Tajemnice

10 prawdziwych bajkowych zamków z całej Europy

Zamki, które widzimy w filmach i książkach, nie były jedynie inspiracją dla fantazji i wyobraźni. W większości przypadków były one oparte na prawdziwych zamkach, z których wiele można znaleźć w Europie. Wyrosłe z koncepcji otoczonych murem miast, zamki te zostały stworzone, aby chronić i odpierać ataki, a jednocześnie pokazywać władzę i dominację nad otaczającym krajobrazem. Znalezione w strategicznych miejscach, z widokiem na doliny, jeziora i przełęcze górskie, te oszałamiające bajkowe zamki i fortyfikacje są pozostałością po wpływach królów i królowych w całej starożytnej historii.

Średniowieczny zamek Eltz lub Burg Eltz w Niemczech powstał w XII wieku jako część potężnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Po wiekach działań wojennych pozostał nietknięty na szczycie skały w małej zalesionej dolinie. Przez ponad 800 lat należała nawet do tej samej rodziny! ( Freesurf / Adobe Stock)

Alcazar of Segovia w Hiszpanii jest uosobieniem bajkowego zamku. Usytuowany na szczycie klifu, ten XII-wieczny zamek jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i stanowi świadectwo świetności minionej epoki. Stanowiłnawet inspirację dla zamku w filmie Disneya „Królewna Śnieżka” ( pcalapre / Adobe Stock) .

Zamek Hohenzollern w Niemczech był niegdyś rodową siedzibą szlacheckich Hohenzollernów. W stylu typowej średniowiecznej fortyfikacji na wzgórzu, neogotycki zamek siedzi przytulnie na szczycie Bergu Hohenzollern, który wznosi się na wysokość 855 metrów. W dzisiejszych czasach jest to popularne miejsce turystyczne, ze względu na oszałamiającą architekturę tego 140-pokojowego bajkowego zamku. ( scaliger / Adobe Stock)

Średniowieczny zamek-twierdza i gmina Mont Saint Michel zostały zbudowane na skalistej wyspie u północnych wybrzeży Francji. Miasto i zamek przedstawione w filmie Disneya Zaplątani zostały oparte na tym bajkowym zamku, który jest całkowicie otoczony wodą podczas przypływu. ( JFL Photography / Adobe Stock)

Zamek Burg Berwartstein to prawdziwy bajkowy zamek ukryty w Lesie Palatyńskim w południowo-zachodnich Niemczech. Po raz pierwszy wspomniany w 1152 roku, ten skalny zamek został zbudowany w celu obrony Palatynatu w średniowieczu, a niektóre pomieszczenia, schody i przejścia zostały wykute w skale. ( Vincent / Adobe Stock)

Magiczny pałac i twierdza Alhambra w Granadzie, w Hiszpanii, jest jednym z najbardziej oszałamiających przykładów architektury islamskiej. Zbudowany z widokiem na dzielnicę Albaicín w Granadzie w latach 1238-1358, był królewską rezydencją mauretańskiej dynastii Nasrid i jest znany z oszałamiających dekoracji i bajkowych ogrodów, wypełnionych różami, pomarańczami i wiązami. ( Taiga / Adobe Stock)

XIX-wieczny zamek Neuschwanstein , czyli „Nowy Zamek Łabędzi”, w niemieckich Alpach Bawarskich został zbudowany przez Ludwika II i zainspirowany operami Wagnera. Zbudowany na surowym klifie z widokiem na okoliczną dolinę, Ludwik napisał do Wagnera „miejsce to jest jednym z najpiękniejszych, jakie można znaleźć, świętym i niedostępnym.” Posłużyło również jako inspiracja dla animowanego filmu Disneya z 1959 roku „Śpiąca królewna”. ( pilat666 / Adobe Stock)

Zamek Hluboká w Czechach to przepiękny XIII-wieczny bajkowy zamek zbudowany w stylu gotyckim.le. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany, a w 1871 roku przeszedł metamorfozę w stylu brytyjskiego zamku Windsor. Ma 140 pokoi, jedenaście wież i pełne przepychu wnętrza. ( Viliam / Adobe Stock )

Malowniczy, bajkowy Châteaude Chillon, czyli Zamek Chillon nad Jeziorem Genewskim w Szwajcarii to zamek na wyspie, który prawdopodobnie został zbudowany w XI lub XII wieku. Obecnie jest to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w Szwajcarii, znany na całym świecie ze swojego piękna i tego, że był dawną siedzibą hrabiów Sabaudzkich. (Giles Laurent / CC BY-SA 4.0 )

Górne zdjęcie: Średniowieczny zamek Bojnice na Słowacji jest jednym z wielu prawdziwych bajkowych zamków w Europie. Źródło: radu79 / Adobe Stock

Autor: Andrzej Moski

Powiązane artykuły
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Śmierć królowej wywołuje dyskusję na temat królewskiej linii sukcesji

W 1953 roku w koronacji Elżbiety II uczestniczyło 8 251 gości z 181 krajów i terytoriów. Po jej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

12 Strasznie pięknych nagrobków z cmentarza Staglieno

Być może nie ma innego cmentarza na ziemi, który oddaje emocje miłości, straty i żalu wokół…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!