.

„Więcej reliktów kulturowych odkopanych w Sanxingdui zostało również zauważonych w innych miejscach w Chinach, dając dowody na wczesną wymianę i integrację chińskiej cywilizacji” – dodał Honglin.

Głowa z wykopalisk prowadzonych w dole numer 8

”Rzeźby są bardzo skomplikowane i pomysłowe, odzwierciedlają bajkowy świat wyobrażony przez ludzi w tym czasie, i pokazują różnorodność i bogactwo chińskiej cywilizacji”, Zhao Hao, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Pekińskim, który prowadził wykopaliska w dole 8, powiedział Xinhua.

Instytut powiedział, że około 13.000 przedmiotów zostało już znalezionych w Sanxingdui od czasu rozpoczęcia wykopalisk w latach 80-tych.

Miejsce o powierzchni 12 mil kwadratowych zostało przypadkowo odkryte pod koniec lat 20. przez rolnika z prowincji Syczuan, który naprawiał rów kanalizacyjny. Jest ono uważane za jedno z najważniejszych chińskich znalezisk archeologicznych i jedno z największych odkryć XX wieku na świecie.

Znaleziska malują żywy obraz życia w starożytnych Chinach. Małe doły ofiarne i poświęcone szczątki bydła i dzików znaleziono obok trzciny, bambusa i soi.

Miejsce narodzin Chińskiej cywilizacji?

Większość historyków i archeologów wcześniej uważała, że miejscem narodzin chińskiej cywilizacji jest dorzecze Żółtej Rzeki na północy Chin. Ale odkrycie Sanxingdui i jego wykopaliska w latach 80. podważyły te założenia.

Nowe znaleziska mają być pokazane na wystawie w Muzeum Sanxingdui, w pobliżu miasta Guanghan, w 2023 roku.

Tajemnica otaczała los społeczeństw, które stworzyły artefakty znalezione w Sanxingdui. Dowody wskazują, że w pewnym momencie opuściły one ten obszar i przeniosły się do starożytnego miasta Jinsha, w pobliżu współczesnego miasta Chengdu.

Niektórzy uczeni uważają, że przeprowadzkę spowodowało trzęsienie ziemi sprzed 3000 lat.

Powiązane artykuły
Archeologia

Odnalezione w Polsce średniowieczne artefakty z prawdopodobnego dworu rycerskiego

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Archeologia

Wielki Zbiornik Wodny Majów może tworzyć połączenia z cenotami Majów

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Archeologia

Archeolodzy rzucają nowe światło na kamienne zabytki rytualne znalezione w Arabii Saudyjskiej

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!