Tajemnice

Michał Anioł i jego brudny sekret

Choć większość ludzi słyszała o Michale Aniele, większość nie ma pojęcia, że miał on dość niehigieniczne nawyki. Michał Anioł, nazywany przez współczesnych Il Divino ( „boskim”), był mistrzem wielu mediów, ale nie higieny osobistej.

Michał Anioł: krótka charakteryzacja

Urodzony we włoskim renesansie XV i XVI wieku, był nie tylko rzeźbiarzem, ale także malarzem, architektem i poetą. Do jego najbardziej znanych dzieł należy sufit Kaplicy Sykstyńskiej, namalowany w latach 1508-1512, na którym znajduje się oszałamiający portret nagiego Adama, zatytułowany Stworzenie Adama. Michał Anioł był również odpowiedzialny za ukończenie Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a także za stworzenie Dawida, jednej z najsłynniejszych nagich rzeźb na świecie.

Choć można by pomyśleć, że osoba posiadająca dogłębną wiedzę i uznanie dla anatomii i piękna będzie dbała o własne ciało, Michał Anioł był „nieokrzesanym geniuszem”. Przy całym pięknie przedstawionym w jego sztuce, wydaje się, że Michał Anioł nie dzielił tej cechy ze swoimi dziełami.

Michał Anioł
Jacopino del Conte – ”Michał Anioł Buonarotti” – Wikimedia Common

Marudny i zrzędliwy

W przeciwieństwie do swojego rówieśnika, Rafaela, Michał Anioł był osobą zrzędliwą i pomimo tego, że stykał się z papieżami i mecenasami, jego chrapliwy charakter sprawiał, że unikał spotkań towarzyskich. Unikał nawet zatrudniania asystentów i wolał pracować nad swoimi ogromnymi zleceniami w pojedynkę. Niektóre z jego projektów trwały kilka lat, a on sam z niezwykłym poświęceniem oddawał się swojej pracy, często zapominając o jedzeniu i śnie.

Braki w kwestiach higieny

Jeden z jego biografów, Paolo Giovio, zauważył, że „jego natura była tak szorstka i nieokrzesana, że jego zwyczaje domowe były niewiarygodnie obskurne”. W innej biografii, tym razem autorstwa ucznia o imieniu Ascanio Condivi, który ściśle współpracował z Michałem Aniołem przy tworzeniu pamiętnika, odnotowano, że powiedział on: „Jakkolwiek byłem bogaty, zawsze żyłem jak biedak”. Pomimo swojego wyglądu, Michał Anioł był w rzeczywistości „bajecznie bogaty”, jak twierdzi dziennik LA Time.

Michał Anioł
Michał Anioł – ”Męki świętego Antoniego” – Wikimedia Common

Czy z zaniedbania, czy z jakiejś postawy moralnej, w swoim intymnym portrecie Condivi wyjaśnił, że Michał Anioł prowadził niehigieniczny tryb życia. „Kiedy był bardziej krzepki, często spał w swoich ubraniach i w butach, które zawsze nosił z powodu skurczu, na który nieustannie cierpiał, tak samo jak na wszystko inne” – wyjaśnił Condivi. „A czasami tak długo je zdejmował, że następnie wraz z butami zrzucił z siebie skórę, jak u węża” – kontynuował Condivi. Zapach ciała musiał być niezapomniany! Giorgio Vasari, Autor wydanej w 1550 roku książki „Żywoty najznakomitszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów” zauważył nawet, że jego buty, zwane buskinami, były wykonane z psiej skóry, którą nosił tak często, że w końcu stopiła się z jego nogami.

Przykre choroby Michała Anioła

Ten brak dbałości o siebie i obsesyjna praca sprawiły, że Michał Anioł cierpiał na kilka problemów zdrowotnych, w tym chroniczne zapalenie kości i stawów. Spędzenie czterech lat na malowaniu sufitu w niewygodnej pozycji może to spowodować. Był to wszak niewielki mężczyzna mierzący zaledwie 5 stóp 2 cale (157 centymetrów) co ustalono na podstawie badań jego obuwia opublikowanych w Anthropologie w 2021 roku. Uważa się również, że cierpiał na zatrucie ołowiem i podagrę.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Niewyjaśnione szczątki dzieci znalezione w pobliżu walijskiego średniowiecznego klasztoru

Wykopaliska mające na celu odnalezienie lokalizacji 600-letniego średniowiecznego klasztoru w…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Przejazd trumienny Cesarskiej Korony Państwowej: historia kończy rozdział

Klejnoty koronne Wielkiej Brytanii to symbole regaliów i szat liturgicznych monarchii brytyjskiej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Słowo "freelancer" wywodzi się od średniowiecznych najemników

Choć słowo freelancer często czuje się wszechobecne, niewielu zna jego etymologię. W…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!