Tajemnice

10 miejsc turystycznych, które odwiedzali starożytni

Wierzcie lub nie, ale turystyka istnieje już od czasów Egipcjan. Na przestrzeni dziejów starożytni ludzie podróżowali nie tylko w celach politycznych i religijnych, ale także dla wypoczynku i eksploracji. W końcu bez internetu jedynym sposobem na pełne poznanie świata było zobaczenie go na własne oczy! Niektóre starożytne miejsca turystyczne były jednak bardziej popularne niż inne.

Najpopularniejsze starożytne miasta często miały do zaoferowania odwiedzającym sporo rozrywki i nie brakowało w nich towarów i usług. Muzyka na żywo, lokalne restauracje, przedstawienia teatralne i przyzwoite hotele sprawiały, że turyści z łatwością znajdowali zajęcie z dala od domu. Jakie miejsca turystyczne były najbardziej popularne w czasach starożytnych i co było w nich tak interesującego?

Mnisi patrzący na miasto świątynne i starożytny punkt turystyczny Angkor Wat.(anekoho / Adobe Stock)

Angkor Wat, Kambodża

Choć nie jest szczególnie znany z jedzenia i rozrywki, Angkor Wat był często odwiedzany przez religijnych podróżników w czasach starożytnych. Znane jako jedno z najsłynniejszych starożytnych miejsc świątynnych w Azji, Angkor Wat tłumaczy się dosłownie na „miasto świątyń” w języku khmerskim. Miasto zostało zbudowane w 12 wieku naszej ery i było znane jako religijne i polityczne centrum Kambodży w tym czasie.

Odwiedzających często przyciągała główna świątynia buddyjska w Angkor Wat i odwiedzali ją, by angażować się w kult i inne praktyki religijne. Ci, którzy nie praktykowali buddyzmu, byli jednak zainteresowani głównie obserwowaniem architektury świątyni i otaczających ją budynków politycznych w mieście. Większość z tych turystów to politycy, choć niektórzy zwykli podróżnicy, jeśli tylko mieli taką ochotę, odbywali skomplikowaną podróż w celu odwiedzenia świątyni.

Turyści często składali hołd bogom na Akropolu w Atenach podczas ich wizyty.(Lambros Kazan / Adobe Stock)

Ateny, Grecja

Jedno z najbardziej znanych starożytnych miast, Ateny były znane z dużego natężenia ruchu dzięki regularnej turystyce. Wielu turystów odwiedzających Ateny pochodziło zza oceanu, choć nie wszyscy. Pireus, główny port w Atenach, widział dużą liczbę osób chcących dostać się do miasta za pomocą łodzi. Po zejściu z pokładu, emocje w mieście były natychmiastowe. Ulice tętniły życiem, łącząc mieszkańców, turystów i kupców, którzy próbowali kupić i sprzedać swoje towary, a to nie obejmuje ogromnej ilości ulicznych rozrywek, które mogły odwrócić Twoją uwagę.

Ateny były pełne imponujących świątyń, budynków publicznych i posągów, z których wiele zainspirowało architektów z innych regionów. Najważniejszym miejscem turystycznym w Atenach był jednak Akropol. Akropol, zwany również „wysokim miastem”, był znany jako miejsce bogów i bogiń, więc turyści często składali im hołd podczas wizyty. Wypełniony pomnikami, posągami i innymi dedykacjami, Akropol był trudny do przejścia bez wpadania na innych ludzi lub święte elementy poświęcone bogom.

Poza miejscami kultu, Ateny były również znane ze swoich gimnazjów, salonów, łaźni i rynków. Na rynkach można było kupić takie towary jak oliwa z oliwek, miód attycki, importowane przyprawy, perfumy, zwoje i wyroby garncarskie. Po zakupach turyści mogli wziąć udział w festiwalach, konkursach sprawnościowych lub w teatrze, aby zakończyć cały dzień. Każdy, kto odwiedził Ateny frea następnie wyjechał z walizką pełną dóbr i umysłem pełnym trwałych wspomnień.

Edinburgh Castle from Princes Street autorstwa Samuela Bougha.(Domena publiczna)

Edynburg, Szkocja

Edynburg w Szkocji był jednym z wielu miejsc, do których turyści uwielbiali podróżować w średniowieczu. Około XIV wieku Edynburg stał się znany z produkcji towarów pochodzenia zwierzęcego, w tym wełny i skóry. To uczyniło Edynburg dość bogatym i zainspirowało Europejczyków do podróżowania tam i kupowania tych towarów dla siebie.

Edynburg był również domem dla pięknej architektury, choć stawiał czoła częstym najazdom i zniszczeniom ze strony okolicznych krajów. Te ciągłe działania wojenne i regularne choroby raczej odstraszały turystów, ale nie było ich na tyle dużo, by odstraszyć wszystkich. Choć nie jest tak popularny jak inne miejsca na tej liście, to jednak wielu odważnych turystów przyjeżdżało do Edynburga, by podziwiać jego wspaniałą architekturę i wyroby rzemieślnicze na Grassmarket.

Wielki Sfinks i piramidy w Gizie były gorącym miejscem dla starożytnych turystów.(Domena publiczna)

Giza, Egipt

Egipt był jednym z najwcześniejszych miejsc turystycznych w historii. Europejczycy pragnęli podróżować do Egiptu, aby zobaczyć starożytne egipskie budynki dla siebie, jak również dostać w swoje ręce niektóre z ich luksusowych dóbr, w tym oleje, kamienie szlachetne i strusie pióra. W szczególności jednak ludzie zainteresowali się Gizą dzięki piramidom, które zostały zbudowane pomiędzy 2550 a 2490 rokiem p.n.e.

Te wyjątkowe, misterne budowle z pewnością robiły wrażenie na turystach. Wkrótce stały się one niezwykle popularnym miejscem zwiedzania dla tych, którzy mieli szczęście podróżować tam z Europy lub okolicznych krajów afrykańskich. Oprócz piramid, turyści chętnie oglądali Wielkiego Sfinksa, a także wiele świętych świątyń i budowli w Gizie.

Hangzhou, Chiny

Chociaż Hangzhou w Chinach jest nieco bardziej oddalone od Europy niż inne miasta z tej listy, stało się popularnym miejscem turystycznym dla podróżników, którzy są w stanie podjąć się bardziej odważnej podróży. Popularność Hangzhou rozprzestrzeniła się dzięki pracy Marco Polo, który napisał sporo o swoich wizytach w tym mieście.

Marco Polo opisał Hangzhou jako „najlepsze i najwspanialsze miasto na świecie”. Hangzhou było wypełnione pięknymi świątyniami, jeziorami, pawilonami i inną imponującą architekturą, która z pewnością zrobi wrażenie nawet na najbardziej doświadczonych podróżnikach. Hangzhou miało również tętniące życiem targowiska wypełnione owocami, warzywami, mięsem i rybami z pobliskich zbiorników wodnych. Jeśli szukałeś czegoś w szczególności, na rynku na pewno było to dostępne.

Jednym z popularnych miejsc odwiedzanych przez starożytnych turystów były Pompeje.(imagoDens / Adobe Stock)

Pompeje, Włochy

Chociaż Pompeje są głównie znane z powodu niefortunnego upadku wulkanu w I wieku n.e., były kiedyś jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych we Włoszech, poza Rzymem. Było niezwykle bogate i wypełnione najwspanialszymi willami, idealnymi dla każdego wybitnego polityka lub celebryty szukającego luksusowego domu. Miasto było również wypełnione dziełami sztuki, w tym posągami, obrazami i fontannami, które były dostępne dla publiczności. Wśród wielu dróg w Rzymie, ta do Pompejów była bardzo uczęszczana.

Oprócz pięknych dzieł sztuki i architektury, Pompeje były głównym ośrodkiem popularnych upraw, w tym winogron i oliwek.. Ze względu na bliskość miasta do Wezuwiusza, miało ono bogatą glebę wulkaniczną, która była optymalna do uprawy niektórych produktów. Pompeje były również znane ze swojego słynnego wina, które było produkowane z gigantycznych, soczystych winogron. Ponadto, jeśli jedzenie i sztuka nie były Twoją pasją, zawsze mogłeś odwiedzić miejskie sklepy z wyrobami rzemieślniczymi, domy publiczne, łaźnie i olbrzymią arenę dla rozrywki. W Pompejach nigdy nie brakowało rzeczy do zrobienia!

Monachium, Niemcy

Monachium zyskało na popularności w XVI i XVII wieku, kiedy turyści podróżowali tam, aby zobaczyć słynną sztukę renesansową. Niestety, większość unikalnej architektury została zniszczona w pożarach wkrótce potem. Mimo że w drugiej połowie XVII wieku Monachium zmagało się z zarazą i działaniami wojennymi, zaczęło się podnosić w XVIII wieku, kiedy to Niemcy zaczęli budować nowe kościoły i pałace.

Turyści przyjeżdżali do Monachium, by zobaczyć nową, fascynującą architekturę i dowiedzieć się więcej o kulturze miasta. W XIX wieku co roku odbywał się Oktoberfest, a neoklasyczne miasto stało się znane jako główne centrum literatury, sztuki i muzyki. Turystom bardzo podobała się rozrywka, jaką Monachium miało do zaoferowania, nawet jeśli w tym czasie borykało się z poważnymi problemami politycznymi.

Persepolis było niegdyś popularnym starożytnym miejscem turystycznym. Rzeźby reliefowe w pałacu Apadana w Persepolis.(Mohammad Nouri / Adobe Stock)

Persepolis, Persja

Persepolis, stolica Persji, było znane jako popularne starożytne miejsce turystyczne z wielu powodów. Przede wszystkim Persepolis było strategicznie zbudowane jako miejsce pokazowe dla Persji, więc odwiedzający w celach politycznych i rekreacyjnych byli pod wrażeniem swojego kraju. Wszystkie główne spotkania rządowe odbywały się w Persepolis, ale to nie wszystko, z czego było znane.

Ci, którzy odwiedzali Persepolis nie mając nic wspólnego z polityką, często cieszyli się z oglądania ich wielkiej kolekcji sztuki i architektury. Wielkie budynki w Persepolis zostały specjalnie zaprojektowane, aby zrobić wrażenie nawet na najbogatszych politykach i celebrytach, którzy odwiedzili ten region, więc z pewnością byłyby one więcej niż wystarczające, aby zrobić wrażenie na przeciętnym podróżniku.

Wnętrze Panteonu w Rzymie, autorstwa Giovanni Paolo Panini.(Domena publiczna)

Rzym, Włochy

Ze wszystkich miast na tej liście, Rzym był z pewnością jednym z najczęściej odwiedzanych. Znany jako centrum skomplikowanego systemu dróg, podróżnicy nowi i starzy pragnęli zobaczyć Rzym na własne oczy. Rzym, jako miasto wysokiej klasy, był znany z luksusu dzięki szczegółowej architekturze, ekskluzywnym przyjęciom i pysznemu jedzeniu. Ponadto w Rzymie nigdy nie brakowało rozrywek dla odwiedzających.

Największą formą rozrywki, jaką miał do zaoferowania Rzym, było Koloseum. Zbudowane w 80 roku n.e. Koloseum było przeznaczone do organizowania różnych rozrywek, w tym polowań na zwierzęta, walk gladiatorów i pozorowanych bitew. Każdy turysta, który chciałby zobaczyć krwawe widowisko, tęskniłby za miejscem w pierwszym rzędzie w Koloseum.

Było to również potencjalne rozwiązanie dla biednych Rzymian, którzy nie mogli korzystać z innych luksusów oferowanych przez Rzym. Ponieważ cesarz często płacił za rozrywkę, miejsca w Koloseum były technicznie darmowe. Jednak, aby wejść do środka, trzeba było mieć bilet. Bilety były często „sprzedawane” na czarnym rynku za różne ceny, czy to za pieniądze, jedzenie, czy inną pracę. Dla zdesperowanego turysty cena ta była często warta tego, aby uczestniczyć w tak dużym wydarzeniu.

</p>

Mozaikowa podłoga w starym rzymskim mieście Volubilis w Maroku, niegdyś ważnym starożytnym miejscu turystycznym i placówce Imperium Rzymskiego.(marketanovakova / Adobe Stock)

Volubilis, Maroko

Volubilis, położone w północno-zachodniej Afryce, było również znane z przyciągania turystów w czasach swojej świetności. Znane jako ważna placówka Imperium Rzymskiego, Volubilis było centrum wielu okazałych budynków i było popularnym miejscem handlu. Architektura tych budynków była oparta na architekturze Rzymu i często inspirowała lokalnych architektów, którzy nie mogli odwiedzić Rzymu. W międzyczasie w centrum handlowym można było kupić takie rzeczy jak uprawy, oleje, biżuterię i ceramikę.

Rzymianie często odwiedzali to miasto, by zająć się handlem przed powrotem do rodzinnego miasta. Volubilis było również wypełnione inspirowanymi przez Rzymian dziełami sztuki, w tym mozaikami poświęconymi greckim bogom. Jeśli sztuka nie bawiła odwiedzających Volubilis, to prawdopodobnie mogły to robić teatry. Przedstawienia odbywały się regularnie w różnych teatrach zbudowanych w całym mieście, więc każdy mógł pozostać zajęty, dopóki nie nadszedł czas, aby złapać statek z powrotem do Europy.

Zabawa dla całej rodziny

Chociaż w czasach starożytnych podróżowanie było czasem trudne, nic nie mogło powstrzymać tych, którzy pragnęli tylko zobaczyć świat. W przeciwieństwie do dzisiejszych czasów, starożytni podróżnicy mieli niewiele informacji do wykorzystania, więc odwiedzenie danego miejsca było jedynym sposobem na poznanie jego ludzi, kultury, jedzenia i rozrywki.

Czy to dla celów politycznych czy osobistych, starożytni podróżnicy byli w stanie znaleźć nowe miejsca do zobaczenia i rzeczy do zrobienia w każdym mieście, które odwiedzili, co prowadziło do nowych, ekscytujących przygód gdziekolwiek się udali. Niemniej jednak, jestem pewien, że kochaliby mieć GPS.

Górne zdjęcie: Angielscy turyści w Campagna, jedno z wielu starożytnych miejsc turystycznych, autorstwa Carla Spitzwega. Źródło: Public domain

Andrzej Moski

Powiązane artykuły
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Śmierć królowej wywołuje dyskusję na temat królewskiej linii sukcesji

W 1953 roku w koronacji Elżbiety II uczestniczyło 8 251 gości z 181 krajów i terytoriów. Po jej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

12 Strasznie pięknych nagrobków z cmentarza Staglieno

Być może nie ma innego cmentarza na ziemi, który oddaje emocje miłości, straty i żalu wokół…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!