Nowości

Największe średniowieczne miasto Afryki Południowej miało rozbudowany system zarządzania wodą, stwierdzają naukowcy

Great Zimbabwe, największe miasto południowej Afryki w okresie średniowiecza, wykorzystywało dziesiątki dużych dołów do przechowywania wody. Nowe badania pokazują, jak ten system pozwalał społeczności zarządzać stabilnymi dostawami wody w regionie podatnym na suszę.

Położone w górach południowo-wschodniego Zimbabwe, Wielkie Zimbabwe zostało założone w IX wieku. Sama nazwa Zimbabwe oznacza „wielki kamienny dom” w języku Shona i w rzeczywistości kraj ten otrzymał swoją nazwę od starożytnego miasta. W XI wieku było ono stolicą królestwa Shona, nadzorującego część dzisiejszego Zimbabwe i Mozambiku. Z populacją między 10.000 a 18.000, miasto kwitło aż do opuszczenia w 17 wieku.

Reklama

Ale jak ludzie tam mieszkający zaspokajali swoje potrzeby? Szczególnym wyzwaniem była woda – Great Zimbabwe znajduje się w obszarze wrażliwym na klimat, więc zapewnienie stabilnych dostaw wody dla tak wielu ludzi i tak wielu bydła musiało być problemem.

Tę zagadkę bada grupa naukowców z RPA, Anglii, Zimbabwe i Danii w artykule opublikowanym w czasopiśmie Anthropocene. Za pomocą metod teledetekcji i wykopalisk zbadali oni szereg dużych depresji w krajobrazie, które lokalnie nazywane są dołami „dhaka”. Zagłębienia te nie były wcześniej badane, gdyż sądzono, że powstały jedynie w celu zbierania gliny używanej do budowy w mieście.

Reklama

Nowe badania pokazują, że doły musiały być również używane do przechowywania i zarządzania wodą dla miasta. Istnieją wyraźne ślady, że zagłębienia zostały wykopane w miejscu, w którym mogą zbierać wodę powierzchniową, a jednocześnie przesączać się i magazynować wody gruntowe do wykorzystania w suchych okresach roku. Badacze znaleźli więcej dołów „dhaka” niż było to znane wcześniej, a znaleziono je tam, gdzie małe strumienie będą naturalnie przebiegać przez krajobraz podczas deszczu lub gdzie przesączają się wody gruntowe. To, w połączeniu z lokalizacją i budową zagłębień, przekonało badaczy, że doły „dhaka” funkcjonowały jako sprytny system zapewniający stabilne dostawy wody, poprzez przechowywanie większej ilości wód powierzchniowych i gruntowych, które mogły być wykorzystywane także poza porą deszczową. Szacują oni, że system mógł przechowywać 18 000 metrów sześciennych wody.

Mieszkańcy Wielkiego Zimbabwe opracowali więc inteligentne pod względem klimatycznym metody przechowywania wody i zarządzania nią na obszarze, który charakteryzuje się występowaniem trzech różnych klimatów: bardzo ciepłej i suchej pory roku, ciepłej i mokrej pory roku oraz ciepłej i suchej zimy. Takie zaopatrzenie w wodę mogło być niezbędne do stworzenia społeczeństwa miejskiego, które wymagało bezpiecznych dostaw wody dla swoich mieszkańców, dla zwierząt gospodarskich i dla rolnictwa.

Badacze piszą:

Choć fragmentaryczne, rosnące ciało środowiskowe i archeologiczne zapisy, gdy zintegrowane z historycznymi i etnograficznymi informacjami, robią malować nowy, przekonujący portret Wielkiego Zimbabwe: krajobraz, w którym ludzkie osadnictwo, ziemia i woda były intymnie związane przez długi czas i do pewnego stopnia nadal to robią. Źródła i woda deszczowa zasilały miejską populację elit rządzących, przywódców religijnych, rzemieślników i kupców. Magazyny wody były stratneegicznie usytuowane, by zmaksymalizować podaż i popyt.

Badacze mają nadzieję, że eksploracja dołów „dhaka” na innych obszarach może również ujawnić, jak inne średniowieczne społeczności w regionie radziły sobie z kwestiami zarządzania wodą.

Reklama

Artykuł, „Climate-smart harvesting and storing of water: The legacy of dhaka pits at Great Zimbabwe,” autorstwa Innocent Pikiray, Federica Sulas, Bongumenzi Nxumalo, Munyaradzi Elton Sagiya, David Stott, Søren M. Kristiansen, Shadreck Chirikure i Tendai Musindo, pojawił się w Anthropocene. Kliknij tutaj, aby go przeczytać.

Top Image: Wielkie Zimbabwe – photo by Andrew Moore / Flickr

Reklama

Subskrybuj Medievalverse

Powiązane artykuły
Nowości

Turyści powracają do średniowiecznych miejsc w Walii, jak donosi Cadw

W ciągu ostatniego roku ponad dwa miliony osób odwiedziło zamki, opactwa i miejsca historyczne…
Przeczytaj całość
Nowości

Konferencja: The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800)

The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800) Uniwersytet w…
Przeczytaj całość
Nowości

Alhambra jest teraz najbardziej Instagramowym zamkiem świata

Jakie są Najbardziej Instagrammable Zamek do odwiedzenia w 2023 roku? Oto pierwsza…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!