Dziwne historie

Ann Jefferies and the Fairies: A Cornish Fairy Witch

Autor: Beach Combing | w : Modern , trackback

Tematem podcastu w tym miesiącu jest Ann Jefferies (1625-1713), kornwalijska wróżka-czarownica. Towarzysząca jej książka Pwca jest dostępna na Amazon: Ann Jefferies and the Fairies A Source Book for a Seventeenth-Century Cornish Fairy Witch

Wprowadzenie: Ann and the Fairy Witches

Ann Jefferies (aka Anne Jefferies, Ann Jeffries etc) zaczęła widzieć wróżki w 1645 roku. Miała wtedy 19 lat. Wróżki były mniej więcej wielkości dzieci w wieku trzech lub czterech lat i nosiły zielony kolor. Zawsze pojawiały się w parzystej liczbie i były wróżki męskie i żeńskie. Ann nie była ani pierwszą, ani ostatnią osobą w historii Wielkiej Brytanii, która miała tego typu wizje. Obserwacje wróżek, oczywiście, trwają bez przerwy do dziś. Jednak Ann należy do znacznie bardziej wybrednej kategorii niż zwykły widzący wróżki.

Najważniejsze jest to, że Ann czerpała moc od swoich wróżek. Nauczyła się leczyć dzięki ich instrukcjom: ludzie przychodzili do Anny ze złamanymi kośćmi, skrofułami, epilepsją, jadłowstrętem… Wróżki wyrządzały krzywdę w jej imieniu: spowodowały upadek kobiety. Ania potrafiła przewidzieć przyszłość: dzięki wróżkom wiedziała, kiedy ludzie przyjdą ją odwiedzić. Wróżki mówiły jej to, co było napisane w książkach: mimo że Ann była analfabetką. Wróżki karmiły Ann, gdy nie dostawała ludzkiego jedzenia. Wydaje się, że dawały jej pieniądze.

Ann, w rzeczywistości, pasuje raczej do kategorii, którą można nazwać „czarownicą z bajki”: mężczyźni i kobiety, którzy używali magii poprzez swoje kontakty z wróżkami. W Wielkiej Brytanii odnotowano istnienie wróżkowych czarownic od XI do XIX wieku. Podejrzewam, że staranne przeczesanie brytyjskich zapisów średniowiecznych i wczesnonowożytnych przyniosłoby blisko pięćdziesiąt. Ann oferuje jeden z najbardziej szczegółowych przypadków, jakie mamy: zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę wszystkie istotne źródła.

Te wróżkowe czarownice – termin, nawiasem mówiąc, któremu Ann by się sprzeciwiła – obejmowały tak niezwykłe osoby jak Meilyr, dwunastowieczny Walijczyk. Meilyr był w stanie przewidzieć przyszłość (żyjąc w klasztorze!) dzięki swojemu handlowi z wróżkowo brzmiącymi „duchami nieczystymi”. Albo Bessie Dunlop, która została spalona w Edynburgu w listopadzie 1576 roku: kilka szkockich „wróżkowych czarownic” miało nieszczęśliwe zakończenia. Bessie rozmawiała ze znajomym duchem o imieniu 'Tom’, który mieszkał z wróżkami.

Praktyka u wróżki Ann

Skąd się wzięły wróżki? Wiemy, że w rolniczej Brytanii żyli uzdrowiciele (którzy zajmowali się magią): sprytny lud. Tajemnice były wymieniane między specjalistami, a zwłaszcza w liniach rodzinnych. Istniały nawet rodziny uzdrowicieli, które były uznawane za dobre w stosowaniu tego uroku lub tego lekarstwa. Niektórzy z tych uzdrowicieli korzystali z pomocy wróżek (lub podobnych nadprzyrodzonych jednostek), aby uzyskać nadprzyrodzoną moc.

Jednak w przypadku Ann nie ma żadnych wskazówek, że ktoś ją uczył: lub że miała magiczną praktykę u jakiejś starszej czarownicy. W wieku dziewiętnastu lat pracowała jako parafianka w domu zamożnej rodziny Pitt w St Teath w Kornwalii. Była wyraźnie ognistym charakterem: „Odważyła się na te trudności i niebezpieczeństwa, których nie próbowałby żaden chłopiec”. Tam powierzono jej odpowiedzialność za Mosesa (jedno z dzieci w rodzinie), do którego żywiła wielkie uczucie.

Wróżki po raz pierwszy zaznaczyły swoją obecność na początku 1645 roku: Anne Pewnego dnia, gdy Ann robiła na drutach w altance…, nad ogrodem pojawiło się sześć osób niewielkiej postury, ubranych na zielono…, co ją tak przeraziło, że wpadła w konwulsje”. Jej zły stan zdrowia trwał do wiosny następnego roku: wróżki przebywały z Anną w jej pokoju i wyskakiwały przez okno, gdy członkowie rodziny przychodzili w odwiedziny. Równolegle Ann przechodziła okres religijnego entuzjazmu.

Przez cały ten czas Pittsowie nie wiedzieli nic o jej nadprzyrodzonych nawiedzeniach: uważali, że Ann jest po prostu chora i najwyraźniej dobrze się nią opiekowali podczas jej rocznej rekonwalescencji. Ale Ann wyznała swoje wizje, po tym jak jej kochanka zraniła się w nogę, na Harvest 1646. Ann została poinformowana przez wróżki o tym wypadku, choć znajdowała się w pewnej odległości. Następnie, z niezwykłą pewnością siebie, zaczęła leczyć swoją panią ciągłym głaskaniem nogi. Wieści o Ann i jej uzdrowieniach „zrobiły taki szum w całym hrabstwie Kornwalii”, że chorzy przychodzili ją odwiedzać.

Sława i strach

Pod koniec 1646 lub na początku 1647 roku Ann została aresztowana. Wróżki ostrzegły ją, że konstabl nadchodzi, aby ją aresztować, a co więcej, kazały jej iść z nim. Ann posłusznie poddała się więc i spędziła kilka miesięcy w Bodmin w więzieniu i w domach dostojników jako więzień, w tym w domu sędziego Johna Tregeagle. Tregeagle, przez niezwykły zbieg okoliczności, stał się, wraz z Ann, centralną postacią kornwalijskiego folkloru pisanego. Dla pokoleń kornwalijskich dzieci był on postacią z bajki, a wiele opowieści dotyczyło jego złego ducha nawiedzającego wrzosowiska i dzikie wybrzeża.

Ann została prawdopodobnie postawiona pod zarzutem podejrzenia o czary. Przyznała się przecież do pracy z duchami; widoczne zainteresowanie jej wróżek Pismem Świętym nie usprawiedliwiałoby ich wobec takich jak Tregeagle. W 1600 roku sędziowie nie ścigali każdego wiejskiego uzdrowiciela. Ale Ann łączyła swoje praktyki uzdrawiania z proroctwami i być może to właśnie tutaj władze zwróciły uwagę. Był to przecież bardzo delikatny okres po zakończeniu angielskiej wojny domowej (1642-1646).

Warto tu pamiętać, że Kornwalia była hrabstwem rojalistycznym. Rzeczywiście, można postawić tezę, że Kornwalia była najbardziej rojalistycznym angielskim hrabstwem w połowie XVII wieku. Toczyło się tam stosunkowo niewiele walk, ale kornwalijscy żołnierze dzielnie służyli królowi Karolowi I w dużej części południowej Anglii. Rodziny takie jak Pittsowie będą w 1646 r. boleć nad porażką króla i mieć nadzieję na lepsze czasy.

Ann i jej wróżki miały silne rojalistyczne sympatie. Wydaje się, że wróżki powiedziały jej, że „król wkrótce będzie cieszył się swoją własnością i będzie się mścił na swoich wrogach”. (Myliły się.) Ann poleciła też ludowi, by przyjął „starą formę modlitwy”: coś, co ponownie wyróżniało ją jako wysokiego anglikanina i rojalistę. Władze miały wystarczająco dużo na głowie z tym krnąbrnym hrabstwem. Parlamentarni aparatczycy, tacy jak Tregeagle, nie potrzebowali prorokini, która opowiadałaby się za Karolem.

Wydaje się, że Ann nie została ukarana. Dlaczego? Na papierze Ann wygląda, jakby była łatwym mięsem na szubienicę. Była to kobieta używająca duchów do magii i przyznająca się do tego. W latach 40-tych XVI wieku w Anglii nastąpił wzrost liczby oskarżeń o czarownice.ar i religijny zapał, który mu towarzyszył. Był to niebezpieczny okres dla takich osób jak Ann.

Jak więc Ann wydostała się z Bodmin żywa? Wydaje się, że władze przypadkowo dały Ann platformę, zabierając ją do tego, co w tym czasie uchodziło za stolicę Kornwalii. Uderzające jest to, że wzmianki o jej proroctwach (źródło 1 w książce źródłowej) odnoszą się do czasu jej uwięzienia w tym miejscu. Być może istniało poczucie, że najlepiej będzie uwolnić tę kobietę bez niebezpiecznego widowiska długiego procesu? Nasze źródła są zbyt nikłe. Możemy tylko spekulować.

Niania czy prorokini?

Wiemy o pobycie Ann z wróżkami, ponieważ Moses (chłopiec, którym Ann się opiekowała) później, w 1696 roku, napisze o doświadczeniach Ann, a raczej o swoich wspomnieniach z nimi związanych. Zrobił to w broszurze dedykowanej, jakżeby inaczej, biskupowi Gloucester. W tej relacji mamy przebłyski wspaniałych chwil z dzieciństwa Mosesa. Jego późniejsze życie zawierało wiele rozczarowań. Większość ostatnich lat spędził w więzieniu dla dłużników i zmarł w 1697 roku.

Od 1924 roku wiemy jednak, że istnieją inne źródła dla Ann. W 1647 r. trzy listy z Kornwalii lub odnoszące się do Kornwalii wspominają o nienazwanej, „wyuzdanej” prorokini (karmionej przez wróżki w Bodmin), która prawie na pewno jest Ann. Kobieta, którą widzimy w tych listach z 1647 roku, to postać niezwykle pewna siebie. Przypomina nam proroka ze Starego Testamentu. Weźmy choćby to spotkanie z trzema prałatami.

Została przebadana przez trzech kompetentnych doktorów. Daje dobre świadectwo swojej religii i zna Pismo Święte bardzo dobrze, choć jest zupełnie nieuczona. Boją się z nią zadrzeć, bo mówi im w twarz, że nikt z nich nie jest w stanie jej skrzywdzić.

Albo co z jej słowami, gdy stanęła przed Komitetem Hrabstwa:

Stanęła przed komisją i każe im dobrze sprawować swój urząd, bo nie potrwa on długo.

Nie wygląda to na młodą dziewczynę, która pracowała w domu Pittsów. Co tu się dzieje?

Możliwe, że trudny czas Anny w Bodmin stał się przedmiotem legendy lokalnych rojalistów. Słowa zostały włożone w usta Ann przez rojalistycznych entuzjastów z okolicznych wsi. Innymi słowy, te relacje mówią o tym, co Kornwalijczycy chcieli, aby Ann powiedziała.

Być może prostszym wyjaśnieniem jest to, że Mojżesz w swoich pismach o Annie dał nam wyidealizowaną dziecięcą wersję ulubionego sługi: takiego, który się nim opiekował. Ale Ann, po swojej mistycznej inicjacji, powoli zmieniała się w kogoś zupełnie innego. Była teraz asertywną wróżką mahdi, która czuła, że ma po swojej stronie prawo wróżki.

Pożegnanie z wróżkami

Późniejsza kariera Ann jako wróżki jest dla nas całkowicie stracona. Po zakończeniu pobytu w Bodmin nie pozwolono jej wrócić do domu Pittsów. Zamiast tego przeniosła się do domu pani Francis Tom w pobliżu Padstow i tam „dokonała wielu wspaniałych uzdrowień”. Następnie, w wieku około 29 lat, wyszła za mąż i przeniosła się do St Mabyn. Pitt wierzył, że wróżki ją „opuściły”: Ja, myśląc o innych wróżkowych mistykach, nie byłbym taki pewien. Ale jeśli wróżki nadal obcowały z Anną w późniejszych latach, to najwyraźniej w pewnym momencie stały się sprawą prywatną.

W wieku 70 lat, Anne powiedziała jednemu z agentów Mojżesza, odmawiając jednocześnie pomocy Mojżeszowi przy jego broszurze o wróżkach:

nie chciałaby, aby jej imię rozchodziło się po kraju w książkach lub balladach o takich rzeczach, jeśli mogłaby mieć pięćSto funtów za wykonanie tego.

Chronologia

Odniesienia do 'źródła’ dotyczą książki źródłowej. Zauważ, że imię Anny z chrztu, ślubu i pogrzebu brzmiało 'Elizabeth’!

1625: Ann ochrzczona 'Elizabeth’ w St Teath, 13 Feb (patrz źródło 12).

1639: 12 marca, Chrzest Moses Pitt (źródło 9).

c. 1640: Ann przybywa do Pittów jako dziewczyna parafialna: „mieszkała kilka lat” z rodziną (źródło 2).

1645: Ann widzi wróżki i choruje na bardzo początku 1645 roku (źródło 2).

1646: Marzec, kapitulacja Royalists w Kornwalii; koniec angielskiej wojny domowej.

1646: Kwiecień, Ann była w 'Extremity of her Sickness’ (źródło 2).

1646: Na 'żniwach’ leczy matkę Mojżesza i ujawnia swoje wróżkowe wizje. Przestaje jeść (źródło 2). Zauważmy, że okres przychodzenia chorych na leczenie do domu Pittów trwa najwyżej około czterech miesięcy.

1646: Boże Narodzenie, Ann je z rodziną (źródło 2).

1646-1647: Między Bożym Narodzeniem 1646 a lutym 1647 Tregeagle zleca sprowadzenie Ann do Bodmin (źródło 2). W kolejnych miesiącach była trzy miesiące w więzieniu, czas w domu burmistrza i czas w domu Tregeagle’a (źródło 1 i 2). Możliwe, że nie w tej kolejności.

1647: Od lutego do kwietnia wiadomość o przepowiedniach Ann w Bodmin (źródło 1). Do lutego stanęła przed Komitetem Hrabstwa i trzema divinami.

1647-1648: Pod koniec roku lub być może w 1648 roku Ann zostaje wysłana do domu pani Francis Tom (źródło 2) „w pobliżu Padstow”. Pozostaje tam „przez znaczny czas”. W pewnym momencie udaje się jej (źródło 2) zamieszkać z bratem: choć nie wiemy gdzie to było.

1664: Ślub Anny w St Mabyn, 'William Werrin i Elizabeth Jeffery’ (źródło 12).

c. 1680: Posiłek z Mosesem Pittem i biskupem Fowlerem, gdzie omawiana jest Ann (źródło 2).

1691: Moses Pitt zaczyna próbować uzyskać od Ann informacje do swojego pamfletu (źródło 2).

1693: Moses Pitt wysyła drugiego agenta do Ann (źródło 2).

1696: Moses Pitt publikuje swój pamflet (źródło 2).

1696: Ann wciąż żyje i przebywa w Kornwalii (źródło 2).

1696: Grudzień, Moses Pitt dodaje informacje (źródło 3) do swojej oryginalnej relacji w liście do Williama Turnera w grudniu.

1697: Śmierć Mosesa Pitta (źródło 9).

1713: An 'Elizabeth Werrine’ umiera w St Mabyn (27 Oct) (źródło 8, notatka).

Powiązane artykuły
Dziwne historie

The Voodoo Soldiers of Arthur's Seat, Edinburgh

Autor: Beach Combing | w : Modern , trackback W 1836 roku niektóre dzieci odkryły ukrytą niszę…
Przeczytaj całość
Dziwne historie

Zostaniesz wyrzucony: Nowa zaraza społeczna?

Autor: Beach Combing | w : Actualite , trackback Przedstawiamy Spiking Zara, dziewiętnastoletnia…
Przeczytaj całość
Dziwne historie

Brytyjskie i irlandzkie kobiety w czarnych duchach

Autor: Beach Combing | w : Modern , trackback W dzisiejszym podcaście Boggart and Banshee Chris…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!