Archeologia

Narzędzia dentystyczne pomagają odkryć sekrety kuchni Lidyjczyków sprzed 2600 lat

Archeolodzy szukają wskazówek na temat kultury kulinarnej i zwyczajów żywieniowych Lidyjczyków w wykopaliskach w starożytnym mieście Daskyleion, położonym nad brzegiem jeziora Manyas w dystrykcie Bandırma w zachodniej prowincji Balıkesir, używając różnych narzędzi dentystycznych.

Narzędzia dentystyczne pomagają w odkryciu tajemniczej kuchni

Zespół wykopaliskowy, kierowany przez Kaan Iren – wykładowcę na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Muğla Sıtkı Koçman – kontynuuje prace wokół liczącej 2600 lat struktury kuchennej znalezionej trzy lata temu w Daskyleion. Zespół preferuje małe, delikatne narzędzia dentystyczne używane w stomatologii, takie jak kleszcze i szpatułki. Dzięki tym narzędziom można ostrożnie usunąć delikatne znaleziska, takie jak ceramika, kolce ryb, nasiona i szczątki roślin, które nie zostały zniszczone i pozostały nienaruszone. Możliwe że dowiemy się z tych odkryć również czegoś o diecie tych ludzi.

narzędzia dentystyczne
Wykopaliska archeologiczne muszą być prowadzone z najwyższą ostrożnością

Kuchnię najprawdopodobniej strawił pożar

Iren powiedział Agencji Anadolu, że nazwali sekcję, w której znaleziono lidyjską kuchnię „Akro Daskyleion”. Stwierdzając, że pałac lidyjski został zniszczony przez pożar, a kuchnia została dotknięta przez niego, Iren powiedział: „Nasze badania i wykopaliska trwają w tej kuchni od lat, nie pomijamy niczego. Kontynuujemy naszą pracę, powoli kopiąc za pomocą bardzo dokładnych narzędzi, delikatnych szczotek i igieł i dokumentując wszystkie dane.”

Odkryto również ślady pobliskich piwnic

Büşra Atalar Yeter, absolwentka studiów podyplomowych odpowiedzialna za zespół wykopaliskowy w kuchni lidyjskiej, powiedział, że podczas tegorocznych prac badali relacje między strukturą kuchni a innymi obszarami. Stwierdzając, że ujawnili miejsca, które według ich badań mogły być piwnicami, Atalar powiedział: „Znaleźliśmy w tych miejscach spalone bloki z cegły błotnej. Te prawdopodobnie należą do piwnicy zniszczonej przez zawalony mur, ponieważ uzyskaliśmy różne kości i różne rodzaje nasion z otaczającego obszaru.W celu zachowania danych, szczegółowo i skrupulatnie przeanalizowaliśmy naszą pracę, w czym pomagają nam narzędzia dentystyczne” – dodała.

Powiązane artykuły
Archeologia

Odnalezione w Polsce średniowieczne artefakty z prawdopodobnego dworu rycerskiego

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Archeologia

Wielki Zbiornik Wodny Majów może tworzyć połączenia z cenotami Majów

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Archeologia

Archeolodzy rzucają nowe światło na kamienne zabytki rytualne znalezione w Arabii Saudyjskiej

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!