Tajemnice

Dinozaurożerne krokodyle galopujące istniały kiedyś na pustyni Sahara

Wierzcie lub nie, ale 100 milionów lat temu obszar obecnej palącej się gorącej pustyni Sahara był bujnym bagnem, które było domem nie tylko dla dinozaurów, ale także dla kilku rodzajów prehistorycznych krokodyli. Ale to nie wszystko. Te różnorodne starożytne krokodyle występowały we wszystkich kształtach i rozmiarach. Niektóre z nich były krokodylami galopującymi, zdolnymi do ścigania zdobyczy na lądzie, podczas gdy inne były tak duże i potężne, że były skutecznymi łowcami dinozaurów.

Paleontolog Paul Sereno w akcji. (Oregon State University / CC BY-SA 2.0 )

Podczas wykopalisk rozpoczynających się w latach 90. XX wieku słynny paleontolog i łowca dinozaurów Paul Sereno natrafił na oszałamiające znalezisko, gdy wraz ze swoim zespołem odkrył na afrykańskiej Saharze skamieniały szkielet gigantycznego prehistorycznego krokodyla znanego jako Sarcosuchus imperator lub SuperCroc. Podczas gdy fragmenty tego majestatycznego potwora zostały odkryte już w 1966 roku, Sereno odkopał kilka częściowych szkieletów datowanych na 110 milionów lat w Nigrze. Z głową tak dużą jak Sereno był wysoki, zespół oszacował, że ten SuperCroc mierzył około 40 stóp długości (12,19 m).

Skamieniałe szczątki Sarcosuchus imperator lub SuperCroc. (patrick janicek / CC BY 2.0 )

Sereno wciąż wracał na Saharę i z biegiem lat odkrył cały świat zaginionych krokodyli, z których wiele przypominało mu inne współczesne zwierzęta. Był tam DogCroc ( Araripesuchus wegeneri ), który wyglądał i żył jak pies, z wysokimi nogami i czułym nosem. Długi na trzy stopy (0,91 m) lądowy DuckCroc ( Anatosuchus) był krokodylem fizycznie przywodzącym na myśl platypusa z kaczym dziobem. Tymczasem RatCroc ( Araripesuchus rattoides ) miał zaledwie 2 stopy długości (0,6 m), był lądowy i miał przednie zęby przeznaczone do wykopywania owadów.

PancakeCroc ( Laganosuchus) był zagadką, ale w końcu zespół zdecydował, że jego gigantyczna płaska szczęka była używana podobnie jak pułapka na muchy Wenus, a stworzenie leżało nieruchomo z otwartymi ustami w wodzie przez wiele godzin lub dni, czekając na swoją ofiarę. BoarCroc ( Kaprosuchus) tymczasem wyglądał jak dzik. W sposób przypominający australijskiego krokodyla świeżego, BoarCroc miał zdolność poruszania się w wodzie i galopowania z dużą prędkością na lądzie, co dawało mu wyraźną przewagę nad ofiarą, zanim zacisnął swoje ogromne zęby.

Czaszka prehistorycznego krokodyla znanego jako Kaprosuchus saharicus lub BoarCroc. (Carol Abraczinskas / CC BY 3.0 )

Podekscytowani przełomowymi znaleziskami, Sereno wyruszyli, aby odtworzyć ten zaginiony świat i przywrócić te prehistoryczne krokodyle do życia, wykorzystując moc najnowocześniejszej technologii. Uzbrojony w fragmenty skamielin znalezionych w Afryce Północnej, jego zespół wykorzystał tomografię komputerową, efekty specjalne i artystów kryminalistycznych, aby stworzyć cielesne i cyfrowe rekonstrukcje tej nieznanej wcześniej rodziny prehistorycznych krokodyli.

Sereno odwiedził nawet zoologa i specjalistę od krokodyli, dr Adama Brittona, w Australii, aby naprawdę poczuć, jak jego nowo odkryte prehistoryczne krokodyle poruszałyby się i funkcjonowały w przeszłości. Wyniki zostały przedstawione z oszałamiającą grafiką i fascynującymi szczegółami w filmie dokumentalnym National Geographic When Crocs Ate Dinosaurs „.

Górne zdjęcie: Cyfrowa rekonstrukcja of dinozaur Acrocanthosaurus i prehistoryczny krokodyl Sarcosuchus lub SuperCroc. Źródło: Michael Rosskothen / Adobe Stock

Autor: Andrzej Moski

Powiązane artykuły
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Śmierć królowej wywołuje dyskusję na temat królewskiej linii sukcesji

W 1953 roku w koronacji Elżbiety II uczestniczyło 8 251 gości z 181 krajów i terytoriów. Po jej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

12 Strasznie pięknych nagrobków z cmentarza Staglieno

Być może nie ma innego cmentarza na ziemi, który oddaje emocje miłości, straty i żalu wokół…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!