Tajemnice

Przejazd trumienny Cesarskiej Korony Państwowej: historia kończy rozdział

Klejnoty koronne Wielkiej Brytanii to symbole regaliów i szat liturgicznych monarchii brytyjskiej, zgromadzone przez 800 lat historii Anglii i Wielkiej Brytanii. Częścią tej kolekcji jest Imperialna Korona Państwowa, symbolizująca suwerenność monarchy, i znów robi furorę w wiadomościach. W związku ze śmiercią królowej Elżbiety II w ubiegłym tygodniu, cesarska korona państwowa została umieszczona na trumnie Jej Wysokości, gdy była przewożona do Westminster Hall, by tam spoczywać w stanie spoczynku.

Trumnę udekorowano sztandarem królewskim, a na nim umieszczono cesarską koronę państwową na aksamitnej poduszce z wieńcem kwiatów. Trumna królowej była eskortowana z Pałacu Buckingham przez nowo koronowanego króla Karola III, książąt Williama i Harry’ego oraz innych wysokich rangą króli – podało BBC.

Najwyższy klejnot koronny: Cesarska Korona Państwowa

Cesarska Korona Państwowa jest uważana za najznakomitszy klejnot koronny, a to już coś. Ta niesamowita korona została wykonana z 2868 diamentów, 273 pereł, 17 szafirów, 11 szmaragdów i pięciu rubinów. Czwarty co do wielkości oszlifowany diament na świecie, ogromny 3600-karatowy Diament Cullinana, wycięty z największego diamentu, jaki kiedykolwiek znaleziono, spoczywa w Centralnym Panelu Korony.

Zawiera on również najstarszy królewski klejnot, szafir noszony w pierścieniu przez Edwarda Wyznawcę z XI wieku. Według strony internetowej Historycznych Pałaców Królewskich, „Korona zawiera niektóre z najbardziej znanych klejnotów w kolekcji. Należą do nich Rubin Czarnego Księcia, Szafir Stuarta i diament Cullinan II.”

Te królewskie skarby były gromadzone przez wieki przez angielskich i brytyjskich królów i królowe. Obecna wersja korony, ważąca 1,06 kilograma (2,3 funta), została wykonana w 1937 roku dla ojca zmarłej królowej, króla Jerzego VI.

„Czasami trudno jest na nie patrzeć ze względu na światło, które się z nich wydobywa. Jest dosłownie olśniewające… wizualnie obezwładniające. Oznacza majestat, oznacza suwerenność” – powiedziała historyk i autorka książki „The Crown Jewels”, Anna Keay.

Podczas swojego panowania królowa Elżbieta II zakładała koronę na otwarcie parlamentu. Podczas tego corocznego wydarzenia zasiadała na złotym tronie i odczytywała kluczowe plany legislacyjne rządu na nadchodzący rok, niezależnie od tego, która partia była u władzy. W ostatnich latach jej panowania korona stała się zbyt ciężka, by jej wysokość mogła ją nosić, donosi Mail Online .

Cesarska Korona Państwowa miała wielu „właścicieli”.

Jak na ironię, obecna cesarska korona państwowa jest okrojoną wersją tej, którą wykonano dla królowej Wiktorii (panowała 1837-1901). Obecna wersja została nieco zmieniona i uczyniona bardziej „kobiecą” dla następczyni króla Jerzego VI, kiedy została koronowana w 1953 roku. Sam król Jerzy prosił o mniejszą koronę.

„Dla jego córki wysokość arches zostały sprowadzone w dół o cal, a circlet lub metalowa obręcz zostały zmniejszone, co wiązało się ze znacznym remountingiem kamieni i motywów, z których się składa”, według królewskich jubilerów w Garrard & Co, jak donosi The Telegraph .

Istniała wcześniejsza wersja Korony, która ważyła aż 7 funtów (3,2 kilograma). Została ona zniszczona w XVII wieku przez Olivera Cromwella , który chciał sprzedać klejnoty koronne.

W 1660 roku Korona Państwa Cesarskiego została przerobiona na podstawie oryginału dla Karola II.

Cromwell miał również udział w topieniu Korony św. Edwarda , która również musiała zostać przerobiona dla Karola II. Korona św. Edwarda była tradycyjnie używana podczas koronacji nowego monarchy. Ważąca 2,23 kilograma (4,9 funta) jest prawie dwa razy cięższa od cesarskiej korony państwowej.

Według biografa zmarłej królowej Elżbiety II, zerwała ona z tradycją publicznego noszenia Korony św. Edwarda, zastępując ją lżejszą Imperial State Crown.

Cesarska Korona Państwowa noszona przez królową Wiktorię została poważnie uszkodzona w 1845 roku. Książę Argyll upuścił ją podczas otwarcia państwowego. Na szczęście oryginalne klejnoty zostały prawie w całości przymocowane do korony i od wypadku w 1845 r. przeszła ona dziesięć różnych „przeróbek”. Na pogrzebie kobiety, która najdłużej rządziła Wyspami Brytyjskimi, te właśnie klejnoty ozdobiły trumnę.

Górny obraz: Imperialna Korona Państwowa Wielkiej Brytanii, wykonana w 1937 roku z przeróbkami w 1953 roku. (koszary Waterloo, Tower of London). Źródło: Lewa; Prawa; CC BY-SA 4.0

By Anna Matyszcza

Powiązane artykuły
Tajemnice

Cechy faszyzmu włoskiego

Faszyzm we Włoszech narodził się w okresie powojennym, w atmosferze chaosu i niezadowolenia…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Dlaczego Niemcy rozpoczęli 2 wojnę światową?

Przyczyny polityczne, które doprowadziły do powstania Niemiec, można śledzić aż do XIX wieku.
Przeczytaj całość
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!