Średniowiecze

Zjednać sobie Marsa: czyli średniowieczna magia

Dla wielu w średniowieczu planety układu słonecznego posiadały szczególną moc, a nawet mogły przynieść zwycięstwo w działaniach wojennych. Klucz do tej mocy został opowiedziany w Picatrix.

Picatrix jest podręcznikiem do używania magii, często skupiającym się na magii astralnej lub mocach astrologii. Dominującą średniowieczną teorią kosmosu było to, że planety i gwiazdy nie tylko krążyły wokół Ziemi, ale miały specjalne sposoby, w jakie mogły wpływać na ludzkość. Planety, do których należały Słońce i Księżyc, a także Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn, miały szczególną moc w tym względzie. Pod wieloma względami te idee są zaczerpnięte z wierzeń starożytnych społeczeństw, które widziały planety jako bogów.

mars
Mitologiczne przedstawienie planet jako bogów, w tym Jowisza jako Zeusa czy Marsa jako Aresa

Magiczny Mars i inne planety

The ”Picatrix” został wprowadzony do Europy między 1256 a 1258 rokiem, kiedy to kastylijski król Alfonso X nakazał wykonanie jego łacińskiego tłumaczenia. Dalsze badania ujawniły, że jest ona oparta na arabskim tekście ”Ghāyat al-Ḥakīm (Cel mędrca)”, który sam został skomponowany w połowie X wieku. Okazał się on bardzo popularny i pod koniec XV wieku można było znaleźć jego kopie w bibliotekach w Londynie, Paryżu, Florencji, Pradze i Krakowie. Inni uczeni obszernie z niej cytowali. Można jednak było też znaleźć takich, którzy potępiali jego pisma: „to bardzo bezsensowna książka”, powiedział jeden z krytyków, „pełna przesądów i skonstruowana jak drabina w kierunku bałwochwalstwa”.

Talizmany, amulety i inne fetysze

Na stronach Pikatryksa można znaleźć filozofię i naukowe idee dotyczące kosmosu, książka jest w dużej mierze praktycznym przewodnikiem, skupiającym się na tworzeniu talizmanów i przedmiotów, które mogłyby w jakiś sposób przynieść korzyść użytkownikowi. Mogły one służyć do zwykłych codziennych zadań, takich jak poprawa jakości łowienia ryb czy odstraszanie owadów, ale były też takie, które można było wykorzystać do znacznie bardziej złych celów, takich jak niszczenie miast. Tworzenie tych przedmiotów wymagało zebrania i przygotowania wielu składników – na przykład, aby przyciągnąć „duchy wrogości i złośliwości”, musiałbyś zmieszać części pęcherzyka żółciowego czarnego kota, mózg świni, tłuszcz psa i dwa ziarna mirry, a następnie to zjeść.

Jak zjednać sobie przychylność Marsa?

Jeśli chodzi o działania wojenne to w Pikatrysie można znaleźć garść wpisów im poświęconych. Są one często związane z planetą Mars, przy czym tekst konkretnie mówi, że należy „błagać Marsa o podbicie wrogów, ośmielenie serc, tropienie i polowanie na szkodliwe zwierzęta, wzniecanie pożarów, planowanie wojny i podbój nad wrogami”.

Można to zrobić na kilka sposobów, między innymi modyfikując pierścień. Można by go zrobić we wtorek, a musiałby on przedstawiać mężczyznę ubranego w napierśnik i niosącego w prawej ręce miecz, a w lewej zdekapitowaną głowę. Ten, kto nosi pierścień, „ujarzmi się w walce i zatriumfuje nad wrogami”. XVI-wieczny złoty pierścień z cyrkonią przedstawiającą Marsa z tarczą i mieczem.Inne przedmioty mogły mieć jakieś militarne przeznaczenie. Można by stworzyć kamień zwany Handemotuz, który potrafił usunąć ochotę na seks. Picatrix zauważa, że było to szczególnie przydatne dla mężczyzn mających wyruszyć na bitwę, gdyż uprawianie seksu miałoby ich rzekomo osłabić. Księga zawiera również inne zaklęcie, które miało sprawić, że wroga armia stanie się bardziej obiecująca. Nie dziwi więc, że średniowieczni władcy, tacy jak Alfons X, chcieliby mieć kopię ”Picatrixa”. Gdy chodziło o sprawy wojny, należało brać pod uwagę każdą korzyść.

Mars
Ares, rzymska kopia rzeźby greckiej wykonanej przez Alkamanesa w V w. p.n.e.

Jak modlić się do Marsa?

”Pikatryks” oferuje nawet sposoby modlenia się do każdej z planet, tak by zyskać ich przychylność. Akt modlitwy do Marsa jest dość skomplikowany – osoba musi najpierw wybrać korzystny czas i udać się w odległe miejsce. Musi mieć na sobie całe czerwone ubranie, miecz na szyi i pierścień z brązu na palcu, a także nosić ze sobą jak najwięcej broni. Następnie musi rozpalić ogień w kadzielnicy z brązu i wrzucić do niej specjalnie przygotowane pigułki. Tekst opisuje je jako zrobione z „w równej części piołunu, aloesu, ostrogi, dużego pieprzu i rukwi wodnej” – z dodatkiem ludzkiej krwi. Kiedy już to zrobi i dym uniesie się z kadzielnicy, może wstać i wypowiedzieć tę modlitwę:

O Marsie, ty, który jesteś zaszczytnym panem, gorącym i suchym, zdolnym, ważkim, krzepkim w sercu, rozlewającym krew i dającym samo niedomaganie! Ty jesteś silny, potężny, ostry, śmiały, błyszczący, zwinny, i pan bitwy, kary, nieszczęścia, ran, więzienia, smutku, i rzeczy mieszanych i dyskretnych. Ty, który nie masz ani strachu, ani troski o nic! Ty jesteś jedynym pomocnikiem w badaniu skutków, silnym w wyrokach i umyślnych czynach ku zdobyciu i uczynieniu szczęśliwymi petentów, aktorem procesów i bitew, wykonawcą zła na słabych i silnych, miłośnikiem dzieci bitew, mścicielem złych i szkodliwych ludzi na świecie. Zaklinam i proszę was przez wasze imiona i przymioty obecne na niebie oraz przez wasze prośby do Pana Boga, który umieścił w was moc i siłę, gromadząc je dla was i oddzielając od innych planet, abyście mieli siłę i moc, zwycięstwo ponad wszystko i wielki wigor.

Powiązane artykuły
Średniowiecze

True Crusader Crime: Średniowieczni mugolodzy

Steve Tibble Często wyobrażamy sobie krucjaty jako czas rozlewu krwi, okrucieństwa i przemocy…
Przeczytaj całość
Średniowiecze

New Medieval Books: Kobiety, taniec i religia parafialna w Anglii, 1300-1640

Kobiety, taniec i religia parafialna w Anglii, 1300-1640: Negocjowanie kroków wiary Lynneth Miller…
Przeczytaj całość
Średniowiecze

Medieval Storytime: Dogs - świat-tajemnic.pl

Od tysięcy lat są naszymi pomocnikami, obrońcami i najlepszymi przyjaciółmi, ale co ludzie w…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!