Nowości

Tunel odkryty podczas prac społecznych w średniowiecznym opactwie

Archeolodzy w Anglii uważają, że zlokalizowali tunel, który był kiedyś częścią Hyde Abbey, klasztoru znajdującego się w Winchester, który jest miejscem pochówku Alfreda Wielkiego.

Społeczny wykop został zorganizowany w zeszłym miesiącu przez Hyde900, lokalną organizację, która upamiętnia opactwo i jego historię. W akcji wzięło udział ponad 140 kopaczy, którzy w tym roku skupili się na pozostałościach budynków w trzech ogrodach na terenie opactwa. Poprzednie wykopaliska odkryły pozostałości dwupiętrowego budynku z pięcioma kilogramami średniowiecznego szkła okiennego, które jest obecnie oceniane przez Historic England. Trzeci ogród był prawdopodobnym miejscem części refektarza mnichów.

W tegorocznym wydarzeniu kopacze odsłonili tunel, który prawdopodobnie był głównym przepustem dla średniowiecznego zaopatrzenia w wodę refektarza, kuchni i infirmerii opactwa, a także latryn związanych z dormitorium mnichów. Innym ważnym znaleziskiem była dodatkowa ściana w dużym dwukondygnacyjnym budynku, z ogromnym paleniskiem, prawdopodobnie związanym z kuchnią lub zapewniającym ciepło w budynku. W trzecim ogrodzie znaleziono duży mur, który przyczynił się do zrozumienia układu refektarza mnichów.

Wszystkie trzy ogrody przyniosły dużą liczbę znalezisk, w tym rzymską ceramikę, średniowieczne płytki i inne materiały budowlane, a także dużą liczbę muszli ostryg i kości.

Na miejscu był również profesor Martin Biddle, który przez lata żywo interesował się postępami wykopalisk w Hyde900. „Odkrycie wyrafinowanego przykładu średniowiecznego sklepionego przepustu jest niezwykłe” – skomentował.

„Przepust mógł rozprowadzać wodę z tamy młyna do wewnętrznych budynków opactwa”. wykopie odsłaniającym wejście do przepustu znajdowały się wiktoriańskie i późniejsze gruzy, a także materiały rozbiórkowe z opactwa. John Crook, niezależny historyk architektury i konsultant archeologiczny wykopu był szczególnie zainteresowany, ponieważ badał podobną strukturę obsługującą katedrę w Winchester i Winchester College.

Opactwo Hyde było średniowiecznym klasztorem benedyktyńskim założonym pod koniec IX wieku tuż przy murach średniowiecznego Winchesteru. Oprócz tego, że był miejscem pochówku Alfreda Wielkiego, to właśnie tutaj złożono szczątki jego syna, króla Edwarda Starszego, oraz jego żony Ealswithy. Opactwo Hyde zostało rozwiązane i zburzone w 1538 roku wraz z innymi angielskimi klasztorami, do dziś przetrwała jedynie brama i kościół. W ostatnich latach przeprowadzono tu wiele badań archeologicznych.

Tegoroczne wykopaliska były wspierane przez dotację od lokalnych agencji nieruchomości Belgarum, z projektem graficznym od Adam Architecture i wypożyczeniem sprzętu od WARG. Wykopaliska nie mogłyby się odbyć bez entuzjastycznego użyczenia ogrodów przez właścicieli domów z King Alfred Terrace. Dalsze szczegóły i informacje o wykopaliskach, w tym prezentacja na temat znalezienia średniowiecznego szkła, będzie częścią nadchodzącego King Alfred Weekend, który odbywa się w dniach 20-23 października.

Powiązane artykuły
Nowości

Turyści powracają do średniowiecznych miejsc w Walii, jak donosi Cadw

W ciągu ostatniego roku ponad dwa miliony osób odwiedziło zamki, opactwa i miejsca historyczne…
Przeczytaj całość
Nowości

Konferencja: The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800)

The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800) Uniwersytet w…
Przeczytaj całość
Nowości

Największe średniowieczne miasto Afryki Południowej miało rozbudowany system zarządzania wodą, stwierdzają naukowcy

Great Zimbabwe, największe miasto południowej Afryki w okresie średniowiecza, wykorzystywało…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!