Tajemnice

Niewyjaśnione szczątki dzieci znalezione w pobliżu walijskiego średniowiecznego klasztoru

Wykopaliska mające na celu odnalezienie lokalizacji 600-letniego średniowiecznego klasztoru w Haverfordwest, Pembrokeshire, zaowocowały makabrycznym odkryciem niezliczonych ludzkich szczątków. Do tej pory wykopano prawie 100 szkieletów w pobliżu odkrytych wcześniej fundamentów średniowiecznego klasztoru, który leży pod nowym kompleksem handlowym w Haverfordwest, a oczekuje się, że zostanie znalezionych o wiele więcej szkieletów.

Choć dokładne liczby nie zostały jeszcze ustalone, archeolodzy zasugerowali wstępną liczbę 300 szkieletów. Co najmniej jedna trzecia szczątków należy do dzieci poniżej czwartego roku życia.

Średniowieczny klasztor St. Saviours: Sukces wykopalisk poszukiwawczych

Od dawna uważa się, że w Haverfordwest znajduje się XIII-wieczny klasztor St Saviours. Nazwy miejsc, takie jak Friars Vaults i Friars Lane, wzmocniły to przekonanie, donosi Western Telegraph . Ale dokładne miejsce pobytu klasztoru zakonu dominikanów pozostało tajemnicą.

Decyzja Rady Hrabstwa Pembrokeshire o nabyciu byłego domu towarowego Ocky Whites i wybiciu go w dół, aby zrobić miejsce dla nowej hali spożywczej, wydawała się dobrą okazją do wyjaśnienia tajemnicy.

Ogłoszenie doprowadziło do wstępnej oceny przez Dyfed Archaeological Trust terenu pod nową halą spożywczą, aby dowiedzieć się więcej o mglistej przeszłości miasta i zapewnić, że projekt centrum handlowego nie zniszczy nieodwracalnie średniowiecznego dziedzictwa miasta. Zapisy transakcji finansowych zachowane w lokalnym kościele dały archeologom powód, by wierzyć, że Haverfordwest było kiedyś miejscem średniowiecznego klasztoru St Saviours.

Metro cytuje Frana Murphy’ego, szefa Dyfed Archaeological Trust, który mówi: „Wiemy, że to tam jest, ponieważ istnieje seria klasztornych odniesień, głównie zapisów dotyczących pieniędzy. Na jego wysokości było najwyraźniej ośmiu braci, którzy byli częścią klasztoru, zanim został rozwiązany i przeszedł w prywatne ręce. Został on rozwiązany w latach 30-tych XV wieku, a jeden z braci usunął swoje nazwisko z listy braci w klasztorze, co jest osobliwe i mogło być wyrazem protestu wobec jego zamknięcia.”

Przed rozwiązaniem klasztor zakonu dominikanów istniał jednak przez blisko 300 lat. Dominikanie byli jednym z czterech wielkich zakonów żebraczych (tj. polegali na jałmużnie, aby przetrwać) Kościoła katolickiego . Zakon został założony w 1215 roku w Tuluzie we Francji przez św. Dominika. Dominikanie, lub Czarni Bracia jak byli popularnie znani, przedkładali aktywną służbę nad kontemplację i żyli i pracowali wśród ludzi modląc się, błogosławiąc i głosząc kazania.

Kopacze znajdują więcej niż szukali!

W lutym tego roku archeolodzy z Dyfed rozpoczęli wykopaliska na stanowisku Ocky Whites, mając nadzieję na odkrycie ruin 600-letniego klasztoru St Saviours. Nie spodziewali się jednak, że znajdą tam setki szczątków szkieletowych, które jednak nie są bezpośrednio związane z St Saviours.

Wiadomo, że stary dom towarowy Ocky Whites został zbudowany na miejscu XIX-wiecznej kuźni i cmentarza z początku XIII wieku. I to właśnie z tego ostatniego miejsca, cmentarza, odkopywana jest obecnie coraz większa liczba ludzkich szczątków. Zastanawiające jest jednak to, że tak wiele szczątków należy do dzieci. Znaleziono już około 100 szkieletów, a możliwe jest, że kolejne 200, jak podaje Biblia Lad .

Jedna z czaszek ma ranę kłutą i oznaki, że uszy zostały okaleczone. Chociaż przyczyna śmierci nie jest jeszcze potwierdzona, eksperci uważają, że przebicie mogło być spowodowane przez pocisk wystrzelony w kierunku osoby, według Western Telegraph . Według niektórych uczonych może to być dowód na średniowieczne działania wojenne w mieście.

Kierownik budowy Andrew Shobbrook jest bardzo podekscytowany możliwością zagłębienia się w historię średniowiecznego Haverfordwest. „Jest to dla nas ogromna szansa, aby dowiedzieć się więcej o historii Haverfordwest. W mieście było bardzo mało wydobycia archeologicznego, a my odkopujemy kilka fantastycznych znalezisk” – donosi Western Telegraph .

Jednym z nich jest znaleziony wzór tarczy wydrukowany na kawałku kafla. Eksperci nie byli jeszcze w stanie rozszyfrować wzoru tarczy, który przedstawia trzy dęby na białej tarczy. Zaapelowali do wszystkich, którzy mogą wiedzieć coś o tym wzorze, aby zgłosili się i pomogli im dowiedzieć się więcej na ten temat.

Bogata średniowieczna przeszłość Haverfordwest była do tej pory owiana tajemnicą. Plany zburzenia przestarzałego budynku, aby zrobić miejsce dla lokalnego placu z jedzeniem i barem, doprowadziły do niezwykłych odkryć. Zespół archeologów będzie przebywał na miejscu do stycznia przyszłego roku i można się spodziewać kolejnych ekscytujących znalezisk.

Przez Annę Matyszcza

Powiązane artykuły
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Śmierć królowej wywołuje dyskusję na temat królewskiej linii sukcesji

W 1953 roku w koronacji Elżbiety II uczestniczyło 8 251 gości z 181 krajów i terytoriów. Po jej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

12 Strasznie pięknych nagrobków z cmentarza Staglieno

Być może nie ma innego cmentarza na ziemi, który oddaje emocje miłości, straty i żalu wokół…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!