Historyczna broń

PIAT był odpowiedzią armii brytyjskiej na niemiecki pancerz czołgowy.

W 1942 roku druga wojna światowa trwała już trzy lata. Brytyjczycy brali udział w wielu walkach na różnych teatrach, często spotykając się z Niemcami i ich czołgami. Chociaż ich piechota była dobrze wyposażona w różne rodzaje broni przeciwpancernej, nie zadawała ona potrzebnych obrażeń.

Początkowo Brytyjczycy używali karabinu przeciwpancernego Boys i granatu, karabinu nr 68 / Anti-Tank (AT) jako podstawowej broni przeciwpancernej, ale szybko odkryli, że żadna z nich nie była szczególnie skuteczna. Kiedy oficerowie brytyjskiej Ósmej Armii analizowali operację Crusader w Afryce Północnej, nie mogli znaleźć ani jednego udokumentowanego przypadku, w którym karabin Boys odniósł sukces w walce z niemieckim czołgiem.

Brytyjczycy dostrzegli tę słabość i wiedzieli, że muszą znaleźć nową broń, która będzie pełnić rolę podstawowego działa przeciwpancernego. Doprowadziło to do stworzenia Projector, Infantry, Anti-Tank Mk 1 â bardziej znanego jako PIAT.

Początkowy rozwój i projekt PIAT-a

Z dwóch brytyjskich broni najczęściej używanych przeciwko czołgom w pierwszych latach wojny, karabin przeciwpancerny Boys był uważany za najlepszy. Był to potężny karabin, który mógł przebić 25 mm pancerz czołgu z odległości pół kilometra. Jednak po użyciu we Francji szybko okazało się, że nie nadąża za coraz cięższymi pancerzami czołgów wroga.

Robotnicy montują części PIAT w Orilla, Ontario, Kanada, czerwiec 1944. (Photo Credit: Page Toles / National Film Board of Canada / Wikimedia Commons / Public Domain)

Poprzednik PIAT-a został początkowo zaprojektowany jako moździerz czopowy do użytku przez brytyjską Gwardię Domową, na wypadek niemieckiej inwazji. Podpułkownik Stewart Blacker z Królewskiej Artylerii stworzył projekt, który przeszedł przez wiele iteracji i odrzuceń przez Biuro Wojenne, zanim wymyślił Blacker Bombard. Wkrótce dowiedział się o ładunkach kształtowych i zmodyfikował broń, tworząc Baby Bombard.

Innowacyjna amunicja stworzyła PIAT

Ulepszony projekt został ostatecznie przekazany majorowi Millisowi Jefferisowi, saperowi w armii brytyjskiej i dowódcy Ministry of Defence 1 (MD1), tajnego brytyjskiego ośrodka rozwoju broni o przydomku âChurchillâs Toyshopâ. Jefferis przebudował prototyp, aby stworzyć to, co stało się PIATem.

Produkcja rozpoczęła się w sierpniu 1942 roku, a broń weszła do użytku w następnym roku.

Żołnierz 5 Dywizji Lekkiej Piechoty Księcia Kornwalii, 43 Dywizja (Wessex) niosący PIAT, 18 listopada 1944. (Photo Credit: Sargent Carpenter / No 5 Army Film & Photographic Unit / Wikimedia Commons / Public Domain)

Interesujące w PIAT jest to, że ładunek poruszał się niezwykle wolno â tylko 83 metry na sekundę â jako że broń wystrzeliwała ładunek w kształcie stożka pustego w środku, wystrzeliwany przez strumień stopionego metalu. Oznaczało to, że zasięg i prędkość nie miały wpływu na osiągi. Energia z eksplozji była skoncentrowana w punkcie ładunku, co pozwalało mu z łatwością przebić się przez czołg, pomimo powolnej prędkości.

Praca ze sztywną sprężyną

Choć broń była uważana za bardzo skuteczną, miała kilka wad. Podstawową trudnością, z jaką borykali się żołnierze, było to, że ściśnięta sprężyna, służąca do jej nakręcania, była niezwykle sztywna i trudna do opanowania, a jednocześnie proces ten musiał być wykonywany ręcznie przed oddaniem pierwszego strzału.

W tym przypadku jednak, odrzut pierwszego strzału powodował ponowne odbezpieczenie PIAT-a, co oznaczało, że użytkownik nie musiał tego robić. To nie byłoNie zawsze tak się działo, ponieważ pomiędzy pociągnięciem za spust a wyrzuceniem kuli następował odstęp czasu. To często prowadziło do tego, że ci, którzy byli niedoświadczeni, zbyt wcześnie zwalniali chwyt, powodując, że broń nie odkładała się. Nie chodziło też o zwykłe odbezpieczenie broni, ponieważ trudno było to zrobić bez wstawania.

Fizylier F. Jefferson z kompanii C, 2nd Lancashire Fusiliers przed niemieckim działem szturmowym SturmgeschĂĽtz (StuG) III, które wybił PIAT-em, maj 1944. (Photo Credit: Sargent Menzies / No 2 Army Film & Photographic Unit / Wikimedia Commons / Public Domain)

Ze względu na problemy ze sztywną sprężyną, żołnierze byli szkoleni, aby trzymać PIAT-a odbezpieczonego przed spodziewanym użyciem, a w czasie akcji zawsze mieć go odbezpieczonego, ale rozładowanego. Dopiero gdy nie odbezpieczał się automatycznie przy odrzucie, można było go odbezpieczyć podczas walki.

Inne problemy związane z PIAT-em

Podczas gdy sztywna sprężyna użyta do odbezpieczenia broni była jej główną wadą konstrukcyjną, PIAT miał również inne problemy. Sama broń i amunicja do niej były bardzo ciężkie, przy czym sama amunicja ważyła od 14,4 do 15 kg. Choć mógł być obsługiwany przez jedną osobę, zazwyczaj nie był, gdyż druga osoba zazwyczaj przenosiła i ładowała amunicję.

PIAT w akcji na poligonie w Tunezji, 19 lutego 1943. (Photo Credit: Sargent Loughlin / No 2 Army Film & Photographic Unit / Wikimedia Commons / Public Domain)

Jednym z innych głównych problemów był fakt, że PIAT miał niezwykle silny odrzut. Jeden z brytyjskich żołnierzy, który używał tej broni we Włoszech, strzelał do niemieckiego czołgu Panther, stojąc z nim na ramieniu. Chociaż udało mu się oddać strzał, odrzut był tak silny, że został całkowicie przewrócony.

Wielu żołnierzy z całego serca wierzyło, że odrzut może złamać ramię.

Godne uwagi użycie w czasie II wojny światowej

PIAT był używany przez Brytyjczyków i inne siły Commonwealthu w ostatnich latach II wojny światowej. Po raz pierwszy został wprowadzony podczas kampanii tunezyjskiej, a następnie był używany w bitwach pod Normandią, Arnhem, Ortoną i Villers-Bocage, a także podczas operacji Epsom i Perch. Polscy bojownicy ruchu oporu używali go także w czasie Powstania Warszawskiego.

Żołnierze z Batalionu Czata 49, w dzielnicy Wola, sprawdzają swoje PIAT-y. (Photo Credit: Unknown Author / Wikimedia Commons / Public Domain)

Więcej od nas: Granatnik M320 to poważny krok wyżej od M203

Do końca wojny za działania związane z PIAT-em przyznano około sześciu Krzyży Wiktorii, a także wiele innych medali. Wśród odznaczonych znaleźli się mjr Robert Cain, który zniszczył kilka niemieckich pojazdów w Oosterbeek; szeregowy Ernest âSmokeyâ Smith, który rozwalił czołg Panther; oraz strzelec Ganju Lama, który w pojedynkę pokonał kilka japońskich czołgów podczas bitwy o Imphal.

Rosemary Giles

Rosemary Giles jest pisarką treści historycznych w Hive Media. Otrzymała zarówno tytuł licencjata z historii, jak i magistra z historii na Uniwersytecie Zachodnim. Jej badania koncentrowały się na historii wojskowości, środowiska i Kanady, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej. Jako studentka pracowała na różnych stanowiskach badawczych, w tym jako archiwistka. Pracowała również jako asystentka w Wydziale Historii.

Po uzyskaniu dyplomu zdecydowała się wycofać z życia akademickiego, aby skupić się na pisaniu i pokazywaniu swoich prac.g historii w bardziej przystępny sposób. Pasjonuje się nauką historyczną i edukacją historyczną, a jej zainteresowania pisarskie obejmują historię społeczną i historię wojenną, zwłaszcza poszukiwanie niejasnych faktów dotyczących II wojny światowej. W wolnym czasie Rosemary lubi spędzać czas ze swoim partnerem, kotami i koniem lub usiąść, by poczytać dobrą książkę.

linkedin.com/in/rosemary-giles

Powiązane artykuły
Historyczna broń

Ten polski jednoślad nie był tak zły, jak mogłoby się wydawać

Przez krótki okres w latach trzydziestych XX wieku polski jednopłat PZL P.11 był uważany za…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak miecz generała piechoty morskiej trafił do lombardu?

Na eBayu można kupić różnego rodzaju przedmioty, a niektóre aukcje przynoszą tysiące…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak wykuwano legendę o ostrzu Kukri Gurhków

W 1814 roku armia brytyjska po raz pierwszy zetknęła się z nepalskimi żołnierzami znanymi jako…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!