Nowości

Kanadyjska biblioteka nabywa rzadką średniowieczną książkę skandynawską

Na Uniwersytet Manitoba trafiłorzadkie pierwsze wydanie Runir , seu, Danica literatura antiqvissima (Runy, czyli, starożytna literatura Nordyków)Olego Robaka .

Bardziej powszechnie określana jako Literatura Runica, książka jest jednym z najbardziej znaczących wczesnych tekstów naukowych dotyczących średniowiecznej Skandynawii. Została zakupiona przez University of Manitoba’s Libraries, Archives & Special Collections i będzie cennym dodatkiem do kolekcji biblioteki w zakresie islandzkiej runologii i publikacji magicznych.

„Oprócz tego, że ta praca jest wartościowa dla studentów islandzkich, może również pozwolić studentom łaciny na bliższe zapoznanie się ze średniowieczną łaciną, jak została napisana przez północnych Europejczyków w XVII wieku” – mówi Peter John Buchan, szef studiów islandzkich na Uniwersytecie Manitoba.

Książka została napisana w XVII wieku przez Ole Wormsa, wpływowego północnoeuropejskiego antykwariusza, najbardziej znanego jako opiekun i imiennik niezwykle ważnego staroislandzkiego manuskryptu – Codex Wormianus.

Książka składa się z trzech tekstów staronordyjskich w języku islandzkim (oddanych w runach) i łacińskim:

  • Krákumál(Speeches of the Crow) to monolog legendarnego bohatera wikingów, Ragnara Loðbróka, który umiera w norze z wężami.
  • Hǫfuðlausn(Okup głowy) jest przypisywany islandzkiemu poecie Egillowi Skallagrímssonowi w anonimowej islandzkiej sadze, która nosi jego imię.
  • Skáldatal(Katalog poetów) jest uważany za pierwszą literacką historię Islandii i przetłumaczony na łacinę tylko w książce.

„Jest to również ważne dzieło dla historii druku, reprezentujące wczesną kulturę druku. Kroje pisma do drukowania liter runicznych były niedostępne i musiały zostać stworzone, aby powstało to dzieło. Bardzo możliwe, że jest to pierwsza praca, która drukowała runy za pomocą ruchomej czcionki” – dodaje Buchan.

Image courtesy University of Manitoba NewsTa

książka znajduje się obecnie w Archives & Special Collections Rare Book Room w Elizabeth Dafoe Library. Skontaktuj się z Katrín Níelsdóttir, Special Collections Librarian, aby umówić się na spotkanie w celu obejrzenia zawartości, i odwiedź katalog biblioteki, aby uzyskać więcej informacji.

Powiązane artykuły
Nowości

Turyści powracają do średniowiecznych miejsc w Walii, jak donosi Cadw

W ciągu ostatniego roku ponad dwa miliony osób odwiedziło zamki, opactwa i miejsca historyczne…
Przeczytaj całość
Nowości

Konferencja: The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800)

The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800) Uniwersytet w…
Przeczytaj całość
Nowości

Największe średniowieczne miasto Afryki Południowej miało rozbudowany system zarządzania wodą, stwierdzają naukowcy

Great Zimbabwe, największe miasto południowej Afryki w okresie średniowiecza, wykorzystywało…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!