Historyczna broń

Dlaczego pistolet maszynowy Uzi jest tak uwielbiany przez siły specjalne?

Pistolet maszynowy (SMG) Uzi to ikoniczna konstrukcja broni palnej, o sylwetce prawdopodobnie równie rozpoznawalnej jak AK-47. Powstał w wyjątkowym czasie i przestrzeni w historii po II wojnie światowej.

W 1948 roku nowo narodzone państwo Izrael, otoczone na wszystkich granicach przez aktywnych wrogów, dostrzegło potrzebę racjonalizacji i aktualizacji swojego chaotycznego zasobu broni. Israel Military Industries (IMI), oficjalny państwowy producent broni, zlecił dwóm inżynierom zaprojektowanie nowego SMG dla Israel Defense Forces (IDF). Jeden z nich, kpt. Uziel Gal, użyczył swojego nazwiska zwycięskiej broni, która weszła do służby jako 9mm Uzi SMG w 1954 roku obok 7,62mm FN FAL jako standardowy karabin bojowy piechoty.

Ogólny projekt Gal’a był inspirowany czeskim CZ 25, ale udoskonalił go w broni taniej w produkcji, łatwej do strzelania, prostej w obsłudze i niezawodnej. Podobnie jak w przypadku CZ 25, Uzi zawierał obudowę magazynka w chwycie pistoletowym i wykorzystywał teleskopowy rygiel z mechanizmem odrzutu. Uzi mógł przebijać magazynek z prędkością 600 obrotów na minutę i był celny do 200 jardów (strzelając w trybie półautomatycznym; celność w ogniu automatycznym jest znacznie mniejsza, około 50 jardów).

Uzi sprawdził się w wojnach IDF w latach 50-tych i 60-tych, gdzie okazał się idealny do walki w mieście i w zwarciu. Odniósł również duży sukces eksportowy, zwłaszcza do zagranicznych sił specjalnych. Z czasem Uzi ewoluował, zastępując swoje oryginalne drewniane zapasy składanymi metalowymi odmianami, opracowując jeszcze mniejsze warianty Mini i Micro oraz stosując różne szyny i akcesoria. Jednak w regularnej izraelskiej służbie wojskowej, rozwój karabinów szturmowych w latach 70-tych doprowadził do zastąpienia przez IDF zarówno FN FAL jak i Uzi karabinem szturmowym Galil 5,56mm.

Uzi był nadal używany w siłach specjalnych, załogach pancernych i służbie pomocniczej aż do lat 2000, a na rynkach międzynarodowych przetrwał do dziś.

Chwyt pistoletowy

Połączony chwyt pistoletowy i obudowa magazynka zapewniają broni doskonały środek równowagi w dłoni chwytnej i szybkie przeładowanie dzięki intuicyjnej zasadzie „hand-finds-hand”. Jako dodatkowe zabezpieczenie, przycisk na tylnej części chwytu musiał być całkowicie wciśnięty przez rękę chwytającą, aby broń mogła wystrzelić.

Magazynek

Standardowy magazynek Uzi mieści 32 naboje, chociaż dostępne są krótsze i dłuższe magazynki.

Śruba teleskopowa

Przednia część rygla owijała się wokół i za wylotem lufy, aby utrzymać dużą masę rygla, ale krótką długość broni.

Obudowa

Główny korpus Uzi był wykonany z prostej, tłoczonej stali, a dźwignia kurka biegła wzdłuż górnej części broni.

ten artykuł po raz pierwszy pojawił się w military history quarterly

Powiązane artykuły
Historyczna broń

Ten polski jednoślad nie był tak zły, jak mogłoby się wydawać

Przez krótki okres w latach trzydziestych XX wieku polski jednopłat PZL P.11 był uważany za…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak miecz generała piechoty morskiej trafił do lombardu?

Na eBayu można kupić różnego rodzaju przedmioty, a niektóre aukcje przynoszą tysiące…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak wykuwano legendę o ostrzu Kukri Gurhków

W 1814 roku armia brytyjska po raz pierwszy zetknęła się z nepalskimi żołnierzami znanymi jako…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!