Archeologia

Rzeźba węża przewodnika odkryta w Chichén Itzá

Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli rzeźbę węża na stanowisku archeologicznym Chichén Itzá, znajdującym się w gminie Tinúm w meksykańskim stanie Jukatan.

Chichén Itzá było prekolumbijskim miastem zbudowanym przez Majów w okresie Terminal Classic. Miasto było głównym punktem centralnym w północnej części Niziny Majów od późnego klasyka (AD 600-900) przez Terminal Classic (AD 800-900) i do wczesnych faz okresu postklasycznego (AD 900-1200).

Wykopaliska zostały sfinansowane przez Program Poprawy Stref Archeologicznych przez Rząd Federalny. Doprowadziło to do odkrycia rzeźby węża, który służył do prowadzenia trasy z piramidy Kukulcán, znany również jako El templo, do Sacred Cenote w północnej części miasta obywatelskiego.

Święte Cenote to wapienne zapadlisko, które według źródeł Majów i hiszpańskich źródeł postkonkwistycznych (potwierdzonych później badaniami archeologicznymi) służyło do składania rytualnych ofiar i ciał ludzkich w ofierze bogu deszczu Majów, Chaacowi.

Piramida Kukulcán – Image Credit : Shutterstock

Posąg węża jest zorientowany na Świętą Cenotę i wyznacza sacbe, czyli „białą drogę”, która była ceremonialnym szlakiem zbudowanym w celu połączenia ważnych struktur lub placów z centrami ceremonialnymi.

Archeolodzy sugerują, że posąg i sacbe jest symbolicznym przedstawieniem Kukulcán, boga Jukateckich Majów Pierzastego Węża.

Podczas równonocy wiosennej i jesiennej, cień rzucany przez kąt słońca i krawędzie dziewięciu stopni piramidy Kukulcán, w połączeniu z północnymi schodami i kamiennymi rzeźbami głowy węża, tworzą iluzję masywnego węża schodzącego z piramidy.

José Francisco Osorio León, archeolog z INAH powiedział: „Stwierdziliśmy, że sacbé jest przedłużeniem pierzastego węża, który schodzi z piramidy i prowadzi w kierunku cenoty. Mamy głowę węża, który swoim ciałem określa ścianę sacbé, a po przeciwnej stronie jest jeszcze jeden wąż, ale nie mamy kompletnej głowy.”

INAH

Header Image Credit : La Crónica de Hoy

Powiązane artykuły
Archeologia

Odnalezione w Polsce średniowieczne artefakty z prawdopodobnego dworu rycerskiego

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Archeologia

Wielki Zbiornik Wodny Majów może tworzyć połączenia z cenotami Majów

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Archeologia

Archeolodzy rzucają nowe światło na kamienne zabytki rytualne znalezione w Arabii Saudyjskiej

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!