Średniowiecze

New Medieval Books: Kobiety, taniec i religia parafialna w Anglii, 1300-1640

Kobiety, taniec i religia parafialna w Anglii, 1300-1640: Negocjowanie kroków wiary

Lynneth Miller Renberg

The Boydell Press
ISBN: 978-1-78327-747-6

Niektórych czytelników może zaskoczyć informacja, że przed XIII wiekiem taniec był regularną częścią chrześcijańskiego kultu. Jednak w późniejszym średniowieczu Kościół był bardzo przeciwny tańcom, uważając je za grzeszne, i włożył wiele wysiłku, aby je powstrzymać. Ta książka bada, dlaczego doszło do tej zmiany, znajdując powiązania z postrzeganiem kobiet i ich ciał.

Fragment:

Wracając zatem do mojego początkowego pytania: co doprowadziło do bezruchu świętych i do tej zmiany w podejściu do tańca? Twierdzę, że próby wyeliminowania świętokradczych zachowań i zreformowania kościoła doprowadziły do wzrostu obaw zarówno wobec tańca, jak i kobiecych ciał. Taniec przeszedł od czegoś, co mogło być albo problematyczne, albo akceptowalne, świętujące i wspólnotowe lub grzeszne, do świętokradczego (zbiorowo), a następnie świętokradczego i seksualizowanego (indywidualnie). To przesunięcie nastąpiło z powodu zmian w sposobach myślenia średniowiecznych duchownych i społeczności o świętokradztwie i transgresji w odniesieniu do płci. Te średniowieczne dyskursy na temat tańca i kobiecych ciał coraz bardziej splatały się i zderzały przez cały okres późnego średniowiecza, aż w końcu, na początku XVI wieku, zarówno świętokradztwo, jak i taniec zostały zdefiniowane jako transgresje płci żeńskiej. A definiowanie grzechu jako płci żeńskiej miało bardzo realne konsekwencje zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, ponieważ nowe definicje tego, co oznacza wykonywanie swojej płci, zderzyły się z dyskursami o świętości i transgresji.

Reklama

Dla kogo jest ta książka?

Osoby zainteresowane tym, jak ludzie decydują o tym, co jest niemoralne lub grzeszne, znajdą w tej książce szczególnie fascynujące studium przypadku. Opowiada o tym, jak jedna praktyka przechodzi od czegoś, co ludzie uważają za dobre, do czegoś, co jest postrzegane jako zło. Przyda się także tym, którzy chcą wiedzieć, jak w późniejszym średniowieczu zmieniało się chrześcijaństwo, które rozgrywa się nie tylko wśród teologów i hierarchii kościelnej, ale na poziomie parafii.

Autorka:

Lynneth Miller Renberg jest adiunktem historii na Anderson University, gdzie bada zagadnienia związane ze średniowieczną płcią, religią i tańcem. Można odwiedzić jej stronę uniwersytecką lub śledzić Lynneth na Twitterze @LynnethRenberg

Reklama

Ostatnio wypowiedziała się na temat Miesiąca Historii Kobiet:

Możesz dowiedzieć się więcej o tej książce ze strony internetowej wydawcy

Możesz również kupić tę książkę na Amazon.com | Amazon.ca | Amazon.co.uk

Reklama

Subskrybuj Medievalverse

Powiązane artykuły
Średniowiecze

True Crusader Crime: Średniowieczni mugolodzy

Steve Tibble Często wyobrażamy sobie krucjaty jako czas rozlewu krwi, okrucieństwa i przemocy…
Przeczytaj całość
Średniowiecze

Medieval Storytime: Dogs - świat-tajemnic.pl

Od tysięcy lat są naszymi pomocnikami, obrońcami i najlepszymi przyjaciółmi, ale co ludzie w…
Przeczytaj całość
Średniowiecze

Prawdziwy Drakula: 10 faktów o Vladzie Palowniku

Portret Włada III w zamku Ambras (ok. 1560), podobno kopia oryginału wykonanego za jego…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!