Historyczna broń

Jak wykuwano legendę o ostrzu Kukri Gurhków

W 1814 roku armia brytyjska po raz pierwszy zetknęła się z nepalskimi żołnierzami znanymi jako Gurkhowie. Choć początkowo obaj byli wrogami, Brytyjczycy później przyciągnęli Gurkhów do swojej bandy. Wiele się zmieniło w tej grupie od czasu, gdy zaczęła walczyć dla Korony. Jedna rzecz pozostaje jednak niezmienna: ostrze Kukri.

Gurkhowie

Dziś w armii brytyjskiej służy ponad 4000 Gurkhów. (Photo Credit: BEN STANSALL / AFP / Getty Images)

Lud Gorkhali pochodzi z Nepalu i części Indii. Stali się znani opinii publicznej, gdy Królestwo Gorkha walczyło z Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską podczas wojny angielsko-nepalskiej w latach 1814-16. Konflikt powstał z powodu sporu granicznego, a Kompania najechała Nepal. Brytyjczycy byli pod wielkim wrażeniem umiejętności i dzikości swoich przeciwników, nazywając ich „Gurkhami”.

Gdy Wielka Brytania przejęła kontrolę nad Indiami, Gurkhowie stali się integralną częścią ich sił bojowych, wielokrotnie udowadniając swoje męstwo. W 1947 roku, kiedy Indie uzyskały niepodległość, nepalscy żołnierze otrzymali możliwość walki dla Wielkiej Brytanii lub Indii. Większość wybrała pozostanie w Indiach, ale niektórzy zostali przy armii brytyjskiej.

Od 1 kwietnia 2021 roku 4 100 nepalskich żołnierzy służy Wielkiej Brytanii w Brygadzie Gurkhów. Oprócz reputacji waleczności, wojownicy ci są również znani z noszenia ostrza Kukri.

Ostrze Kukri

Nepalscy wojownicy, w tym Gurkhowie, od wieków używają ostrzy Kukri. (Photo Credit: Sepia Times / Universal Images Group / Getty Images)

Jednym z najłatwiejszych identyfikatorów Gurkhów są ich ostrza Kukri. Znana również jako „nóż Gurkha” lub „ostrze Gurkha”, broń do walki wręcz była noszona przez wieki, a najstarszy istniejący egzemplarz należał do Dravya Shah, który żył w XVI wieku. Uważa się jednak, że jej początki sięgają XIII wieku, a niektórzy historycy datują ją na czasy Aleksandra Wielkiego.

Współcześni Gurkhowie noszą dwa ostrza Kukri przez cały czas. Pierwsze służy do celów ceremonialnych, a drugie jest używane do różnych zadań. W Nepalu broń ta jest wytwarzana przez Biswakarma Kami. Standardowa długość wynosi 16-18 cali, a waga zwykle od jednego do dwóch funtów.

Broń jest kuta ze stali i ma nacięcie na końcu ostrza, co zapewnia, że krew i soki ściekają, a nie sprawiają, że uchwyty, które są wykonane z twardego drewna lub rogu bawoła wodnego, są śliskie.

Ostrze Kukri ma wiele zastosowań

Gurkhowie prezentujący swoje ostrza Kukri, I wojna światowa. (Photo Credit: H.D. Girdwood / Wikimedia Commons / Public Domain)

Istnieje pięć głównych zastosowań ostrzy Kukri, począwszy od pomocy w wykonywaniu zwykłych czynności, aż po zabijanie żołnierzy wroga.

  • Rąbanie – Żołnierze mogą używać ostrza do rąbania drewna, gdy są w terenie, w razie potrzeby rozpalenia ognia.
  • Rzeźbienie – ostrze Kukri może rzeźbić w drewnie, na wypadek gdyby Gurkhowie potrzebowali jakiegoś narzędzia podczas pobytu w terenie.
  • Kopanie – Żołnierz może być zmuszony do kopania podczas służby. Ostrze Kukri pozwala im na to.
  • Ubój – Jeśli żołnierze są głodni i potrzebują jedzenia, ostrze może być użyte do ubicia dzikich zwierząt.
  • Zabijanie – Chociaż Kukri ma wiele funkcji, głównym celem większości użytkowników jest zabicie wroga.

Gurkhowie pozostają niesamowicie uzdolnieni w posługiwaniu się swoimi ostrzami

W 2010 roku, Gurkha o imieniu Bishnu Prasad Shrestha wziął na siebie grupę uzbrojonych bandytów z jego Ostrze kukri. (Photo Credit: DIBYANGSHU SARKAR / AFP / Getty Images)

Gurkhowie od wieków robią użytek ze swoich ostrzy Kukri. Legenda głosi, że po wyjęciu ostrza Kukri z pochewki, musi ono posmakować krwi, zanim zostanie odłożone na miejsce. Choć technologia poszła bardzo do przodu, Gurkhowie nadal używają tej broni.

W 2010 roku Gurkha o imieniu Bishnu Prasad Shrestha jechał w pociągu, który został zaatakowany przez uzbrojonych bandytów. Po obrabowaniu żołnierza, grupa zaczęła napadać na nastolatkę, co spowodowało, że Shrestha wyciągnął swoje Kukri. Poszedł za nimi, raniąc trzech. Bandyci byli w stanie poważnie zranić jego lewą rękę, ale Gurkha był w stanie odzyskać to, co bandyci ukradli jemu i innym na pokładzie pociągu.

Shrestha stał się sławny w swoim kraju dzięki swojej odwadze. Odmówił jednak przyjęcia nagrody od rodziny dziewczyny, mówiąc: „Walka z wrogiem w bitwie jest moim obowiązkiem jako żołnierza. Wzięcie na siebie bandytów w pociągu było moim obowiązkiem jako istoty ludzkiej”.

Dziedzictwo i wpływ ostrza Kukri na popkulturę

Postać Bronna w serialu HBO ” Gra o tron ” od czasu do czasu włada ostrzem Kukri. (Photo Credit: Yaut / HBO / MovieStillsDB)

Więcej od nas: M1 Garand był 'The Greatest Battle Implement Ever Devised’

Noszenie ostrza Kukri przez Gurkhów to nie tylko tradycja, bo broń ta wciąż pozostaje skuteczna na polu walki.

Hollywood również zwróciło uwagę na broń. Pojawiła się ona w hitowym serialu HBO Gra o tron, władana przez postać Jerome’a Flynna, Bronna. Kraven the Hunter z komiksu Spider-Man używa noży przy okazji, a Jonathan Harker, łowca wampirów w Bram Stoker’s Dracula, również nosi jeden.

Todd Neikirk

Todd Neikirk jest pochodzącym z New Jersey pisarzem zajmującym się polityką, rozrywką i historią. Jego prace były publikowane w psfk.com, foxsports.com, politicususa.com i hillreporter.com. Lubi sport, politykę, komiksy i wszystko, co ma związek z historią.

Kiedy nie siedzi przed laptopem, Todd lubi chłonąć wszystko, co Jersey Shore ma do zaoferowania wraz z żoną, dwoma synami i amerykańskim Foxhoundem, Wally.

Powiązane artykuły
Historyczna broń

Ten polski jednoślad nie był tak zły, jak mogłoby się wydawać

Przez krótki okres w latach trzydziestych XX wieku polski jednopłat PZL P.11 był uważany za…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak miecz generała piechoty morskiej trafił do lombardu?

Na eBayu można kupić różnego rodzaju przedmioty, a niektóre aukcje przynoszą tysiące…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Kiedy Sowieci potrzebowali okrętu podwodnego, zwrócili się do Niemców

Kiedy Związek Radziecki zaczął budować i modernizować swoje wojsko na początku lat 30. XX…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!