Nowości

Wikingowie i zwierzęta, które przybyły z nimi do Wielkiej Brytanii

Kiedy Wielka Armia Wikingów najechała Anglię w 865 roku, przybyli nie tylko ludzie. Nowe badanie skremowanych fragmentów kości z kopców grobowych ujawnia, że konie, psy i inne zwierzęta również dokonały przeprawy przez Morze Północne.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE, zostało przeprowadzone przez Tessi Löffelmann z Uniwersytetu w Durham. Ona i jej współpracownicy przeanalizowali próbki szczątków ludzkich i zwierzęcych, stwierdzając, że najprawdopodobniej pochodzą one ze Skandynawii i że zmarły wkrótce po przybyciu do Wielkiej Brytanii.

Reklama

Badania skupiły się na Heath Wood w hrabstwie Derbyshire, w którym znajduje się 59 wierzchołków pochówku. Dwadzieścia z tych wierzchowców zostało zbadanych, głównie w latach 40. i 50. Współczesne źródło podaje, że w roku 873 Wielka Armia Wikingów udała się na zimę do Repton, w pobliżu Heath Wood. Znajdujące się tam szczątki zostały datowane na okres od VIII do X wieku, ale ich pochodzenie nie jest jasne.

Fragment skremowanej kości z konia. Photo credit Löffelmann et al., 2023, PLOS ONE, CC-BY 4.0

Badacze pobrali próbki małych, skremowanych fragmentów kości udowych i czaszkowych ze szczątków dwóch dorosłych i jednego młodocianego, a także trzech szczątków zwierzęcych: konia, psa i prawdopodobnie świni. Fakt, że szczątki te zostały skremowane, sugeruje silny wpływ skandynawski, ponieważ pochówek inhumacyjny był współczesnym trybem w Wielkiej Brytanii.

Reklama

Próbki zostały przetestowane w celu określenia proporcji dla strontu – pierwiastka śladowego obecnego w skałach, glebie, wodach, roślinach i zwierzętach – i te proporcje zostały porównane z tymi w lokalnym obszarze. Stront w jednym dorosłym i zwierzętach różnił się od lokalnych współczynników strontu, podczas gdy inne dorosłe i niemowlęce próbki ludzkie były zgodne z lokalnymi współczynnikami. Dane te sugerują, że na miejscu pochówku znajdują się ludzie o różnych historiach, a jeśli należeli do Wielkiej Armii Wikingów, to zespół ten składał się z różnych populacji.

Pomysł, że Wikingowie przywieźliby ze sobą zwierzęta, gdy przekraczali Morze Północne, jest również wspierany przez dowody pisane. Autorzy wyjaśniają:

Anglosaska Kronika zapisuje, że siły, które po raz pierwszy wylądowały we Wschodniej Anglii w AD 865, „zajęły zimowe kwatery” i „tam zostały zaopatrzone w konie”. Rzeczywiście, biorąc pod uwagę trudności z transportem koni przez Morze Północne w otwartych łodziach, można by założyć, że armia generalnie zajęła swoje konie w Anglii. Nie jest jednak wykluczone, że jej dowódcy przywieźli ze sobą swoje osobiste wierzchowce. Kilkadziesiąt lat później, w zapisie dotyczącym roku AD 892,Kronika anglosaska donosi, że część armii przeniosła się z Francji do Kentu na statkach „w jednej podróży, konie i wszystko”. Niemal dwa wieki później, w statkach, które wciąż ściśle przypominały zbudowane z desek okręty Wikingów, potomek Nordyków, Wilhelm z Normandii, podobno przetransportował około 10 000 ludzi i 2000 do 3000 koni przez kanał La Manche, co zostało słynnie przedstawione na gobelinie z Bayeux.

Autorzy podsumowują: „Nasze badanie po raz pierwszy pokazuje, że wikingowie przywieźli do Brytanii w IX wieku zwierzęta, a konkretnie konie i psy. Najprawdopodobniej podróżowały one obok ludzi na statkach”.

Reklama

Artykuł, „Sr analyses from only known Scandinavian cremation cemetery in Britain illuminate early Viking journey with horse and dog across the North Sea,” autorstwa Tessi Löffelmann, Christophe Snoeck, Julian D. Richards, Lucie J. Johnson, Philippe Claeys, and Janet Montgomery został opublikowany w PLOS ONE. Kliknij tutaj, aby przeczytać.

Górne zdjęcia: Zdjęcia fragmentów kości – Photo credit Löffelmann et al., 2023, PLOS ONE, CC-BY 4.0.

Reklama

Subskrybuj Medievalverse

Powiązane artykuły
Nowości

Turyści powracają do średniowiecznych miejsc w Walii, jak donosi Cadw

W ciągu ostatniego roku ponad dwa miliony osób odwiedziło zamki, opactwa i miejsca historyczne…
Przeczytaj całość
Nowości

Konferencja: The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800)

The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800) Uniwersytet w…
Przeczytaj całość
Nowości

Największe średniowieczne miasto Afryki Południowej miało rozbudowany system zarządzania wodą, stwierdzają naukowcy

Great Zimbabwe, największe miasto południowej Afryki w okresie średniowiecza, wykorzystywało…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!