Historyczna broń

Potwornie mocny karabin maszynowy uwielbiany przez marines i armię USA.

W 1884 roku powstał pistolet Maxim, na zawsze zmieniając działania wojenne. Przez kolejne 100 lat idea karabinu maszynowego była stale udoskonalana. Jedne stawały się lżejsze, dzięki czemu mogły być łatwiej przenoszone przez żołnierzy, inne zaś pozostawały na ziemi lub przyczepiane do pojazdów, co pozwalało im na prowadzenie intensywniejszego ognia. Tak było w przypadku M240, który do dziś jest na wyposażeniu Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów członkowskich NATO.

Projekt i rozwój M240

US military service member firing an M240 while at sea

M240 może być używany na ziemi poprzez statyw lub przymocowany do pojazdu. (Photo Credit: Smith Collection / Gado / Getty Images)

M240 został zaprojektowany przez Fabrique Nationale (FN) Herstal, belgijską firmę zbrojeniową. US Army po raz pierwszy zaadoptowała karabin maszynowy w 1977 roku, do użytku na czołgach oddziału. Z czasem ona i Korpus Piechoty Morskiej USA znalazły więcej zastosowań dla tej wszechstronnej broni.

M240 jest zasilanym z pasa, gazowym średnim karabinem maszynowym, strzelającym standardowym nabojem NATO 7,62 x 51 mm. Jego szybkostrzelność może być kontrolowana przez trzy różne ustawienia. Pierwsze z nich pozwala broni strzelać w granicach 650-750 pocisków na minutę, drugie pozwala na cykl 750-850. Ostatnie zwiększa tę sumę jeszcze bardziej, pozwalając na wystrzelenie od 850 do 950 naboi.

Wojsko amerykańskie dążyło do tego, aby M240 zastąpił M73 i jego późniejszy wariant, M219. Cała trójka była testowana w dwóch kategoriach: średnie naboje przed zatrzymaniem i średnie naboje przed awarią. M240 był wyraźnym zwycięzcą i został następnie przyjęty przez armię.

Przyjęty przez oddziały wojska amerykańskiego

US service member holding the back of an M240 while sitting down

Zarówno armia amerykańska, jak i Korpus Piechoty Morskiej używają M240, ale na różne sposoby. Jest on również używany przez Straż Przybrzeżną USA. (Photo Credit: LIU JIN / AFP / Getty Images)

Chociaż Armia i Korpus Piechoty Morskiej używają M240, robią to w różny sposób. Armia obsługuje broń za pośrednictwem statywu M192 Lightweight Ground Mount. Urządzenie, które po raz pierwszy zostało wprowadzone w 2005 roku, pozwala użytkownikom na łatwe dokonywanie regulacji podczas pobytu w terenie. Urządzenie jest również znane z tego, że jest lekkie i łatwiejsze do transportowania przez żołnierzy.

Marines używają zaktualizowanej wersji legendarnego statywu M2. Ten nowszy model, zwany M122A1, pozwala osobom w terenie na korzystanie z urządzenia jedną ręką. Jest on również kompatybilny z wieloma różnymi karabinami maszynowymi, bez konieczności stosowania adaptera.

Użycie M240 w walce

Pfc. Michael Andrade patrolling while equipped with an M240L

M240 widziało użycie w wielu konfliktach od lat 90. (Photo Credit: Sgt. Julieanne Morse / U.S. Army National Guard / Wikimedia Commons / Public Domain)

M240 był używany przez amerykańskich żołnierzy w wielu różnych konfliktach. Pierwszy z nich miał miejsce podczas wojny w Zatoce Perskiej. Broń nosili także piechurzy podczas wojen w Afganistanie i Iraku. Siły irackie wykorzystywały karabin maszynowy w walce z ISIL i ISIS.

M240 był noszony przez członków Fre

Armii Syryjskiej podczas syryjskiej wojny domowej. Jednostki zostały zamontowane na technicznych, które są improwizowanymi pojazdami wojskowymi stworzonymi przez wyposażenie standardowych ciężarówek pick-up lub podobnych samochodów w broń wojskową, taką jak karabiny maszynowe, karabiny przeciwlotnicze lub karabin bezodrzutowy.

Wiele innych narodów wyposażyło M240

Two Ukrainian soldiers sitting in full uniform

Ukraińskie wojsko otrzymało M240s, aby pomóc w odparciu rosyjskiej inwazji w 2022 roku. (Photo Credit: Scott Peterson / Getty Images) Wiele

innych narodów również używa M240. Indonezyjska armia wyposażyła w ten karabin maszynowy swoje Leopardy 2s, podczas gdy Polska używa tej broni na swojej flocie M1A2 Abrams. Hiszpańska armia Airmobile Force umieszcza M240 na swoich helikopterach Chinook. W 2017 roku naród Gruzji zaczął używać M240, zamiast karabinów produkcji rosyjskiej, natomiast w 2021 roku Joint United States Military Assistance Group dostarczyła modele Filipinom.

Amerykanie i NATO dostarczyli M240 również armiom szukającym ochrony. Irakijczycy otrzymali je, aby pomóc w walce z grupami takimi jak Talibowie, a Ukraina otrzymała nieujawnioną liczbę do walki z trwającą rosyjską inwazją.

Istnieje wiele wariantów

Two soldiers aiming the M240

Dla osób służących w Korpusie Piechoty Morskiej USA wyprodukowano wiele wariantów M240. (Photo Credit: Cpl. Ryan Walker / Wikimedia Commons / Public Domain)

Od momentu debiutu powstało wiele wersji M240. M240E1 jest używany przez Marines do montażu na takich jak LAV-25, a służba używa również M240B jako swojego standardowego średniego karabinu maszynowego piechoty. Wariant „B” jest również używany przez Straż Przybrzeżną USA.

M240L można łatwiej przenosić. Zamiast ze stali, jest produkowany z tytanu, dzięki czemu jest o 18 procent lżejszy od standardowego modelu. Jedyną wadą jest to, że jego produkcja trwa dłużej i musi mieć dodane dodatkowe zabezpieczenia, aby bronić się przed warunkami atmosferycznymi.

Więcej od nas: XM204 Top Attack Munition Could Replace Landmines on the Battlefield

Jest też pistolet maszynowy Barrett 240LW, wykonany z wykorzystaniem specyfikacji M240, ale ukierunkowany na uczynienie go znacznie lżejszym. Producentowi broni Barrett udało się zmniejszyć wagę dzięki zastosowaniu innych materiałów i bardziej efektywnej produkcji pistoletu. Opracowano również skróconą wersję, Barrett 240LWS.

Powiązane artykuły
Historyczna broń

Ten polski jednoślad nie był tak zły, jak mogłoby się wydawać

Przez krótki okres w latach trzydziestych XX wieku polski jednopłat PZL P.11 był uważany za…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak miecz generała piechoty morskiej trafił do lombardu?

Na eBayu można kupić różnego rodzaju przedmioty, a niektóre aukcje przynoszą tysiące…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak wykuwano legendę o ostrzu Kukri Gurhków

W 1814 roku armia brytyjska po raz pierwszy zetknęła się z nepalskimi żołnierzami znanymi jako…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!