Nowości

Średniowieczny skarb z Anglii

Średniowieczne artefakty są nieustannie odnajdywane na terenie Anglii. Jednym z nich jest na przykład XIII-wieczna pieczęć, odznaka pielgrzyma w kształcie sakiewki i srebrna moneta wenecka.

Naparstek, znaleziony w pobliżu miasta Sherborne w południowo-zachodniej Anglii, waży nieco ponad cztery gramy i jest wykonany z miedzi. Znany również jako pierścień do szycia, został wytłoczony z antyprawą spiralą kwadratowych wżerów. Więcej szczegółów można uzyskać na stronie Portable Antiquities Scheme.

Średniowieczne skarby znalezione w Anglii

Przedmiot ten znajduje się wśród wielu klamer, monet i innych średniowiecznych przedmiotów. Często odkrywane przez wykrywacze metali, są dokumentowane i wyceniane przez projekt, a niektóre z bardziej ekstrawaganckich znalezisk trafiają do lokalnych muzeów. Oto niektóre z nich:

Pieczęć datowana na XIII wiek – ta ołowiana pieczęć jest bardzo zużyta, ale nadal można zobaczyć wygrawerowaną sześcioramienną gwiazdę lub kwiat ze spiczastymi owalnymi płatkami/promieniami. Jest to otoczone legendą i to prawdziwy skarb. Posiada inkrypcję która brzmi „+S’WILL’F.ICAB” – co prawdopodobnie jest skrótem od Sgillium William fillius Jacon. Tłumaczy się to jako Pieczęć Thomase, syna Roberta i została znaleziona w pobliżu Canterbury.

skarby
Nowe średniowieczne artefakty wciąż są odnajdywane

Miedziany pierścień. W pobliżu wsi Ketton w środkowej Anglii, znaleziono inny skarb. Miedziany pierścień jest opisany przez Schemat jako posiadający „wąski okrągły przekrój obręczy, która rozszerza się wzdłuż górnej krawędzi, aby utworzyć niską spiczastą ramkę z łagodnie nachylonymi ramionami. Oprawą na szczycie ramki jest szklany kaboszon w kolorze purpury.” Ten styl pierścienia był popularny w XIII wieku, ale może pochodzić z dowolnego czasu w późniejszym średniowieczu.

Pieczęć Pielgrzyma – skarb datowany na 14 lub 15 wiek, ten ołowiany obiekt jest w kształcie sakiewki. Mogła to być odznaka pielgrzyma, podczas gdy inną możliwością było to, że był to talizman szczęścia z noszącym nadzieję, że może przynieść im pieniądze. Został on znaleziony w pobliżu Bristolu.

Moneta z okresu Nicolo Trona – odkryta w pobliżu wsi Crondall w południowej Anglii, ta zużyta i mocno obcięta średniowieczna srebrna wenecka soldino została wybita w okresie rządów Nicolo Trona jako doża weneckiego (1466-1473).

Powiązane artykuły
Nowości

Wikingowie i zwierzęta, które przybyły z nimi do Wielkiej Brytanii

Kiedy Wielka Armia Wikingów najechała Anglię w 865 roku, przybyli nie tylko ludzie. Nowe badanie…
Przeczytaj całość
Nowości

Kilka historycznych miejsc uszkodzonych w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

Silne trzęsienie ziemi, które w poniedziałek nawiedziło część Turcji i Syrii, wyrządziło…
Przeczytaj całość
Nowości

Średniowieczny domek z bramą odkryty w Anglii

Średniowieczny dom bramny, który może pochodzić z XIII wieku, został odkryty przez archeologów…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!