Nowości

Kilka historycznych miejsc uszkodzonych w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

Silne trzęsienie ziemi, które w poniedziałek nawiedziło część Turcji i Syrii, wyrządziło również znaczne szkody w zabytkowych obiektach w obu krajach, w tym w średniowiecznych zamkach i meczetach. Trzęsienie ziemi, które miało magnitudę 7,8, spowodowało śmierć co najmniej 7 900 osób i stanowi poważny kryzys humanitarny.

Różne agencje informacyjne i Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) również poinformowały, że historyczne miejsca zostały uszkodzone, ale konkretne szczegóły dotyczące zakresu zniszczeń są nadal nieznane. W oświadczeniu UNESCO odnotowuje „zawalenie się kilku budynków w mieście Diyarbakır, w którym znajduje się obiekt światowego dziedzictwa „Twierdza Diyarbakır i krajobraz kulturowy ogrodów Hevsel”, ważne centrum okresu rzymskiego, sasanidzkiego, bizantyjskiego, islamskiego i osmańskiego”. Inne miejsca na liście światowego dziedzictwa niedaleko od epicentrum mogą zostać dotknięte, takie jak Göbekli Tepe, Nemrut Dağ i Tell of Arslantepe. Jednak do tej pory UNESCO nie otrzymało żadnych zgłoszeń, że którykolwiek z obiektów Światowego Dziedzictwa został dotknięty.”

Reklama

Zamek Gaziantep, główna fortyfikacja sięgająca starożytności i wielokrotnie przebudowywana w średniowieczu, została poważnie uszkodzona. Jak podaje NPR, tureccy urzędnicy stwierdzili:

Niektóre bastiony we wschodniej, południowej i południowo-wschodniej części historycznego zamku Gaziantep w centralnej dzielnicy Şahinbey zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi; gruz został rozrzucony na drodze. Żelazne balustrady wokół dworu zostały rozrzucone na okolicznych chodnikach. Zawalił się również mur oporowy obok zamku. W niektórych bastionach po trzęsieniu ziemi zaobserwowano duże pęknięcia.

Reklama

Turecki oddział Głosu Ameryki zamieścił ten film pokazujący zniszczenia zamku w Gaziantep:

W Syrii trzęsienie ziemi uszkodziło również zabytkową Cytadelę w Aleppo. Według UNESCO „W cytadeli odnotowano znaczące uszkodzenia. Zachodnia wieża starego muru miejskiego zawaliła się, a kilka budynków w soukach zostało osłabionych.”

Middle East Eye donosi również, że zamek Margat, fortyfikacja z epoki krzyżowców znajdująca się w północno-zachodniej Syrii, widziała zawalenie się niektórych swoich okrągłych wież.

Oświadczenie UNESCO zauważa, że „mobilizują swoich ekspertów, w połączeniu z partnerami, takimi jak ICOMOS, w celu ustalenia dokładnej inwentaryzacji szkód, jeśli takie istnieją, w celu zabezpieczenia tych miejsc przy współpracy z władzami krajowymi, będąc jednocześnie świadomym, że ich priorytetem na tym etapie jest klęska żywiołowa, ratownictwo i pomoc.”

Reklama

Top Image: Wrak zawalonego budynku, Diyarbakır, Turcja. Zdjęcie z Voice of America

Reklama

Subscribe to Medievalverse

Powiązane artykuły
Nowości

Turyści powracają do średniowiecznych miejsc w Walii, jak donosi Cadw

W ciągu ostatniego roku ponad dwa miliony osób odwiedziło zamki, opactwa i miejsca historyczne…
Przeczytaj całość
Nowości

Konferencja: The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800)

The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800) Uniwersytet w…
Przeczytaj całość
Nowości

Największe średniowieczne miasto Afryki Południowej miało rozbudowany system zarządzania wodą, stwierdzają naukowcy

Great Zimbabwe, największe miasto południowej Afryki w okresie średniowiecza, wykorzystywało…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!