Nowości

Średniowieczny domek z bramą odkryty w Anglii

Średniowieczny dom bramny, który może pochodzić z XIII wieku, został odkryty przez archeologów w środkowej Anglii. Była ona częścią dworu i została zaatakowana podczas angielskiej wojny domowej.

Odkrycia dokonała Wessex Archaeology, gdy badali teren Coleshill Manor w Warwickshire w ramach projektu szybkiej kolei HS2. Przed rozpoczęciem prac nie znano rozmiarów bramy, gdyż jedyną dokumentacją jej istnienia była przelotna wzmianka w XVII-wiecznych zapiskach. Brama była nie tylko elementem obronnym dworu, ale także podkreślała znaczenie jego właściciela. Brama do dworu otwierała się prawdopodobnie na most zwodzony nad fosą. Z tyłu znajdował się duży kamienny budynek o wymiarach około 10 na 10 metrów z dwoma silnie ufortyfikowanymi wieżami kątowymi, zbudowanymi z drobnego kamienia jesionowego i fachowo wyrzeźbionych bloków kamiennych. To wyszedł z użycia w 1650s przed rozbiórką w późnym 17 wieku, aby zrobić miejsce dla nowszych, bardziej nowoczesny dwór, dziedziniec i ogrody.

Reklama

Profesor Alice Roberts w Coleshill Manor – zdjęcie dzięki uprzejmości HS2

Archeolodzy stwierdzili również, że budynek bramny był pod ostrzałem, z około 200 śladami uderzeń strzałów pistoletowych i kul muszkietowych na jego zewnętrznej stronie. Ponad 40 kul muszkietowych zostało usuniętych z pobliskiej ziemi, która stanowiła fosę wokół budynku bramnego dworu, co sugeruje, że doszło do potyczki. Zespół uważa, że uszkodzenia te miały związek z pierwszą zarejestrowaną bitwą angielskiej wojny domowej. Znana jako bitwa o Curdworth Bridge, miała miejsce w 1642 roku i odbyła się w niewielkiej odległości od Coleshill Manor.

„Ponieważ wykopaliska w Coleshill dla HS2 owijają się w bawełnę, nadszedł czas, aby zastanowić się nad niezwykłą archeologią, którą odkryliśmy i nagraliśmy”, mówi Stuart Pierson, archeolog z Wessex Archaeology. „Chociaż wiedzieliśmy, że w miejscu tym znajdował się dwór, nie mieliśmy pojęcia, że odkryjemy tak bogate i odkrywcze dowody archeologiczne. Od jednego z najbardziej imponujących elżbietańskich ogrodów ozdobnych w kraju po pozostałości tego, co może być pierwszą potyczką wojny domowej, te znaleziska – nie odnotowane w historycznych zapisach – zostałyby stracone dla czasu, gdyby nie wiedza i ciężka praca zespołu.”

Reklama

Odkrycie to było jednym z kilku znalezisk archeologicznych dokonanych w trakcie realizacji projektu HS2, w ramach którego budowana jest szybka kolej w części Anglii. Helen Wass, szefowa działu dziedzictwa w HS2, wyjaśnia:

„Szeroko zakrojony program archeologiczny HS2, w który zaangażowano setki osób, zapewnił niezrównany wgląd w historię Wielkiej Brytanii, a odkrycia w Coleshill Manor są tego istotną częścią. Choć być może nigdy nie poznamy wszystkich szczegółów bitwy, która miała miejsce w Coleshill, nasze badania pomagają historykom łączyć skomplikowane informacje, aby zwiększyć nasze zrozumienie wydarzeń. Chociaż prace terenowe między Londynem a West Midlands są w dużej mierze zakończone, szczegółowe badania po wykopaliskowe rozpoczną się wkrótce i będziemy nadal dzielić się niesamowitymi fragmentami naszej przeszłości odkrytymi podczas tego jedynego w swoim rodzaju wykopu.”

Ślady uderzenia kuli muszkietowej na zewnętrznej ścianie Coleshill gatehouse – zdjęcie dzięki uprzejmości HS2

Górne zdjęcie: Pozostałości wież Coleshill gatehouse podczas wykopalisk – fot. dzięki uprzejmości HS2

Reklama

Subskrybuj Medievalverse

Powiązane artykuły
Nowości

Turyści powracają do średniowiecznych miejsc w Walii, jak donosi Cadw

W ciągu ostatniego roku ponad dwa miliony osób odwiedziło zamki, opactwa i miejsca historyczne…
Przeczytaj całość
Nowości

Konferencja: The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800)

The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800) Uniwersytet w…
Przeczytaj całość
Nowości

Największe średniowieczne miasto Afryki Południowej miało rozbudowany system zarządzania wodą, stwierdzają naukowcy

Great Zimbabwe, największe miasto południowej Afryki w okresie średniowiecza, wykorzystywało…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!