Historyczna broń

Jak miecz generała piechoty morskiej trafił do lombardu?

Na eBayu można kupić różnego rodzaju przedmioty, a niektóre aukcje przynoszą tysiące dolarów. Kiedy weteran piechoty morskiej Chris Anderson zalogował się na stronie w listopadzie 2017 roku, wiedział, czego szuka. To, na co nie spodziewał się natrafić, to osobisty miecz piętrowego generała piechoty morskiej, który był sprzedawany przez lombard w Maryland.

Odznaczony Krzyżem Marynarki Wojennej

Aby zrozumieć znaczenie znaleziska Andersona, należy najpierw poznać karierę wojskową generała porucznika Homera L. Litzenberga Jr. Liztenberg rozpoczął swoją karierę w Korpusie Piechoty Morskiej jako szeregowy, a po ukończeniu Szkoły Rekrutów Korpusu Piechoty Morskiej na Parris Island w 1922 roku został wysłany na Haiti, a następnie do Nikaragui. Później służył w II wojnie światowej, gdzie zdobył Srebrną Gwiazdę.

Generał porucznik Homer L. Litzenberg Jr (Fot. Wikimedia Commons / Public Domain)

Po wybuchu wojny koreańskiej Litzenberg stworzył i został dowódcą 7 Pułku Piechoty Morskiej w Bazie Piechoty Morskiej Camp Pendleton w Kalifornii. Pułk został wysłany do Korei 1 września 1950 roku, gdzie brał udział w bitwach pod Inchon i Chosin Reservoir, z których ta druga była trudną porażką dla sił ONZ.

Bitwa nad zbiornikiem Chosin była wyczerpującym 17-dniowym starciem pomiędzy siłami ONZ (w tym USA) a Chińską Ludową Armią Ochotniczą (PVA). Miała to być ostatnia bitwa wojny, ale nie okazała się taka.

Siły ONZ posuwały się wzdłuż wschodniej strony półwyspu koreańskiego, w kierunku rzeki Yalu, w nadziei na zniszczenie pozostałych jednostek Koreańskiej Armii Ludowej (KPA) i zjednoczenie kraju pod jednym rządem. 27 listopada 1950 roku zostali zaskoczeni przez PVA i zanim się zorientowali, 30 000 żołnierzy ONZ, pod dowództwem generała dywizji Olivera P. Smitha, zostało otoczonych przez 120 000 chińskich żołnierzy.

Siły ONZ wycofały się do portu Hungnam 13 grudnia, ponosząc ciężkie straty.

Bitwa nad rzeką Chosin, grudzień 1950 r. (Photo Credit: Pictures from History / Universal Images Group / Getty Images)

Dowodzenie przez Litzenberga 7 Pułkiem Morskim podczas bitwy nad rzeką Chosin zaowocowało odznaczeniem go Krzyżem Marynarki Wojennej. Za swoje wysiłki podczas wojny otrzymał również dwie Srebrne Gwiazdy, Distinguished Service Cross oraz Legion of Merit.

Gdzie się podział miecz Mameluke?

Przenosimy się do 2017 roku. W Annapolis, Maryland, Chris Anderson i jego koledzy weterani Marines byli podekscytowani, aby świętować urodziny służby 10 listopada. Anderson służył w Korpusie Piechoty Morskiej od 1998 do 2002 roku, a po odejściu osiągnął stopień sierżanta.

Zdając sobie sprawę, że nie mają oficerskiego miecza mameluke do krojenia tortu, co było tradycją, Anderson postanowił poszukać go na eBayu. Przeglądając oferty, znalazł jedną z nich z napisem „Homer L. Litzenberg Jr.” na ostrzu. Po przeprowadzeniu kilku badań, dowiedział się o działaniach Litzenberga podczas wojny koreańskiej i natychmiast złożył zwycięską ofertę w wysokości około 250,00 dolarów.

Sgt. Maj. Allen L. Tanner, sierżant major Special Purpose Marine Air Ground Task Force 26, używa miecza mameluckiego do krojenia tortu w Staten Island Marine Corps League, 3 listopada 2009 r. (Photo Credit: Wikimedia Commons / Public Domain)

Zdobycie 31,5-calowego ostrza było szczególnym momentem dla Andersona, który powiedział Capital Gazette w 2017, „Że należał do odbiorcy Navy Cross, to jest ogromne, dla mnie w każdym razie, ze względu na to, co reprezentuje. Ten facet pomógł poprowadzić regiment Marines z powrotem do domu”.

Nie chcąc ryzykować, że miecz zostanie uszkodzony podczas transportu, Anderson odebrał go od sprzedawcy, lombardu w Aberdeen w stanie Maryland. Był ciekawy, jaki był jego pierwotny właściciel, ale ze względu na ochronę prywatności, kierownik nie mógł ujawnić żadnych informacji. Powiedział jednak, że to nic nadzwyczajnego, że sklep otrzymuje przedmioty wojskowe, biorąc pod uwagę bliskość Aberdeen Proving Ground.

Praca nad uwierzytelnieniem miecza

Niezrażony odpowiedzią właściciela lombardu, Anderson kontynuował próby uwierzytelnienia miecza. W grudniu 2017 roku napisał list do sekretarza obrony USA Jamesa Mattisa, opisując broń i swoje nadzieje na ewentualne przyjęcie jej do National Museum of the Marine Corps.

„Może to tylko Marine we mnie”, powiedział o swoim pragnieniu, aby dać mieczowi odpowiedni dom. „To musi być gdzieś indziej. A jeśli nikt go nie docenia, to ja doceniam go ze względu na historię, którą mi opowiedział o nim i o tym, co zrobił”.

Lt. Gen. Homer L. Litzenberg Jr. przemawiający do swoich żołnierzy w dzień Bożego Narodzenia, 1950 r. (Photo Credit: USMC Archives from Quantico, USA / Wikimedia Commons CC BY 2.0)

Na razie nie wiadomo, czy Andersonowi udało się uwierzytelnić miecz – to, co wiemy, to fakt, że nie ma lepszej osoby, która mogłaby go kupić w lombardzie.

Clare Fitzgerald

Clare Fitzgerald jest pisarką i redaktorką z ośmioletnim doświadczeniem w sferze treści online. Ukończyła studia licencjackie w King’s University College na Uniwersytecie Zachodnim, a jej portfolio obejmuje media cyfrowe, sprawy bieżące, historię i prawdziwe zbrodnie.

Wśród jej osiągnięć jest założenie bloga o prawdziwych przestępstwach, Stories of the Unsolved, który notuje od 400 000 do 500 000 odsłon rocznie, oraz współpraca z podcastem Johna Lordana Seriously Mysterious. Przed przerwą w działalności, pełniła również funkcję Head of Content dla brytyjskiej publikacji na YouTube, TenEighty Magazine.

W wolnym czasie Clare lubi grać w Pokemon GO i oglądać w kółko (i w kółko) Heartland. Kiedy tylko ma okazję, opowiada o swoich trzech psach rasy maltańczyk.

Portfolio pisarskie
Opowieści nierozwiązane

linkedin.com/in/clarefitz/

Powiązane artykuły
Historyczna broń

Ten polski jednoślad nie był tak zły, jak mogłoby się wydawać

Przez krótki okres w latach trzydziestych XX wieku polski jednopłat PZL P.11 był uważany za…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak wykuwano legendę o ostrzu Kukri Gurhków

W 1814 roku armia brytyjska po raz pierwszy zetknęła się z nepalskimi żołnierzami znanymi jako…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Kiedy Sowieci potrzebowali okrętu podwodnego, zwrócili się do Niemców

Kiedy Związek Radziecki zaczął budować i modernizować swoje wojsko na początku lat 30. XX…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!