Średniowiecze

Kiedy Thor był panną młodą

Nowy film Marvela Thor: Miłość i Grom ma ludzi w swojej linii fabularnej moment w którym Jane Foster otrzymuje moc Thora. Jednak średniowieczne opowieści o norweskich bogach czasami mają swoje własne zmiany ról, co zostało zilustrowane w Þrymlur. Napisany około roku 1400 i zachowany w szesnastowiecznym islandzkim rękopisie, Þrymlur jest krótkim poematem składającym się z dziewięćdziesięciu siedmiu strof. Zachował się prawie cały, z wyjątkiem kilku linijek na początku.

Thor w micie o Þrymrze

Opowieść zaczyna się od tego, że anonimowy poeta wychwala norweskich bogów. Podczas gdy Heimdall „mógł usłyszeć wszystko, co brzmiało głośniej niż włosy rosnące na owcach”, Loki „był pełen przebiegłości” to opis Thora skupia się na jego wielkość i mitycznej broni, Mjollnirze.

Gdy wszystkie umiejętności zostaną już wymienione, poemat wraca do opowieści. Mjollnir został skradziony w nocy! Thor i inni bogowie szukają go, ale nigdzie nie mogą znaleźć młota. Freyja daje nawet Thorowi moc „pióropusza”, aby mógł latać w poszukiwaniu go. Jednak to Loki ostatecznie odkrywa, co się stało.

Po odlocie z Agardu, Loki udaje się do Jotunheimar, krainy olbrzymów, gdzie spotyka się z Þrymr. Ten olbrzym wyjawia, że to on ukradł Mjollnir

Za pomocą magii ukryłem jego młot; nigdy nie zostanie znaleziony, chyba że przyprowadzisz mi Freyję, która jest sprawiedliwsza niż każda kobieta; wtedy młot zostanie znaleziony tutaj – i tak pomoże twojemu życiu.

Wiadomość zostaje przyniesiona z powrotem do Asgardu, a niezadowolony Thor próbuje przekonać Freyję do zaakceptowania planu. Ona, oczywiście, nie ma żadnego interesu w tej propozycji małżeństwa, i mówi Thorowi,

„Prędzej rzucę się w morze niż udam na podróż do Jotunheimar, w żadnym wypadku nie jest to opcja. „

Thor
Pomnik Thora

Plan Odyna

Tymczasem Odyn wzywa do narady, aby omówić, co należy zrobić, a Heimdall wymyśla plan: Thor zostanie przebrany za pannę młodą, co pozwoli im dostać się do krainy olbrzymów i wymyślić sposób na odzyskanie młota. Wszystkim wydaje się, że ten plan się podoba, więc podczas gdy Thor jest przygotowany i ubrany, Odyn zapewnia reszcie statek, którym mogą dostać się do Jotunheimaru.

Po dotarciu na miejsce Loki przewodzi uroczystości, robiąc wszystko, by oszukać gigantów. Dostajemy komiczne sceny, jak Þrymr próbujący dać swojej oblubienicy pocałunek, podczas gdy Thor próbuje tego uniknąć.

„Dlaczego oczy Freyji są przerażające?” pyta olbrzym.

Loki odpowiada: „Nie spała przez osiemnaście półdniówek, tak chętnie Freja tu podróżowała.

Jeśli chodzi o powód, dla którego Thora nie ma wśród Asgardczyków, Loki wyjaśnia:

„Szlocha z powodu młota. Spodziewam się, że chce zostać w domu pijąc!”

Mjolnir, młot Thora
Mjolnir, młot Thora

Uczta weselna

Następnie scena szybko przenosi się do wielkiej sali, gdzie odbędzie się uczta weselna. Dwunastu olbrzymich mężczyzn zajmuje jedną stronę sali, goście drugą, ale Thor jest zmuszony siedzieć z olbrzymimi kobietami. Podczas gdy zespół grał a do sali wniesiono jedzenie:

Do stołu podeszły duże maselniczki. Kobiety usiadły przy Thorze. Olbrzymom pomagały ich trzonowce. Nikt nie używał noża. Jadły tak skandalicznie, że krew rozpryskiwała się na wszystkie strony. Czasami wznoszono pięści. Słyszałem, że panna młoda zjadła wołu. Ich uczta nie była godna. Pochłonęła dwanaście łososi, a mimo to nie pozwoliła, by choć jedna kość spadła na podłogę.

Scena weselna z pewnością jest hałaśliwa i surowa, ale najwyraźniej podstęp przekonał Þrymr, że bezpiecznie jest teraz wydobyć Mjollnira, i przywołuje 301-letnią kobietę o imieniu Syrpa, aby odzyskać go z głębi ziemi. Podczas gdy inni mężczyźni nie są w stanie przenieść tej broni, staruszka z łatwością ją podnosi. Ona wraca z nim do uczty weselnej, a akcja wybucha:

Czy Thor kiedykolwiek był tak szczęśliwy?! Panna chwyta Mjollnir. Rozbija stoły na środku. Chleb i wino spadają na podłogę. Pogarsza się raczej nastrój olbrzymów; ich serca biorą górę. Złamał kręgosłup Besli. Niegodna kobieta upadła tam. Potem uderzył dwanaście trolli; ich zęby rozsypały się po podłodze sali. Thor był wściekły. Wielki młot uniósł w górę. Spadł on na policzek Saudungra. Natychmiast zatopił się w jego czaszce.

W końcu Thor dopada Þrymra i uderza go w czaszkę. Poeta dodaje: „Głowa zatrzęsła się mocno pod wpływem siły ciosu”.

Thor walczący z gigantami
”Thor walczący z gigantami” Mårten Eskil Winge, 1872

Nie jest to jedyna norweska opowieść, w której Thor musi zostać panną młodą. Þrymskviða, część Eddy Poetyckiej, opowiada w zasadzie tę samą opowieść z innymi szczegółami.

Powiązane artykuły
Średniowiecze

True Crusader Crime: Średniowieczni mugolodzy

Steve Tibble Często wyobrażamy sobie krucjaty jako czas rozlewu krwi, okrucieństwa i przemocy…
Przeczytaj całość
Średniowiecze

New Medieval Books: Kobiety, taniec i religia parafialna w Anglii, 1300-1640

Kobiety, taniec i religia parafialna w Anglii, 1300-1640: Negocjowanie kroków wiary Lynneth Miller…
Przeczytaj całość
Średniowiecze

Medieval Storytime: Dogs - świat-tajemnic.pl

Od tysięcy lat są naszymi pomocnikami, obrońcami i najlepszymi przyjaciółmi, ale co ludzie w…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!