Tajemnice

Starożytna chińska sztuka uzdrawiania Qigong

Odwiedź dowolny park w Chinach w ciągu ostatnich kilkuset lat, a prawdopodobnie zobaczysz dziesiątki ludzi ćwiczących qigong. To, co zaczęło się jako tradycyjne chińskie leczenie ponad 4000 lat temu, stało się dziś głównym trendem zdrowotnym. Teraz ludzie na całym świecie praktykują qigong, próbując wprowadzić równowagę do swojego gorączkowego, nowoczesnego życia. Ale skąd dokładnie się wziął i jak zmieniał się na przestrzeni wieków?

Qigong: Postawa ciała, ruch, oddychanie i medytacja

Qigong to połączenie skoordynowanej postawy ciała, ruchu, oddychania i medytacji. Wykorzystywany jest do poprawy zdrowia i samopoczucia duchowego, a także w treningu sztuk walki. Był on tradycyjnie używany przez Chińczyków jako sposób na zrównoważenie qi (energii życiowej) osoby.

Chociaż dla osób o naukowym umyśle wszystko to może brzmieć jak przesądne hokum, korzyści lecznicze qigong zostały dokładnie zbadane. Od 1998 roku jest on uznawany w Chinach za ważną formę medycyny.

Qigong ewoluował przez wieki i obecnie ma bardziej leczniczy niż duchowy charakter. Składa się z różnych praktyk, form i technik. W 2010 roku Chińskie Stowarzyszenie Zdrowego Qigongu oficjalnie wprowadziło pięć nowych form zdrowego qigongu, których wyraźnym celem jest poprawa zdrowia praktykujących.

Qigong dzieli się zasadniczo na dwie kategorie: dynamiczny/aktywny qigong wykorzystuje powolne, płynne ruchy, podczas gdy medytacyjny/pasywny qigong wykorzystuje nieruchome pozycje i skupia się na technikach oddechowych w celu oczyszczenia umysłu.

Ćwiczenie qigong na mimowolną emisję nasienia z Xiuzhen miyao, gimnastycznego tekstu qigong o nieznanym pochodzeniu, który został ponownie odkryty i opublikowany z przedmową przez Wang Zai w 1513 roku. Zapisano w nim 49 ćwiczeń qigong. (Wellcome Images / CC BY 4.0 )

Etymologia Qigong

Qigong można podzielić na dwa odrębne słowa: qi i gong. Qi oznacza powietrze, gaz lub oddech, ale często jest używane w odniesieniu do idei energii życiowej lub witalnej. Cała tradycyjna chińska medycyna obraca się wokół idei qi i przepływu energii życiowej. Gong z drugiej strony tłumaczy się jako uprawa lub praca.

W połączeniu z qi oba te terminy opisują systemy, które dążą do zrównoważenia energii życiowej poprzez ciężką pracę i zaangażowanie.

Termin qigong w formie, w jakiej używamy go dzisiaj jest w rzeczywistości stosunkowo młody. Stał się popularny w latach 40-tych i 50-tych jako sposób na określenie niezliczonych chińskich ćwiczeń samopomocy pod jednym szerokim parasolem. Używano go również jako sposobu na odejście od technik duchowego skupienia w kierunku ogólnego nacisku na zdrowie oparte na nauce.

Starożytne pochodzenie Qigong

Qigong, jaki znamy dzisiaj, jest połączeniem tysięcy lat wiedzy. Jego korzenie sięgają ponad 4 000 lat wstecz, do starożytnej kultury chińskiej. W ciągu tych 4000 lat, różne części chińskiego społeczeństwa rozwijały i praktykowały różne formy qigong. Każda z nich ma swoje własne teorie i cechy charakterystyczne.

Tradycyjna Medycyna Chińska: Techniki qigong są stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej od tysięcy lat. Zastosowanie qigong w tradycyjnej medycynie chińskiej skupia się na równoważeniu umysłu, ciała i qi. Uważa się, że człowiek może zachorować lub umrzeć, kiedy jego poziom qi jest obniżony lub niezrównoważony.

Daoizm: Początki daoizmu sięgają około 4 wieku p.n.e., chociaż jego elementy sięgają dużo, dużo dalej. Daoistyczny qigong skupia się na osiągnięciu długowieczności i uzyskaniu oświecenia.

Buddyzmm: Buddyjskie techniki qigong sięgają mniej więcej czasów dynastii Han (206-202 p.n.e.). Łączą one techniki qigong z naukami buddyjskimi jako sposób na osiągnięcie duchowego oświecenia na ścieżce do osiągnięcia stanu Buddy. Jako taki buddyjski qigong jest bardziej medytacyjny i duchowy.

Qigong był również używany jako podstawa do rozwoju technik sztuk walki na wysokim poziomie. ( fennywiryani / Adobe Stock)

Konfucjanizm: Elementy konfucjanizmu mogą sięgać nawet trzech tysięcy lat wstecz. Konfucjański qigong jest praktyką religijną. Celem jest osiągnięcie statusu Junzi (osoby o wysokim statusie). Junzi jest zasadniczo osobą wyższą, o wysokiej pozycji moralnej w konfucjanizmie. Konfucjański qigong koncentruje się na świadomości własnej moralności.

Martial Qigong: Wreszcie istnieje qigong bojowy. Wiele tradycyjnych chińskich sztuk walki takich jak Kung fu (lub Gong fu) zawiera elementy qigong. Celem jest poprawa wewnętrznej równowagi dla lepszych zdolności obronnych.

Liu Guizhen – Wynalazca współczesnego Qigong?

Liu Guizhen jest czasami przypisywany jako wynalazca współczesnego qigong. W 1947 roku pracował jako urzędnik dla Partii Komunistycznej, kiedy poważnie zachorował, cierpiąc na gruźlicę i wrzody żołądka. Ważył mniej niż 80 funtów i został wysłany na zwolnienie lekarskie. Nie spodziewano się, że przeżyje, a co dopiero, że kiedykolwiek wróci do pracy.

Ale przeżył! Mówi się, że Liu wrócił do domu i ćwiczył tradycyjne ćwiczenia qigong, których nauczył go jego wujek, Liu Duzhou. Kilka miesięcy później wrócił do pracy, cięższy o trzydzieści funtów i znacznie zdrowszy. Zdumieni komunistyczni urzędnicy zapytali, jak udało mu się to osiągnąć, a Liu wyjaśnił im, że to wszystko dzięki tradycyjnym technikom, na które tak bardzo patrzyli z góry.

W 1949 roku Liu ukuł termin qigong, aby opisać praktyki ratujące życie, których nauczył go wujek. Jest to czasami postrzegane jako początek nowoczesnej, naukowej interpretacji qigong. Następne kilkadziesiąt lat było nieprzejrzyste zarówno dla Guizhen jak i qigong.

W połowie lat 90-tych, miejsca ćwiczeń Falun Gong z tysiącami uczestników, takie jak to w Guangzhou, były powszechnym widokiem w całych Chinach, ale potem zaczęły się prześladowania. (ClearWisdom.net / CC BY-SA 3.0 )

Running Into Trouble: Qigong i władze

W latach 60-tych i 70-tych Qigong miał niełatwe relacje z chińskimi władzami, podobnie jak późniejsze praktyki Falun Gong. Podczas Wielkiego Skoku Naprzód (1958-1963) i Rewolucji Kulturalnej (1966-1976), państwo chińskie mocno zacisnęło pasa na wielu tradycyjnych chińskich praktykach, które były postrzegane jako zbyt „duchowe”. Qigong został zaciśnięty i ogół społeczeństwa miał do niego niewielki dostęp. Był jednak nadal używany w państwowych ośrodkach odwykowych i szpitalach.

Podczas rewolucji kulturalnej Liu Guizhen został uwięziony na 11 lat, ponieważ uważano go za odpowiedzialnego za rozprzestrzenianie „trującego chwastu qigong”. Spędzał czas ucząc swoich współwięźniów qigongu pomimo gróźb tortur, a nawet śmierci ze strony chińskich władz.

Po śmierci Mao Zedonga w 1976 roku popularność qigongu eksplodowała. Wkrótce w Chinach było 60-200 milionów praktykujących qigong. Zaczęło to powodować problemy. Niektórzy mistrzowie qigong zaczęli przypisywać sobie prawie nadludzkie zdolności, używając pseudonauki jako wyjaśnienia. I więcej niż kilku mniej niż uczciwych mistrzów zaczęło tworzyć kulty dla osobistych korzyści.

Doprowadziło to do dwóch kolejnych państwowych blokad. W 1985 r. utworzono Narodową Organizację Nauki i Badań nad Qigongiem, aby uregulować różne wyznania qigong. W 1999 roku państwo chińskie zaczęło się martwić, że stare tradycje duchowości, mistycyzmu i moralności stały się znowu zbyt popularne dzięki rozpowszechnionej praktyce qigong. Kliniki i szpitale zajmujące się qigongiem zostały szybko zamknięte, a ruchy duchowe wykorzystujące qigong, takie jak Zhong Gong i Falun Gong zostały zakazane.

Dzisiaj, chociaż qigong jest nadal popularny w Chinach, jest ściśle regulowany. Instruktorzy muszą być przeszkoleni i certyfikowani przez rząd, a qigong może być praktykowany tylko w formach zatwierdzonych przez państwo. Formy te skupiają się raczej na leczniczym aspekcie qigong niż na duchowym.

Obecnie qigong jest popularny na całym świecie jako forma ćwiczeń i kompleksowy reżim zdrowotny. Sylwetka mężczyzny praktykującego ćwiczenia qigong przy zachodzie słońca nad morzem. ( Alexander Belinskiy / Adobe Stock)

Wniosek

Sukces prób władz chińskich w zakresie ograniczenia qigongu jest mieszany. Dzięki migracji Chińczyków, turystyce i ogólnie pojętej globalizacji, qigong jest obecnie praktykowany na całym świecie.

Władze mogły próbować go ograniczać, ale dzisiaj qigong w dużej mierze powrócił do swoich korzeni. Ludzie z całego świata o różnym pochodzeniu praktykują qigong. Niektórzy z nich robią to dla zabawy, niektórzy dla ćwiczeń, a niektórzy dla uzdrowienia. Inni jednak przestudiowali korzenie qigong i używają go do samokultywacji, duchowości i medytacji.

Liu Guizhen, błagany przez żonę o zaprzestanie nauczania qigong w więzieniu, powiedział podobno: „przyszłość potwierdzi naszą pracę. Pewnego dnia nauka, którą nazywamy 'qigong’ będzie znana i oceniana jako cenne dziedzictwo i skarb przynoszący korzyści całej ludzkości.” Dziś jestem pewien, że byłby zadowolony, gdyby okazało się, że miał rację.

Górny obrazek: Mężczyzna w czarnej koszuli siedzący i wykonujący qigong rękami kierując energię życiową swojego ciała lub qi. Źródło: Anna / Adobe Stock

By Robbie Mitchell

Powiązane artykuły
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Śmierć królowej wywołuje dyskusję na temat królewskiej linii sukcesji

W 1953 roku w koronacji Elżbiety II uczestniczyło 8 251 gości z 181 krajów i terytoriów. Po jej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

12 Strasznie pięknych nagrobków z cmentarza Staglieno

Być może nie ma innego cmentarza na ziemi, który oddaje emocje miłości, straty i żalu wokół…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!