Tajemnice

Kapsuła czasu otwarta w kopalni kobaltu Alderley Edge, Anglia

Jaskiniowcy badający podziemne przestrzenie w Alderley Edge, Cheshire w północno-zachodniej Anglii byli oszołomieni odkryciem zapieczętowanego i opuszczonego szybu kopalnianego, który nie był odwiedzany przez nikogo od początku XIX wieku. Pomimo upływu czasu zawartość i wnętrze kopalni były w nieskazitelnym stanie, jakby wszystko zostało zamrożone na miejscu przez dwa wieki.

Hermetycznie zamknięta przez 212 lat

Ta ukryta podziemna przestrzeń w została zidentyfikowana jako kopalnia kobaltu. Ostatni raz była otwarta w czasie wojen napoleońskich, co ujawniła wiadomość pozostawiona przez górnika pracującego na jednej z ostatnich zmian w kopalni. Napis napisany w sadzy świecy brzmiał „WS 20 sierpnia 1810”. Przypuszczalnie pozostawiono go na pamiątkę zbliżającego się zamknięcia kopalni i utraty pracy, a w nieruchomym powietrzu zapieczętowanej kopalni wiadomość zachowała się w nienaruszonym stanie po tak długim czasie.

To niesamowite znalezisko zostało właśnie ujawnione opinii publicznej w komunikacie prasowym National Trust .

Message left in candle soot is a signal of when the mine was closed, at the time of the Napoleonic Wars. (© Ed Coghlan / Derbyshire Caving Club via National Trust)

Wiadomość pozostawiona w sadzy świecy jest sygnałem, kiedy kopalnia została zamknięta, w czasach wojen napoleońskich. ( © Ed Coghlan / Derbyshire Caving Club via National Trust )

„Ta kopalnia nie została naruszona przez późniejsze wydobycie, nie włamały się do niej dzieci w latach 60-tych, nie została wypełniona butelkami ani innymi śmieciami” – stwierdził archeolog National Trust, Jamie Lund, podziwiając tak niezwykłe znalezisko. „To dosłownie kapsuła czasu, jeśli chodzi o danie wglądu w środowisko, z jakim zetknęli się ci górnicy, którzy wydobywali kobalt”.

Brak tlenu krążącego pod ziemią jest powodem, dla którego wszystko było tak dobrze zachowane. Wśród przedmiotów znalezionych wewnątrz szybu kopalnianego były gliniane fajki, jeden skórzany but i mała miseczka. Ta ostatnia była szczególnie intrygująca, ponieważ wokół niej zbudowano niewielką skalną ścianę, jakby była to jakaś wystawiona na pokaz świątynia. Historycy spekulują, że mógł to być sposób przesądnej grupy górników na okazanie wdzięczności za bogatą żyłę kobaltu, która została odkryta w kopalni, co byłoby odpowiednim „hołdem”, ponieważ kobalt był używany w tamtych czasach do dodawania koloru do niebieskiej i białej ceramiki.

This eating bowl was placed as if showing gratitude, but the motive is speculation. (Paul Harrison - Derbyshire Caving Club via National Trust)

Ta misa do jedzenia została umieszczona jakby w dowód wdzięczności, ale motyw jest przedmiotem spekulacji. (Paul Harrison – Derbyshire Caving Club via National Trust )

Inne ślady okupacji w kopalni to odciski palców mężczyzn, którzy tam pracowali, pozostawione wciśnięte w kawałki gliny, które służyły do przytrzymywania świec do ścian skalnych. Na jednej ze ścian znajduje się odcisk sztruksowych spodni, pozostawiony najwyraźniej przez górnika, który oparł się o glinę. Drewniane belki podtrzymujące kopalnię są nadal nienaruszone.nd w dobrym stanie, a wiatrownica (ręczne urządzenie podnoszące służące do wynoszenia rudy z kopalni) nawinięta liną z konopi jest nadal w doskonałym stanie.

Part of a windlass with rope still wrapped around it. (© Ed Coghlan - Derbyshire Caving Club via National Trust)

Część wiatrownicy z wciąż owiniętą wokół niej liną. ( © Ed Coghlan – Derbyshire Caving Club via National Trust )

Historycy przeczesują pisemne zapiski z Cheshire z tamtego okresu, próbując zidentyfikować osobę znaną jako 'WS’. Jak dotąd wysiłki te nie powiodły się, a skomplikował je fakt, że raporty płacowe z tamtego okresu zostały zniszczone w pożarze.

Miners shoe in an almost perfect state of preservation. (© Ed Coghlan - Derbyshire Caving Club via National Trust)

But górniczy w niemal idealnym stanie zachowania. ( © Ed Coghlan – Derbyshire Caving Club via National Trust )

Krótka historia wydobycia kobaltu w Alderley Edge

Alderley Edge to wioska licząca około 5.000 mieszkańców, położona głęboko w spokojnej okolicy Cheshire. Szyb kopalniany został wydrążony w zboczu z widokiem na wieś i jest to jedna z wielu kopalni, które były otwarte w tej okolicy w ciągu wielu wieków.

Zapisy i wykopaliska archeologiczne ujawniły, że ludzie wydobywali miedź, kobalt i ołów w Alderley Edge od epoki brązu. Było ono intensywnie eksploatowane w czasach rzymskich i ponownie między 1690 a 1920 rokiem.

Jaskinie i stare kopalnie w okolicy są obecnie własnością National Trust. Jednak w latach 70-tych Trust wydzierżawił je Derbyshire Caving Club, a członkowie tej organizacji od tamtej pory poszukują nowych kopalni i jaskiń do eksploracji.

Eksploratorzy z Derbyshire Caving Club, którzy odkryli zamkniętą kopalnię kobaltu jesienią 2021 roku, od razu wiedzieli, że jest to niezwykłe znalezisko.

„Znalezienie kopalni w nieskazitelnym stanie, wraz z tak osobistymi przedmiotami i napisami, jest rzadkie” – powiedział sekretarz klubu Ed Coghlan. „Jest to zniewalające okno do przeszłości i do ostatniego dnia, kiedy pracownicy kopalni zaprzestali swojej działalności”.

Nowo odkryty szyb kopalniany pogrąża się 33 stopy (10m) pod ziemią. Został on otwarty specjalnie w celu wydobycia niebieskiego tlenku kobaltu, który był używany do barwienia ceramiki, papieru i szkła w czasach średniowiecznych i postmodernistycznych.

Po zakończeniu bliższych badań kopalni, eksperci doszli do wniosku, że została ona opuszczona i zapieczętowana około roku 1810, co sugerowała wiadomość od „WS.”. Wydobycie kobaltu w Anglii było stosunkowo ograniczone na początku XIX wieku, ponieważ import z Europy był tak łatwy do zdobycia. Podczas wojen napoleońskich (1803-1815) import został jednak wstrzymany, co spowodowało konieczność zwiększenia krajowej produkcji kobaltu.

Kobalt został po raz pierwszy odkryty w Alderley Edge w 1806 roku. Ale import wznowiono do 1817 roku, co w zasadzie spowodowała wstrzymanie wydobycia kobaltu w tym regionie.

Zachowanie dziewiczego miejsca na zawsze

Okno możliwości dla speleologów, historyków i archeologów do zbadania odkrytego szybu kopalnianego będzie stosunkowo krótkie. Szyb zostanie wkrótce zapieczętowany, a teren zamknięty dla wszystkich zwiedzających, aby mieć pewność, że wszystko zostanie zachowane w obecnym stanie.

„Przedmioty znalezione w kopalni zostały sfotografowane i skatalogowane i pozostawione tam, gdzie zostały znalezione, aby pozostały w podziemnych warunkach, które je zachowały” – powiedział Lund. „Pozostawia to kopalnię jako kapsułę czasu, chroniąc miejsce, które kiedyś było rojem aktywności dla przyszłych pokoleń, aby zbadać i cieszyć się”.

Podczas gdy osobiste wizyty w miejscu w Alderley Edge będą zabronione, National Trust stworzył interaktywny model 3D kopalni, do którego można uzyskać dostęp poprzez ich stronę internetową. To realistyczne odtworzenie pozwoli wirtualnym odwiedzającym zobaczyć dokładnie to, co widzieli speleolodzy, gdy po raz pierwszy weszli do świeżo otwartego szybu kopalni.

Zdjęcie górne: Członek Derbyshire Caving Club bada rurę znalezioną w kopalni Alderley Edge Cobalt. Źródło: National Trust

By Marek Tobol

Powiązane artykuły
Tajemnice

Cechy faszyzmu włoskiego

Faszyzm we Włoszech narodził się w okresie powojennym, w atmosferze chaosu i niezadowolenia…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Dlaczego Niemcy rozpoczęli 2 wojnę światową?

Przyczyny polityczne, które doprowadziły do powstania Niemiec, można śledzić aż do XIX wieku.
Przeczytaj całość
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!