Nowości

Biblioteka Uniwersytecka w Cambridge digitalizuje 8000 średniowiecznych przepisów medycznych

Jakie lekarstwa były dostępne dla średniowiecznego cierpiącego na ból zęba, podagrę, gorączkę czy drżenie rąk? Jak można było pomóc mężczyźnie ze „skalaniem twojej pintil” lub słabym pęcherzem moczowym – albo złagodzić ból kobiety z „zgrzytaniem łona” lub która „rodzi dziecko”?

– nowy dwuletni projekt digitalizacji, katalogowania i konserwacji ponad 180 średniowiecznych manuskryptów – rozpoczął się w Cambridge University Library. Skupi się on na manuskryptach zawierających około 8000 niezredagowanych przepisów medycznych i zgromadzi unikalne i niezastąpione książki rękopiśmienne ze światowej klasy kolekcji Biblioteki Uniwersyteckiej, Muzeum Fitzwilliam i tuzina kolegiów Cambridge w 813-letniej uczelni. Reklama

CambridgeRękopisy obejmują kompilacje przepisów i teksty medyczne, ale także księgi naukowe, alchemiczne, prawne, literackie, liturgiczne i dewocyjne, ilustrując wiele różnych dróg, za pomocą których wiedza medyczna tego rodzaju była zapisywana, dzielona i przekazywana w okresie średniowiecza.

Wśród zwykłych lub ogrodowych składników znajdują się dość dziwne składniki – w szczególności te pochodzące od zwierząt. Leczenie podagry polegało na wypchaniu szczeniaka ślimakami i szałwią królewską, a następnie upieczeniu go na ognisku: wytopiony tłuszcz służył następnie do sporządzenia balsamu.

„Przy całej swojej złożoności, średniowieczne przepisy medyczne są bardzo relatywne dla współczesnych czytelników”, mówi dr James Freeman, który kieruje projektem o wartości 500 000 funtów, finansowanym przez Wellcome Trust. „Wiele z nich odnosi się do dolegliwości, z którymi wciąż zmagamy się dzisiaj: bóle głowy, bóle zębów, biegunki, kaszle, bóle kończyn. Pokazują średniowiecznych ludzi próbujących zarządzać swoim zdrowiem za pomocą wiedzy, która była dla nich dostępna w tamtym czasie – tak jak my to robimy. Są również przypomnieniem bólu i niepewności średniowiecznego życia: przed antybiotykami, przed antyseptykami i przed uśmierzaniem bólu, jak byśmy je wszystkie znali dzisiaj.

„Inne sposoby leczenia obejmują solenie sowy i pieczenie jej aż do momentu, gdy można ją zmielić na proszek, zmieszanie jej z tłuszczem dzika w celu zrobienia balsamu i natarcie nią ciała osoby cierpiącej na podagrę. W celu leczenia zaćmy – opisanej jako „pajęczyna w oku” – jeden z przepisów zaleca wzięcie woreczka żółciowego z zająca i trochę miodu, zmieszanie ich razem, a następnie przykładanie do oka za pomocą pióra przez trzy noce.”Kompilacja przepisów medycznych w oryginalnej XV-wiecznej skórzanej obwolucie – Image Credit: The Master and Fellows of Trinity College, CambridgeWiększość

manuskryptów pochodzi z XIV lub XV wieku, a niektóre przykłady z wcześniejszych stuleci, z których najstarszy ma 1000 lat. Obejmują one bogato iluminowane manuskrypty, traktaty akademickie z rozbudowanymi schematami medycznymi oraz proste książeczki kieszonkowe przeznaczone do noszenia przy sobie i być może wykonane przez samych lekarzy. Znaczna ich liczba znajduje się w wielowiekowych oprawach, a niektóre z nich wymagają znacznej konserwacji przed rozpoczęciem digitalizacji.

Zbiory średniowiecznych tekstów receptur medycznych w Cambridge stanowią jedną z największych i najbardziej znaczących kolekcji w Wielkiej Brytanii. Wiele z nich jest napisanych po łacinie, a niektóre po francusku, ale znaczna część jest napisana w języku angielskim i ilustruje początki obiegu wiedzy medycznej w języku wernakularnym tego kraju.

Zespół katalogerów projektu, pod nadzorem dr Freemana, przygotuje szczegółowe opisy zawartości tekstu, cech materiałowych, pochodzenia i proweniencji oraz umieści przepisy w ich materialnych, intelektualnych i historycznych kontekstach.projektu-cyfrowe obrazy o wysokiej rozdzielczości, szczegółowe opisy i pełnotekstowe transkrypcje – zostaną swobodnie udostępnione online w Cambridge Digital Library, otwierając te zbiory dla badaczy na całym świecie.

„Te manuskrypty zapewniają genialny wgląd w średniowieczną kulturę medyczną, a zawarte w nich receptury przybliżają nam interakcje między pacjentem a praktykiem, które miały miejsce wiele wieków temu” – dodaje dr Freeman. „Do tej pory takie teksty były dość trudne dla badaczy i członków społeczeństwa, aby uzyskać dostęp i analizować.

„W tych przepisach wymienia się oszałamiający wachlarz składników – zwierzęcych, mineralnych i roślinnych. Są tam zioła, które można by znaleźć we współczesnych ogrodach i na półkach supermarketów – szałwia, rozmaryn, tymianek, laur, mięta – ale także pospolite byliny: walwort, henbane, betonia i comfrey. Średniowieczni lekarze mieli również dostęp i stosowali w swoich recepturach różnorodne przyprawy, takie jak kminek, pieprz i imbir, a także powszechnie mieszali składniki z piwem, białym winem, octem lub mlekiem.”

CambridgeOprócz codziennych dolegliwości, książki z przepisami ujawniają niektóre z niepokojących i ponurych dolegliwości, które dotykały ludzi średniowiecza: ciało, które rośnie w oku człowieka, zjadliwe wrzody, przetoki i nowot wory.

Niektóre podkreślają brutalność średniowiecznego życia: jak określić, czy czaszka została pęknięta po uderzeniu bronią, jak zatamować krwawienie lub nastawić złamane kości.

„Za każdym przepisem, jakkolwiek odległym, kryje się ludzka historia: doświadczenia choroby i bólu, ale także pragnienie życia i bycia zdrowym” – dodał dr Freeman. „Niektóre z najbardziej poruszających są te, które remedia mówią o nadziejach lub tragicznych rozczarowaniach ludzi średniowiecza: przepis 'na to, aby mężczyzna i kobieta mieli dzieci’, aby wiedzieć, czy kobieta w ciąży nosi chłopca czy dziewczynkę, i 'aby dostarczyć kobiecie martwego dziecka’. ”

Transkrypcje zespołu projektowego otworzą zawartość manuskryptów dla badaczy zdrowia i historyków medycyny, umożliwiając wyszukiwanie słów kluczowych, badania sposobów leczenia konkretnych dolegliwości lub ilościowe analizy poszczególnych składników lub technik przygotowywania.

Powiązane artykuły
Nowości

Turyści powracają do średniowiecznych miejsc w Walii, jak donosi Cadw

W ciągu ostatniego roku ponad dwa miliony osób odwiedziło zamki, opactwa i miejsca historyczne…
Przeczytaj całość
Nowości

Konferencja: The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800)

The Other Sister: Nowe badania nad nieklasztornymi kobietami zakonnymi (1100-1800) Uniwersytet w…
Przeczytaj całość
Nowości

Największe średniowieczne miasto Afryki Południowej miało rozbudowany system zarządzania wodą, stwierdzają naukowcy

Great Zimbabwe, największe miasto południowej Afryki w okresie średniowiecza, wykorzystywało…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!