Archeologia

Nowe odkrycia w Świątyni Słońca Matriya

Archeolodzy z niemiecko-egipskiej misji archeologicznej dokonali nowych odkryć w Świątyni Słońca Matriya w starożytnym mieście Heliopolis koło Kairu w Egipcie.

Heliopolis, co oznacza „Miasto Słońca”, było jednym z najstarszych miast starożytnego Egiptu, które pochodzi z okresu predynastycznego. Heliopolis było centrum kultu boga słońca, Atuma (który później został utożsamiony z Ra, a następnie Horusem), gdzie Kheperkare Nakhtnebef z 30 dynastii zbudował świątynię słońca w dedykacji.

Zespół archeologów z Instytutu Egiptologii Uniwersytetu w Lipsku, współpracujący z egipskim Ministerstwem Turystyki i Starożytności, odkrył więcej pozostałości świątyni słońca podczas prowadzenia wykopalisk w okolicy Otwartego Muzeum Matriya.

Zespół odnalazł ślady posadzki wykonanej z białego popiołu i budynków z cegły błotnej, a także szereg kamieni kwarcytowych z epoki Horemheba, który był ostatnim faraonem XVIII dynastii Egiptu.

Image Credit : Ministerstwo Turystyki i Starożytności

Wykopaliska ujawniły również prace kamieniarskie z czasów panowania Psamtika II, faraona, który rządził w okresie 26 dynastii, fragmenty wapiennej podłogi, królewski posąg, który nie został jeszcze zidentyfikowany, podstawę posągu króla Ramzesa II oraz dużą inskrypcję napisaną na różowym granicie.

Dr Dietrich Raue, kurator Muzeum Egipskiego na Uniwersytecie Lipskim powiedział: „Misji udało się również odkryć kilka części posągów króla Ramzesa II wykonanych z kamienia kwarcowego oraz fragment z epoki króla Ramzesa IX”.

Misja prowadzi wykopaliska w pobliżu świątyni słońca od 2012 roku, gdzie w 2018 roku ogłosiła odkrycie reliefów i inskrypcji zbudowanych przez Kheperkare Nakhtnebef z 30. dynastii, szeregu elementów budynku świątynnego i fragmentów posągów, fragmentów kwarcytowych posągów Ramzesa II, fragmentu obelisku z czasów Osorkona I, a także sanktuarium dla bóstw Shu i Tefnut z czasów Psamtika II.

Ministerstwo Turystyki i Starożytności

Header Image Credit : Ministerstwo Turystyki i Starożytności

Powiązane artykuły
Archeologia

Odnalezione w Polsce średniowieczne artefakty z prawdopodobnego dworu rycerskiego

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Archeologia

Wielki Zbiornik Wodny Majów może tworzyć połączenia z cenotami Majów

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Archeologia

Archeolodzy rzucają nowe światło na kamienne zabytki rytualne znalezione w Arabii Saudyjskiej

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!