Dziwne historie

Brytyjskie i irlandzkie kobiety w czarnych duchach

Autor: Beach Combing | w : Modern , trackback

W dzisiejszym podcaście Boggart and Banshee Chris Woodyard i ja rozmawiamy o Kobiecie w Czerni, w dużej mierze zapomnianej i całkowicie przerażającej nadprzyrodzonej postaci o amerykańskim rodowodzie. WiB, jak pieszczotliwie nazywają ją wielbiciele, zaczęła być widywana w latach 60. XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. W kolejnych dekadach widziano ją po zmroku we wszystkich zakątkach kraju, zwłaszcza w prowincjonalnych miasteczkach, a doniesienia o niej napływały aż do Wielkiej Wojny. Wysoka postać ubrana w żałobną czerń z welonem była nie całkiem duchem, ale też nie całkiem człowiekiem. Przytulała się, całowała, policzkowała, biegała, wbijała ludziom szpilki, wysysała krew, chowała się w stosach drewna, znikała w powietrzu, pojawiała się z powietrza i ogólnie powodowała spustoszenie w słabo oświetlonych ulicach małych miasteczek USA. Często przypisuje się jej cechy podobne do banshee. Jej pojawienie się sygnalizowało nadchodzącą katastrofę dla wielu społeczności.

Zainspirowana pracą Chrisa w WiB-ach udałam się na poszukiwanie brytyjskich i irlandzkich przykładów Kobiety w Czerni z magicznych sześćdziesięciu lat, kiedy to dmuchała trumiennym pyłem w oczy naszych amerykańskich kuzynów. Z tego co widzę brytyjskie WiBs były raczej bardziej fizyczne i z tego świata niż ich amerykańskie siostry. Oto niezwykła relacja z 1882 roku, w której Cockney WiB jest związana z martwymi niemowlętami.

W środę wieczorem sekstant St. Barnabas, Bromley by Bow, znalazł na cmentarzu kościelnym martwe ciało dziecka płci żeńskiej. Stwierdzono, że śmierć nastąpiła w wyniku przemocy. To sprawia, że czwarte ciało niemowlęcia znalezione w Bromley w bardzo krótkim okresie, a stwierdza się, że w każdym przypadku tuż przed ich odkryciem widziano wysoką kobietę ubraną na czarno, która czaiła się na sport. Niektóre dzieci twierdzą, że tuż przed tym jak Sexton przyszedł na działkę widziały „Czarną kobietę z Bromley” (jest to nazwa, przez którą kobieta jest znana wśród mieszkańców), która weszła na cmentarz, pochyliła się jakby kładła coś na ziemi i natychmiast odeszła. Uważa się, że kobieta, o której mowa, jest hodowcą dzieci, który ma „zakład” gdzieś w dzielnicy. Podjęto wysiłki, aby ją namierzyć, ale jak dotąd bez powodzenia. 'The Woman in Black’, South London Chronicle (1 Jul 1882), 7

Kobieta w czerni z Bromley” brzmi dla mnie jak wózek z East Endu, który został zneutralizowany przez londyńską policję (bless).

Zamiast tego mamy tu irlandzki odpowiednik, który wskazuje na transwestytyzm w słynącym z tolerancji dziewiętnastowiecznym Co Carlow.

W ciągu ostatnich dwóch lub trzech tygodni bardzo żółta kobieta, ubrana na czarno, a jej twarz zakryta grubym welonem z krepy, była często widziana od zmroku do godziny dwunastej paradując po drogach publicznych w Harrow, Ballyorley, Ballyredmond, Boyra &c., a kiedy ją zaczepiono, nie odzywała się. Pewnego wieczoru niektórzy młodzi mężczyźni czekali na nią, a kiedy zbliżała się do nich, rozdzielili się, aby ją wprowadzić; ale ich zamiar był dla niej oczywisty, wyciągnęła rewolwer i powiedziała im, że pierwszego, który odważy się do niej zbliżyć, pośle do wieczności. Krążą różne plotki i uważa się, że jest to mężczyzna przebrany w kobiecy strój. 'Tajemnicza kobieta w czerni’, Carlow Post (23 kwietnia 1870), 2

W Stanach często mówiło się, że WiB-y to mężczyźni cieszący się nielegalnym dreszczykiem emocji związanym z kobiecym skrzepemhing w nocy: jakie jest lepsze przebranie dla mężczyzny, który lubił kobiece ubrania, niż pełny strój żałobny, który ukrywał twarz i wymagał prywatności?

Wszelkie inne brytyjskie lub irlandzkie WiB-y: drbeachcombing AT gmail DOT com

Jeśli jesteś zainteresowany (Pennsylvania) Women in Black Chris Woodyard dostarczył mały plik źródłowy ze szczegółami jej wielu publikacji WiB.

Powiązane artykuły
Dziwne historie

The Voodoo Soldiers of Arthur's Seat, Edinburgh

Autor: Beach Combing | w : Modern , trackback W 1836 roku niektóre dzieci odkryły ukrytą niszę…
Przeczytaj całość
Dziwne historie

Zostaniesz wyrzucony: Nowa zaraza społeczna?

Autor: Beach Combing | w : Actualite , trackback Przedstawiamy Spiking Zara, dziewiętnastoletnia…
Przeczytaj całość
Dziwne historie

Ann Jefferies and the Fairies: A Cornish Fairy Witch

Autor: Beach Combing | w : Modern , trackback Tematem podcastu w tym miesiącu jest Ann Jefferies…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!