Nowości

Leicester: nowe prace archeologiczne rozpoczynają się w lokalnej katedrze

Zespół stojący za odkryciem Ryszarda III wznowił główne wykopaliska archeologiczne w katedrze w Leicester, w pobliżu miejsca, w którym znaleziono angielskiego króla.

Nowe wykopaliska w Leicester

Archeolodzy i inni eksperci z University of Leicester Archaeological Services (ULAS) prowadzą wykopaliska na terenie Old Song School, na wschodnim krańcu katedry w Leicester, które mogą ujawnić aspekty życia w Leicester z ostatnich 1000 lat. Obszar w obrębie ogrodów katedralnych, będący wcześniej częścią cmentarza St Martins, jest przekształcany w nowe dziedzictwo i przestrzeń edukacyjną w ramach projektu Leicester Cathedral Revealed, co umożliwiła dotacja w wysokości 4,5 miliona funtów z National Lottery Heritage Fund.

Nadzieje na prześledzenie historii tej części Angli aż do epoki żelaza?

Przed regeneracją, eksperci ULAS i koledzy z University’s School of Archaeology and Ancient History mają nadzieję zbadać przekrój historii miasta i dowiedzieć się więcej o wczesnym założeniu katedry – dawniej kościoła parafialnego – na miejscu. Te wykopaliska archeologiczne, do dwóch metrów poniżej poziomu gruntu, pozwolą ekspertom prześledzić historię tej części Angli od okresu wiktoriańskiego poprzez średniowiecze, Saksonię, Rzym, a może nawet do wczesnej epoki żelaza.

Wykopaliska prowadzi zespół odpowiedzialny za odkrycie grobu Ryszarda III

Mathew Morris, który był częścią zespołu, który odkopał szczątki Ryszarda III w 2012 roku, prowadzi wykopaliska. Komentuje on, że „jest to obszar Angli, w którym rzadko mamy okazję prowadzić wykopaliska i będzie to pierwszy raz, kiedy wykopaliśmy ciągłą sekwencję cmentarzy datowaną od późnego okresu saskiego do stosunkowo niedawnej przeszłości, co daje nam fantastyczną możliwość zbadania historii Leicester poprzez życie ludzi, którzy tu żyli i zostali pochowani. Wykopaliska dadzą nam również szansę na zbadanie początków terenu katedry, w tym fundamentów oryginalnego kościoła i aspektów rzymskiego miasta, które go poprzedzało”.

Leicester
Ryszard z Yorku, Talbot z Shrewsbury Book, 1445, Wikipedia

Historia miasta zapisana w grobach jego mieszkańców

Badania miały miejsce pod koniec 2021 roku, a zespół ULAS ostrożnie odsłonił ponad 120 pochówków w najwyższych warstwach na miejscu. Obszar ten był niegdyś używany jako cmentarz kościelny do pochówków ludzi ze wszystkich środowisk zamieszkujących okoliczną parafię. Uważa się, że na tym terenie mogą znajdować się jeszcze setki pochówków, które eksperci będą musieli mozolnie wykopać ręcznie. Próbki zostaną następnie zbadane przez ekspertów z University of Leicester, co ujawni wgląd w życie tych, którzy żyli, pracowali i umierali w mieście.

„Osoby oferują bezprecedensowe spojrzenie na życie w tej części Anglii przez okres średniowieczny i postśredniowieczny” – mówi dr Sarah Inskip, która kieruje pracami nad badaniem tych szczątków. „Możliwość oceny osobników z jednej lokalizacji w tak długim okresie czasu pozwoli nam zobaczyć, jak życie mieszkańców Leicester zmieniało się wraz z poważnymi wstrząsami społecznymi i zmianami, takimi jak choroby epidemiczne, pojawienie się nowych globalnych towarów, takich jak tytoń, oraz industrializacja.”

Prace budowlane w ramach projektu Leicester Cathedral Revealed prowadzi główny wykonawca Messenger Construction Ltd. Oczekuje się, że wykopaliska ULAS będą trwały przez kilka miesięcy, a prace po wykopaliskowe potrwają do końca roku.

Leicaster
Średniowieczna katedra, wnętrze

Świętowanie rocznicy odkrycia grobu Ryszarda III i nadzieje na więcej

Później w 2022 roku Uniwersytet w Leicester uczci 10 lat od odkrycia szczątków Ryszarda III na parkingu w Leicester. Współpracując z Richard III Society i innymi partnerami, archeolodzy ULAS odkopali doczesne szczątki króla w wykopie w 2012 roku. Dalsze badania, w tym genetyczne testy DNA szkieletu w porównaniu ze znanym współczesnym krewnym, ujawniły, że szczątki należały do ostatniego króla Plantagenetów. Szczątki Ryszarda zostały później ponownie pochowane w specjalnie stworzonym grobowcu w katedrze w Leicester w 2015 roku, w obecności Justina Welby’ego, arcybiskupa Canterbury, oraz członków rodziny królewskiej.

„Katedra w Leicester ma przyjemność współpracować z ULAS po raz kolejny przy wykopaliskach archeologicznych w ramach naszego projektu Leicester Cathedral Revealed, który odnowi Katedrę, aby mogła być najlepsza jako miejsce kultu, dziedzictwa, pielgrzymek, gościnności, nauki, sanktuarium i świętowania” – mówi David Monteith, dziekan Leicester. „Wykopaliska archeologiczne są kluczowym elementem prac naprawczych i restauratorskich w istniejącym budynku katedry oraz budowy nowego centrum dla zwiedzających i uczących się. The Chapter House – efektownego rozszerzenia katedry na miejscu Old Song School. The Chapter House zapewni galerię wystawową z immersyjną interpretacją, elastyczną przestrzeń edukacyjną dla dzieci szkolnych i grup społecznych, udogodnienia dla wolontariuszy i WC.”

Powiązane artykuły
Nowości

Turyści powracają do średniowiecznych miejsc w Walii, jak donosi Cadw

W ciągu ostatniego roku ponad dwa miliony osób odwiedziło zamki, opactwa i miejsca historyczne…
Przeczytaj całość
Nowości

Konferencja: The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800)

The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800) Uniwersytet w…
Przeczytaj całość
Nowości

Największe średniowieczne miasto Afryki Południowej miało rozbudowany system zarządzania wodą, stwierdzają naukowcy

Great Zimbabwe, największe miasto południowej Afryki w okresie średniowiecza, wykorzystywało…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!