Średniowiecze

Nowe książki o średniowieczu: Beletrystyka osadzona w średniowieczu od 2022 roku

Oto sześć nowych dzieł literatury pięknej, które mediewiści mogą chcieć mieć jako lekturę późnego lata.

Biegnij z zającem, poluj z psem

By Paul M. Duffy

Cenan Books of Cyren Press
ISBN: 978-1-947976-34-4

Setting: Irlandia w końcu XII wieku.

Fragment: Zaczęło się to przed moją historią. Kilka lat wcześniej, gdy ja, Alberyk, harowałem jeszcze w Yrlande. Usłyszałem to od pewnego poety, który przybył do klasztoru Milesiusa. Twierdził, że widział to wszystko. Ich podejście do miasta ponad miłością, porośnięte winoroślą zbocza pachnącej czarnej ziemi, usiane białymi kamykami i opadłymi na wiatr winogronami. Tupiących jak pielgrzymi, idących na koniach i mułach z Mac Murchadą na czele, jadących dalej. Płaszcz przykrywający jego czoło. Przejechali przez niekończący się kraj, od miejsca wyjścia na ląd w Honfleur, przez Rouen, Chartres, Chinon i niepewne zalesione przestrzenie pomiędzy nimi. Rutyniarze i najemnicy w odludnych miejscach oceniali zdobycz, a w każdym nowym mieście powitanie było niepewne, kasztelan był nieugięty, a mieszczanie ostrożni.

Reklama

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tej książce ze strony wydawcy

Kup książkę w Amazon.com | Amazon.ca | Amazon.co.uk

Bitwa pod dębem w połowie drogi i Dwór hiszpański: Dwa scenariusze średniowiecznej fikcji historycznej

Steven Muhlberger

Witan / Scopcraeft
ISBN: 97898540540735

Setting: Dwa scenariusze osadzone w XIV wieku, podczas wojny stuletniej.

Fragment wstępu do Bitwy pod Dębem Połowickim: Zabieg scenariuszowy, który następuje, został zainspirowany jednym z najbardziej dramatycznych epizodów wojny stuletniej, kiedy Anglia i Francja walczyły z przerwami o ustanowienie swojej wyższości nad średniowiecznym światem.

Fragment Wstępu do Dworu Hiszpańskiego: Opowieść o Hawleyu i Shakellu, dwóch angielskich giermkach, którzy walczyli pod „Czarnym Księciem” w latach 1360-70, jest bogata w możliwości dla czytelników zainteresowanych zrozumieniem barwnych zawiłości wojny stuletniej.

Reklama

Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o tej książce ze strony wydawcy

Kup tę książkę z Amazon.com | Amazon.ca | Amazon.co.uk

Joan: A Novel

Przez Katherine J. Chen

Random House
ISBN: 9781984855800

Setting: Francja w XV wieku.

Fragment: Jej praca polega na zbieraniu kamieni. Nie kamyków, ale kamieni o dużej masie, krawędziach i ostrych rogach. Gdy chłopcy z Domrémy zbierają się na polu, Joan jest pochylona nad ziemią, wykopując pociski z ziemi poczerniałymi paznokciami. Ze swoich spódnic, których końce zaciska w zaciśniętej pięści, robi tobołek obciążony twardymi skarbami.

Na gwizdek jej brata, Jacquemina, inni nadciągają, kłębiąca się i niepewna armia, której on jest kapitanem, jako najstarszy, szesnastoletni i najwyższy. Z jego ust łodyga pszenicy wygina się w długi łuk jak pojedynczy trzepak. Spogląda na spaleniznę popołudniowego słońca na czystym, błękitnym niebie i rozciąga nogę, potrząsa stopą, jakby chciał ją obudzić. Nad nimi gorący wiatr wydycha, mieszając kilka włosów na każdej głowie. W trawie panuje bezruch. Jeden chłopiec otwiera usta, żeby ziewnąć.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tej książce ze strony wydawcy

Kup tę książkę w Amazon.com | Amazon.ca | Amazon.co.uk

Wszystkie morza świata

Przez Guy Gavriel Kay

Berkley
ISBN: 9780593441046

Setting: W fikcyjnym świecie podobna do średniowiecznej śródziemnomorskiej.

Fragment: Nadia patrzyła, jak Ghazzali al-Siyab odjeżdża z tymi, którzy ich spotkali, zgodnie z ustaleniami Rafela. Rafel był dobry w tych sprawach; nauczyła się tego w ciągu trzech lat.

Al-Siyab miał jechać na południe przez dwa dni, potem skręcić na wschód, omijając wioski, a po kolejnych dwóch dniach, już na wielbłądach, ruszyć z powrotem na północ, by wejść do Abeneven przez bramę od strony lądu.

Reklama

Był arogancki, młody, zbyt świadomy tego, jak bardzo jest przystojny, ale przybył do nich specjalnie w tym celu, był chciwy i ambitny – co było dobre dla ich celów. Miał otrzymać zapłatę dopiero wtedy, gdy skończą. Nie zamierzał uciekać. Było możliwe, że ich zdradzi, ale mało prawdopodobne.

Ani ona, ani Rafel nie znali al-Siyaba, ale ludzie, którzy ich wynajęli, wynajęli go również w tym celu, a jeśli nie ufasz nikomu, nie możesz wiele zdziałać na świecie, a oni robili teraz coś ważnego, albo mieli taką nadzieję.

No tak. Zamachy mają tendencję do bycia znaczącymi, pomyślała, rozbawiona. Nie śmiała się (mało się śmiała), ale uśmiechnęła się w ciemności.

Reklama

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tej książce ze strony wydawcy

Kup książkę w Amazon.com | Amazon.ca | Amazon.co.uk

Mroczna Ziemia

Rebecca Stott

4th Estate, imprint of HarperCollins Publishers
ISBN: 9780008209223

Akcja rozgrywa się w Anglii na początku VI wieku.

Fragment: Isla i Blue siedzą na kopcu, patrząc, jak rzeka pełznie po wrakach i nad czarnymi kikutami starych molo na zewnątrz, czekając, aż ojciec skończy pracę w kuźni. Wzdłuż dalekiego brzegu rzeki, Miasto Duchów, wielka linia jego dawno opuszczonego muru rzecznego, jego kruszące się bramy i wieże, znowu robi swoją odwróconą twarz w rzece. 'Coś nadchodzi, siostro’, mówi Blue. 'Spójrz.’

Isla patrzy. Wiatr się wzmógł. Rozrzuca ptaki brodzące na błotnistych łąkach. Łapie pnącza, które rosną wzdłuż muru Miasta Duchów. Unosi je i szeleści jak pióra. 'To może być deszcz,’ mówi Isla. 'Wiatr się odwrócił.”

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tej książce ze strony wydawcy

Kup tę książkę w Amazon.com | Amazon.ca | Amazon.co.uk

Oczy sokołów: powieść o Eleonorze z Akwitanii

Przez Francesca Stanfill

Wydawnictwo HarperCollins
ISBN:

Setting: Europa Zachodnia w dwunastym i trzynastym wieku.

Fragment: Minęła północ; trwa żałobne czuwanie za królową. Jestem sam w swojej komnacie i myślę o czekającej mnie niebezpiecznej podróży. Muszę spróbować zasnąć.

Sokół z brązu siedzi obok mnie, na stole przy łóżku. Aiglette położyła go tam wczoraj, myśląc, że doda mi otuchy. Miałam ambiwalentny stosunek do sokoła, kiedy mi go podarował: był to prezent, którego nigdy nie chciałam i na początku byłam prawie nieufna. Jednak mijające lata i postrzeganie innych zmieniły mój sposób postrzegania tego fantazyjnego stworzenia, z jego złoconymi skrzydłami i enigmatycznym spojrzeniem. Ale przecież czas tak wiele zmienił.

Reklama

Gdyby to był poranek, gdyby promienie słoneczne mogły oddalić mój niepokój! Nawet moje modlitwy są bezowocne: Bóg i Dziewica najwyraźniej mnie opuścili. Muszę szukać innej drogi, aby znaleźć spokój.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tej książce ze strony internetowej wydawcy

Kup tę książkę w Amazon.com | Amazon.ca | Amazon.co.uk</p> Reklama

Subskrybuj Medievalverse

Powiązane artykuły
Średniowiecze

True Crusader Crime: Średniowieczni mugolodzy

Steve Tibble Często wyobrażamy sobie krucjaty jako czas rozlewu krwi, okrucieństwa i przemocy…
Przeczytaj całość
Średniowiecze

New Medieval Books: Kobiety, taniec i religia parafialna w Anglii, 1300-1640

Kobiety, taniec i religia parafialna w Anglii, 1300-1640: Negocjowanie kroków wiary Lynneth Miller…
Przeczytaj całość
Średniowiecze

Medieval Storytime: Dogs - świat-tajemnic.pl

Od tysięcy lat są naszymi pomocnikami, obrońcami i najlepszymi przyjaciółmi, ale co ludzie w…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!