Nowości

Wisiorek w kształcie serca odkryty w Anglii

Niezwykły złoty wisiorek z naszyjnikiem datowany na początek XVI wieku został odsłonięty przez British Museum. Ozdobny przedmiot związany jest z Henrykiem VIII i Katarzyną Aragońską i mógł stanowić nagrodę.

Odkryty w środkowoangielskim hrabstwie Warwickshire przedmiot został odkopany przez Charliego Clarke’a podczas wykrywania metali. Zgłosił go do lokalnego oficera łącznikowego ds. znalezisk w ramach Portable Antiquities Scheme, co doprowadziło do przeprowadzenia przez Historic England wykopalisk archeologicznych w tym miejscu. Jednak podczas tego badania nie odkryto żadnych innych znalezisk.

Reklama

Złoty łańcuszek z wisiorkiem związany z Henrykiem VIII i Katarzyną Aragońską, ok. 1521 r. Zdjęcie © The Trustees of the British Museum

British Museum zbadało wisiorek i zaproponowało ten raport:

Przedmiot składa się z wisiorka w kształcie serca z emaliowanymi motywami, ogniwa, emaliowanego ogniwa do zawieszenia w formie dłoni oraz łańcuszka składającego się z 75 ogniw. Przód wisiorka zdobi opleciona „róża Tudorów” i krzew granatu, a poniżej znajduje się legenda + TOVS + IORS (kalambur od francuskiego „zawsze”); dwugłowa biało-czerwona róża była używana przez Tudorów od 1486 roku, a granat był odznaką Katarzyny Aragońskiej. Rewers przedstawia litery H i K (dla Henryka i Katarzyny), w piśmie lombardzkim, połączone wstęgą, ponownie z legendą + TOVS + IORS.

Analiza datuje wisiorek na początek XVI wieku, pomiędzy latami 1509 a 1533 z najbardziej prawdopodobną datą około 1521 roku. Badacze z Portable Antiquities Scheme zauważyli również, że o ile złoto użyte do wykonania wisiorka było dość wysokiej jakości, to wykonanie już nie. Mogli oni zauważyć, że w jego zawiasach i innych częściach były błędy, nierówności i inne oznaki, że został on pospiesznie przygotowany. To doprowadziło ich do sugerowania, że był to „obiekt wykonany dla ustawienia, w którym wygląd i wrażenie na odległość były kluczowe, być może bez oczekiwania, że będzie trwać przez dłuższy czas.”

Reklama

Jedną z możliwości było to, że ten wisiorek był używany jako nagroda, być może podczas turnieju. To może być podobny przypadek do jednego z roku 1517, kiedy Henryk VIII miał ponad 100 kawałków metaloplastyki z literami H & K i innych królewskich emblematów wykonane, więc mogą być rozdawane po joust i bankiet dla ambasadorów flamandzkich w Greenwich.

Choć przedmiot jest obecnie prezentowany przez British Museum, jego ostateczne przeznaczenie nie zostało jeszcze ustalone – choć prawdopodobne jest, że zakupi go jakieś lokalne muzeum.

„Ten piękny wisiorek jest porywającym odkryciem dającym nam namacalne połączenie z Henrykiem VIII i Katarzyną Aragońską i wzbogaca nasze zrozumienie dworu królewskiego w tamtym czasie” – mówi Duncan Wilson, Chief Executive dla Historic England. „Jestem zachwycony, że Historic England był w stanie wesprzeć badaniami archeologicznymi to miejsce”.

Złoty łańcuszek z wisiorkiem związany z Henrykiem VIII i Katarzyną Aragońską, ok. 1521 r. Zdjęcie © The Trustees of the British Museum Reklama

Subskrybuj Medievalverse

Powiązane artykuły
Nowości

Turyści powracają do średniowiecznych miejsc w Walii, jak donosi Cadw

W ciągu ostatniego roku ponad dwa miliony osób odwiedziło zamki, opactwa i miejsca historyczne…
Przeczytaj całość
Nowości

Konferencja: The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800)

The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800) Uniwersytet w…
Przeczytaj całość
Nowości

Największe średniowieczne miasto Afryki Południowej miało rozbudowany system zarządzania wodą, stwierdzają naukowcy

Great Zimbabwe, największe miasto południowej Afryki w okresie średniowiecza, wykorzystywało…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!