Nowości

Średniowieczne skarby odkryte w Walii

Kilka średniowiecznych przedmiotów zostało niedawno odkrytych przez detektorystów metali w Walii. Wśród nich są pierścienie i broszki, które teraz zostały uznane za skarby narodowe.

Średniowieczne przedmioty zostały uznane za skarby przez Paula Bennetta, p.o. starszego koronera dla Pembrokeshire i Carmarthenshire, które znajdują się w południowej Walii. Zgodnie z Portable Antiquities Scheme i Treasure Act, przedmioty historyczne odkryte na terenie Wielkiej Brytanii muszą być zgłaszane władzom. Niektóre z najważniejszych z tych znalezisk są uznawane za skarby narodowe, co pozwala na ich zakup przez muzea.

Reklama

Każdego roku w Walii zgłaszanych jest od 30 do 60 przypadków skarbów, jako znaleziska dokonane przez członków społeczeństwa, zazwyczaj detektorystów metali. Od 1997 roku w Walii dokonano ponad 600 znalezisk skarbów, przy czym liczba znalezisk skarbów stopniowo wzrasta z czasem, a w 2021 roku zgłoszono 58 przypadków skarbów.

Oto przedmioty odkryte i obecnie uznane za skarb:

Zdjęcie © Amgueddfa Cymru – National Museum

WalesTrzynastowieczna lub wczesna czternastowieczna srebrna broszka pierścieniowa, znaleziona przez Lee Evansa podczas wykrywania metali na ziemi pod pastwiskiem w Cilgerran w 2021 roku. Oprawę broszki zdobią wzory w jodełkę i poprzeczne rowki, inkrustowane niello – czarnym materiałem przypominającym emalię, zapewniającym kontrast kolorystyczny z tłem srebrnym broszki.

Photo © Amgueddfa Cymru – National Museum

WalesŚredniowieczny srebrny pierścień na palec został znaleziony przez Vaughana Thomasa podczas wykrywania metalu na polu w St David’s i Katedrze w 2018

roku.

Pierścień ma szeroki spłaszczony pasek i ramkę w formie stylizowanego kwiatu z wygrawerowanym wzorem. Pierścień prawdopodobnie pochodzi z XIII-XVI wieku. Muzeum Scolton Manor wyraziło zainteresowanie nabyciem tego pierścienia oraz wspomnianej wyżej broszki do swojej kolekcji.

Reklama

Zdjęcie © Amgueddfa Cymru – National Museum WalesFragment

średniowiecznego srebrnego pierścienia „strzemiennego” znaleziony przez Jake’a Webstera w 2020 roku podczas wykrywania metali w Llawhaden. Pierścień datowany jest na dwunasty lub trzynasty wiek.

Photo © Amgueddfa Cymru – National Museum

WalesŚredniowieczna srebrna pierścieniowa broszka, którą w 2020 roku odkrył Rafał Pacholec podczas wykrywania metali w pobliżu Pontyberem. Oprawę broszki zdobią delikatne pasma czarnego niello (stopu różnych metali i siarki), a broszka ma trzpień w kształcie sztyletu, z charakterystycznymi „strzemionami”, które mają zapobiegać zaczepianiu się tkaniny podczas noszenia. Poprzez porównanie z innymi znanymi przykładami, została ona datowana na XIII lub XIV wiek.

Zdjęcie © Amgueddfa Cymru – National Museum

WalesSrebrny pozłacany wisiorek z okresu Tudorów, w kształcie serca, ozdobiony motywem krwawiącej rany, symbolizującej ranę Chrystusa. Ta osobista ozdoba, będąca symbolem

wiary katolickiej, datuje się na połowę XVI wieku.

Reklama

Wisiorek został znaleziony przez Davida Edwardsa podczas wykrywania metalu na polu w Llangeler pod koniec 2020 roku. Dr Mark Redknap, zastępca kierownika ds. zbiorów i badań archeologicznych w Muzeum Narodowym Walii, mówi: „Podczas gdy reformacja jest tradycyjnie postrzegana jako czas rozpadu średniowiecznego społeczeństwa i porządku, z ikonoklazmem, zbezczeszczonymi sanktuariami i klasztorami zamkniętymi, aby stać się miejscami ocalenia lub konwersji, znaleziska archeologiczne, takie jak wisiorek z Llangeler, mówią nam o indywidualnych ciągłościach i reakcjach na wiarę w tym okresie. Wisiorek jest ściśle powiązany z podobnym znaleziskiem z Fishguard & Goodwick, Community, Pembrokeshire i może stanowić potwierdzenie wiary w okresie maryjnym brytyjskiej kontrreformacji. „

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Portable Antiquities Scheme w Walii

Powiązane artykuły
Nowości

Turyści powracają do średniowiecznych miejsc w Walii, jak donosi Cadw

W ciągu ostatniego roku ponad dwa miliony osób odwiedziło zamki, opactwa i miejsca historyczne…
Przeczytaj całość
Nowości

Konferencja: The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800)

The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800) Uniwersytet w…
Przeczytaj całość
Nowości

Największe średniowieczne miasto Afryki Południowej miało rozbudowany system zarządzania wodą, stwierdzają naukowcy

Great Zimbabwe, największe miasto południowej Afryki w okresie średniowiecza, wykorzystywało…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!