Nowości

Średniowieczny artysta pozostawił ukryty obraz w dyptyku z Melun, odkrywa badacz

Dyptyk z Melun autorstwa francuskiego artysty Jeana Fouqueta jest jednym z najsłynniejszych dzieł sztuki z XV wieku. Teraz nowe badania sugerują, że artysta stworzył ukryty obraz, ujawniający się dopiero po połączeniu dwóch połówek.

Dwa panele tego dyptyku powstały około 1455 roku i po raz pierwszy zawisły w krypcie kolegiaty Notre-Dame w Melun. Został zamówiony przez Étienne’a Chevaliera, skarbnika francuskich królów Karola VII i Ludwika XI, a stworzony przez Jeana Fouqueta (ok. 1420-1481), malarza i iluminatora rękopisów, który również pracował na francuskim dworze.

Reklama

Lewy panel przedstawia zleceniodawcę dyptyku, Étienne’a Chevaliera – skarbnika królów francuskich Karola VII i Ludwika XI – klęczącego obok swojego patrona, św. Szczepana. Prawy panel przedstawia Madonnę karmiącą piersią Dzieciątko Jezus w otoczeniu kilku aniołów. Uważa się, że ta Madonna została oparta na Agnès Sorel, kochance króla Karola VII, która zmarła dwa lata wcześniej.

Dziewica z Dzieciątkiem otoczona aniołami, prawe skrzydło dyptyku, Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych, AntwerpiaOd

XVIII wieku dwie połówki dyptyku zostały rozdzielone i obecnie są eksponowane w muzeach w Antwerpii i Berlinie

.

Monja Schünemann, asystentka badawcza na Uniwersytecie Technicznym w Chemnitz, wyjaśnia, jak dokonała niezwykłego odkrycia dotyczącego dzieła:

Reklama

Kiedy intensywnie myślałem o kompozycji całego dyptyku, patrząc na lewy panel, pewna myśl uderzyła mnie jak grom z jasnego nieba. Tego samego dnia zrobiłem lustrzany szkic panelu wystawionego w Berlinie i nałożyłem go na panel z Madonną – niejako złożyłem oba panele.

W ten sposób odkryłem niezauważalną wcześniej grę w chowanego, która nie ujawnia się, gdy patrzymy na otwarty podwójny obraz. Dopiero gdy weźmie się pod uwagę efekt składania paneli, które w rzeczywistości są połączone zawiasem, a który dopiero od niedawna staje się coraz bardziej przedmiotem zainteresowania w historii sztuki, otwierają się zupełnie nowe interpretacje tego, co prawdopodobnie chciał wyrazić również Jean Fouquet.

Lewe skrzydło Dyptyku z Melun przedstawia Etienne Chevalier ze swoim patronem św. Szczepanem. Gemäldegalerie, Berlin.

„Zamknięcie obrazu całkowicie zmieniło jego przekaz, przy czym widzowie nie byli w stanie fizycznie zobaczyć, co działo się między leżącymi na sobie panelami” – wyjaśnia Schünemann. W powstałym w ten sposób „obrazie kanapkowym” darczyńca Étienne Chevalier klęczy w fałdach szeroko otwartego płaszcza Maryi i jest przez nią mistycznie pielęgnowany. „Dwa skrzydła dyptyku stają się w ten sposób lactatio, co w ikonografii oznacza cud odżywiania się z piersi Madonny. Po złożeniu paneli staje się również oczywiste, że Chrystus siedzący na kolanach Madonny może patrzeć w klatkę piersiową karmionej, a więc dosłownie w serce” – opisuje swoje odkrycie Schünemann.

Reklama

„To może teraz wyjaśnić również technologiczne badania sztuki z przeszłości, które wykazały, że zarówno głowa Étienne Chevalier, jak i głowa św. Szczepana z Fouquet

zostały skorygowane podczas malowania – mówi historyk z Chemnitz. Odpowiednio malarz chciał, aby pewne punkty obrazu spotkały się dokładnie w momencie zamknięcia dyptyku i w tym momencie darczyńca Étienne Chevalier leży przy piersi Madonny i staje się odbiorcą jej pokarmu. „Kierunki spojrzeń aniołów na prawym panelu nabierają teraz również niewyobrażalnego wcześniej znaczenia” – mówi Schünemann.

Dziś prawy panel Dyptyku Meluńskiego należy do Królewskiego Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii, a lewy do Gemäldegalerie w Berlinie. Kompletny dyptyk został ponownie połączony przy kilku okazjach, raz w 1937 roku, a następnie ponownie w 2017 roku.

Więcej o odkryciu można przeczytać we wpisie Monji Schünemann na blogu SILENT DEVOTION: (Nie)widoczne efekty składania w dyptyku Jeana Fouqueta z Mel

un Reklama

Top Image: Photo by Jacob Mueller / Chemnitz University of Technology

Powiązane artykuły
Nowości

Turyści powracają do średniowiecznych miejsc w Walii, jak donosi Cadw

W ciągu ostatniego roku ponad dwa miliony osób odwiedziło zamki, opactwa i miejsca historyczne…
Przeczytaj całość
Nowości

Konferencja: The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800)

The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800) Uniwersytet w…
Przeczytaj całość
Nowości

Największe średniowieczne miasto Afryki Południowej miało rozbudowany system zarządzania wodą, stwierdzają naukowcy

Great Zimbabwe, największe miasto południowej Afryki w okresie średniowiecza, wykorzystywało…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!