Historyczna broń

M270 MLRS: Wśród najbardziej imponujących systemów artylerii rakietowej

M270 Multiple Launch Rocket System (MLRS) to opancerzona wielokrotna wyrzutnia rakietowa używana przez armię amerykańską od dziesięcioleci. Opracowana wspólnie przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Włochy, Niemcy Zachodnie i Francję, po raz pierwszy została użyta podczas wojny w Zatoce Perskiej. Podczas tego konfliktu pokazała swoją siłę i użyteczność, a od tego czasu jest wykorzystywana przez wiele innych krajów poza USA.

Od lata 2022 roku, kilka M270 MLRS zostało wysłanych do ukraińskiej armii, w ramach wsparcia jej walki z inwazyjnymi siłami rosyjskimi.

M270 Multiple Launch Rocket System (MLRS)

M270 MLRS. (Photo Credit: Wikimedia Commons / Public Domain)

Pierwotnie znany jako General Support Rocket System (GSRS), M270 MLRS został zaprojektowany tak, aby mógł być umieszczony na szczycie zmodyfikowanego podwozia bojowego wozu piechoty M2 Bradley. Produkcja rozpoczęła się pod koniec lat 70-tych, a armia amerykańska otrzymała pierwsze egzemplarze w 1983 roku. M270 MLRS został zaprojektowany jako uzupełnienie broni armatniej do przenoszenia dużej siły ognia w krótkim czasie. W szczególności był przeznaczony do uderzania w cele krytyczne, wrażliwe na upływ czasu.

M270 MLRS jest samozaładowczy i celowniczy, i jest w stanie uderzyć z dokładnością do punktu. Ważący 55 000 funtów i napędzany silnikiem diesla Cummins VTA-903T może osiągnąć prędkość do 40 MPH. Posiada opancerzoną kabinę, która chroni trzyosobową załogę przed ostrzałem z broni strzeleckiej, a przeładowanie może nastąpić w ciągu 8-10 minut.

M270 MLRS może wystrzelić całą gamę amunicji.

Dwa M270 MLRS w Camp Bastion (obecnie Camp Shorabak), Afganistan. (Photo Credit: Cpl. Ian Houlding / Wikimedia Commons OGL v1.0)

M270 MLRS jest wyjątkowy, ponieważ nie posiada szyn startowych. Rakiety odpalane są wprost z jednego z dwóch jednorazowych pojemników, z których każdy mieści sześć rakiet, w sumie 12. M270 MLRS może wystrzelić wszystkie 12 rakiet w mniej niż minutę.

System wyrzutni jest zdolny do odpalenia dwóch rakiet MGM-40 Army Tactical Missile System (ATACMS) typu ziemia-powierzchnia o maksymalnym zasięgu około 300 km, a także rakiet kierowanych (GMLRS) o zasięgu 70 km oraz rakiet kasetowych wyposażonych w przeciwpancerne podpociski i miny przeciwpancerne AT2.

Użycie podczas operacji „Pustynna Burza

M270 MLRS w akcji podczas wojny w Zatoce Perskiej. (Photo Credit: British Army official photographer / Imperial War Museums / Wikimedia Commons / Public Domain)

13 lutego 1991 roku US Army ustawiła 10 systemów M270 MLRS wzdłuż dwumilowego odcinka granicy Iraku, Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu. W tamtym czasie broń ta dopiero co weszła do arsenału służby i była stosunkowo niesprawdzona w walce. Niezależnie od tego, M270 MLRS został użyty podczas operacji „Pustynna Burza”, a kiedy pierwszy raz wystrzelił swoje rakiety, wszelkie wątpliwości co do jego skuteczności zostały wyrzucone przez okno.

Misja polegała na uderzeniu z dystansu w pozycje obronne wroga, aby rozbić siły irackie na mniejsze jednostki i umożliwić zaangażowanie amerykańskich wojsk lądowych. Gdy nadano sygnał, bateria 10 M270 MLRS wystrzeliła ponad 100 rakiet w ciągu jednej minuty. W tak krótkim czasie US Army absolutnie zniszczyła swoje cele w południowym Iraku.

Planowane modernizacje M270 MLRS

Żołnierz US Army kontroluje M270 MLRS podczas operacji szkoleniowej w National Training Center. (Photo Credit: Sgt. Richard W. Jones Jr. / U.S. Army / Wikimedia Commons / Public Domain)

M270 MLRS przeszedł szereg modernizacji, ale wiele z pierwszego i drugiego wariantu nadal istnieją. W chwili obecnej US Army posiada 225 sztuk M270A0 oraz 160 wycofanych M270A1, które zostały zarezerwowane do demilitaryzacji.

Lockheed Martin otrzymał kontrakt na rekapitalizację ponad 50 z nich. Modernizacja doprowadzi datowane M270 MLRS do standardów M270A2 i obejmie nowe silniki, ulepszone kabiny pancerne, zmodernizowane i przebudowane przekładnie, nowe systemy Common Fire Control oraz ulepszone elementy systemu.

Wielka Brytania dostarczyła jednostki na Ukrainę

Prorosyjscy rebelianci odpalają wyrzutnie rakiet BM-21 „Grad”, 18 lutego 2015 r. (Photo Credit: Pierre Crom / Getty Images)

Rząd Wielkiej Brytanii potwierdził, że wysłał trzy jednostki M270 MLRS na Ukrainę, oznaczając znaczącą zmianę wsparcia dla rosyjskiej inwazji na ten kraj. Do tej pory Ukraina miała problemy z konkurowaniem z szerokim wachlarzem artylerii Rosji. Teraz jej wojsko może uderzyć znacznie dalej niż wcześniej.

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace wyjaśnił, że „te wysoce zdolne systemy rakietowe wielokrotnego odpalania umożliwią naszym ukraińskim przyjaciołom lepszą ochronę przed brutalnym użyciem artylerii dalekiego zasięgu, której siły Putina masowo używały do zrównywania miast z ziemią.”

Ukraińscy wojskowi przeszli szkolenie w Wielkiej Brytanii, aby nauczyć się używać M270 MLRS.

Norwegia ma dostarczyć Ukrainie M270 MLRS.

Uszkodzenie przez bombę fasady dziesięciopiętrowego budynku na w dzielnicy Charkowskiej w Kijowie, 25 lutego 2021 r. (Photo Credit: Laurent Van der Stockt / Le Monde / Getty Images)

Norwegia zgodziła się również dostarczyć Ukrainie trzy M270 MLRS, ale systemy najpierw muszą zostać wysłane do Wielkiej Brytanii w celu modernizacji. Minister obrony Norwegii Bjørn Arild Gram powiedział: „Nasza broń wymaga znacznej modernizacji, więc uzgodniliśmy z Brytyjczykami, że otrzymają norweską broń, aby móc ją wysłać [jako] część swoich MLRS na Ukrainę.”

Więcej od nas: Granatnik M320 to poważny krok w górę od M203

Do 30 czerwca 2022 roku ukraińskie wojsko otrzymało 12 jednostek M270 MLRS. Putin wcześniej powiedział, że jeśli systemy dalekiego zasięgu rzeczywiście dotrą na Ukrainę, siły rosyjskie „wyciągną odpowiednie wnioski” i „uderzą w te cele, w które jeszcze nie uderzamy”.

Samantha Franco

Samantha Franco jest Freelance Content Writer, która otrzymała tytuł licencjata z historii na Uniwersytecie w Guelph, a tytuł magistra z historii na Uniwersytecie Zachodniego Ontario. Jej badania dotyczyły historii wiktoriańskiej, medycznej i epidemiologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem chorób dziecięcych. Odchodząc od kariery akademickiej, Samantha pracowała wcześniej jako badacz dziedzictwa kulturowego, a obecnie pisze treści dla wielu stron internetowych o tematyce historycznej.

W wolnym czasie Samantha lubi czytać, robić na drutach i spędzać czas ze swoim psem, Chowderem!

linkedin.com/in/samantha-v-franco

Powiązane artykuły
Historyczna broń

Ten polski jednoślad nie był tak zły, jak mogłoby się wydawać

Przez krótki okres w latach trzydziestych XX wieku polski jednopłat PZL P.11 był uważany za…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak miecz generała piechoty morskiej trafił do lombardu?

Na eBayu można kupić różnego rodzaju przedmioty, a niektóre aukcje przynoszą tysiące…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak wykuwano legendę o ostrzu Kukri Gurhków

W 1814 roku armia brytyjska po raz pierwszy zetknęła się z nepalskimi żołnierzami znanymi jako…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!