Archeologia

Historyczna mapa może prowadzić do dalszych odkryć w James Fort

Mapa znana jako Mapa Zuñiga może prowadzić do dalszych odkryć w James Fort, pierwszej stałej angielskiej osadzie w obu Amerykach.

Mapa Zuñiga to manuskrypt przedstawiający Zatokę Chesapeake i Tidewater Virginia, który jest kopią mapy narysowanej prawdopodobnie przez kapitana Johna Smitha, który odegrał ważną rolę w założeniu kolonii w Jamestown.

Nazwa mapy pochodzi od Don Pedro de Zúñiga, hiszpańskiego ambasadora w Anglii, który wysłał ją do Filipa III w 1608 roku. Mapa jest istotna dla odnotowania lokalizacji wiosek tubylców, lokalizacji Jamestown i architektury James Fort, która jest używana w logo Jamestown Rediscovery Project.

W liście Zuñiga do Filipa III, znajdującym się w British Library, czytamy: „Uznałem za stosowne wysłać Y.M. plan Wirginii i inny Fortu, który Anglicy tam wznieśli, wraz z raportem przekazanym mi przez osobę, która tam była. Mimo to staram się dowiedzieć więcej i będę o tym informował”.

Image Credit: Houghton Mifflin Company

Bliższa analiza mapy pokazuje cechę, która wygląda jak flaga rozciągająca się od północnego nadburcia fortu, co doprowadziło do nowych wykopalisk na wcześniej niezbadanym obszarze wyspy Jamestown.

Według byłego kuratora Jamestown, Bly Straube, flaga mogła zostać źle zinterpretowana i może wskazywać na zagrodę lub ogród, który wspierał mieszkańców fortu.

Jeszcze w 2019 roku badacze z Jamestown Rediscovery Project przeprowadzili badanie radarem penetrującym grunt (GPR) na obszarze wskazanym przez flagę. Badanie ujawniło duży rów, który zdaniem archeologów datowany jest na 1608 rok.

Wykopaliska w 2022 roku odkryły fosę Konfederacji z 1861 roku, która wcięła się w rów, a także wyłożoną cegłą studnię z 1617 roku na północ od tego, co było kiedyś Fortem Pocahontas. Fort Pocahontas był konfederackim fortem z okresu wojny secesyjnej, który został zbudowany na szczycie James Fort krótko po tym, jak wojska konfederackie przybyły na wyspę w 1861 roku.

Wykopaliska są planowane na jesień 2023 roku, aby odsłonić całą studnię i dalej badać obszar wskazany przez cechę flagi na mapie Zuñiga. John Smith napisał o ponad 50 domach w Jamestown w 1608 roku, a archeolodzy nie odkryli jeszcze żadnego z nich w pobliżu fortu.

Powiązane artykuły
Archeologia

Odnalezione w Polsce średniowieczne artefakty z prawdopodobnego dworu rycerskiego

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Archeologia

Wielki Zbiornik Wodny Majów może tworzyć połączenia z cenotami Majów

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Archeologia

Archeolodzy rzucają nowe światło na kamienne zabytki rytualne znalezione w Arabii Saudyjskiej

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!