Tajemnice

Sny i proroctwa w starożytnej Grecji

Sny były bardzo ważne w kulturze starożytnej Grecji, a ich związek z koncepcjami proroctwa był badany w literaturze tej epoki. Pisarze mieli tendencję do rozróżniania dwóch kategorii snów w starożytnej Grecji; tych, które uważali za nieistotne, spowodowane przez nadzieje, obawy, trawienie i inne pozostałości dnia, oraz tych, które były znaczące.

Znaczące sny pojawiły się w trzech odmianach. Niektóre były dosłownymi wizjami przyszłości, niektóre wymagały symbolicznej interpretacji, a inne były odwiedzinami bogów, duchów lub przyjaciół. Przykłady takich proroczych snów w starożytnej Grecji pochodzą z różnych źródeł, w tym z pism historyków, poezji epickiej, sztuk teatralnych i inskrypcji w świętych miejscach.

sny
Sen Eskulapa, Sebastiano Ricci, domena publiczna

Proroctwo i sny w literaturze starożytnej Grecji

Grecki historyk Herodot z V wieku p.n.e. jest uważany za ojca historii, chociaż jego opowieści czasami przekraczają terytorium mitu. W pierwszej księdze jego Dziejów król lidyjski Krezus śnił, że jego syn ma umrzeć od rany zadanej grotem włóczni. Krezus zrobił wszystko, co w jego mocy, by trzymać syna z dala od broni, ale pozwolił mu udać się na polowanie, gdzie został przypadkowo zabity włócznią człowieka wynajętego do bycia jego ochroniarzem.

Sen Krezusa nie tylko prawidłowo przewidział przyszłość, ale także uruchomił serię wydarzeń, które doprowadziły do jego spełnienia. Fakt, że historyk opisał to wydarzenie świadczy o wszechobecnej wierze w sny jako wizje przyszłości.

W literaturze starożytnej Grecji powszechne były również sny z symbolami, które należało zinterpretować. Jednym z przykładów jest sen Penelopy w Odysei Homera. Według opowieści Penelopa musiała znosić obecność pięćdziesięciu zalotników mieszkających w jej domu i pożerających majątek jej męża, gdy cierpliwie czekała na powrót Odyseusza, wspomnianego męża, z wojny.

W jej śnie pięćdziesiąt gęsi zostało zabitych przez orła, który okazał się być jej mężem Odyseuszem. Gęsi symbolizowały zalotników. Sen ten był nie tylko proroczy, gdyż Odyseusz faktycznie zabił zalotników, ale był to również symboliczny sen o spełnieniu życzeń. W tym fragmencie Penelopa sama rozróżniała sny znaczące i nieznaczące. Sny bez większego znaczenia przychodzą do śniącego przechodząc przez bramę z kości słoniowej, podczas gdy znaczące sny przechodzą przez bramę z rogu.

sen
Podobizna Aresa, bogowie w starożytnej Grecji często przekazywali swoją wolę przy pomocy snów i wizji

Prorocze sny o niszczącym potomstwie

W literaturze starożytnej często pojawiały się sny rodziców o zniszczeniach spowodowanych przez ich potomstwo. Herodot podał przykład tego, kiedy medyjski król Astyages śnił o swojej córce Mandane oddającej mocz, aż cała Azja została zalana. Następnie śniło mu się, że urodziła ona winorośl, która przyćmiła całą Azję.

Perscy czarodzieje znani jako Magowie zinterpretowali jego sny tak, by oznaczały, że dziecko Mandane obali króla Astyagesa. Tak też się stało, kiedy syn Mandane, Cyrus Wielki, zdetronizował swojego dziadka i został królem Persów w VI wieku p.n.e.

Kiedy Hecuba, Królowa Troi, będąc w ciąży z synem Parysem, śniła, że urodziła płonącą pochodnię. Jasnowidz powiedział Hekubie, że jej syn spowoduje upadek Troi, co rzeczywiście się stało, gdy działania Parysa wywołały wojnę trojańską. Podobnie królowa spartańska Klitajmestra śniła, że urodziła i wykarmiła węża, na krótko przed tym, jak została zabita przez swojego syna Orestesa. Ten rodzaj symbolicznego snu stał się powszechnym motywem literackim, ale także odzwierciedlał rzeczywistość, w której ludzie wierzyli w prorocze właściwości snów.

Artemidorus, sotnik z II wieku, pozostawił nam książkę o interpretacji snów, w której wyjaśnił znaczenie snu o takich symbolach jak węże, krokodyle, polowanie, rolnictwo i wojna. Wyjaśnił nawet, co oznacza dla mężczyzny sen o seksie z własną matką. Takie książki były najwyraźniej popularne w starożytnym świecie.

Sny prorocze i odwiedziny bogów, duchów lub przyjaciół

Trzeci rodzaj proroczego snu obejmował odwiedziny przyjaciela, członka rodziny lub boga, który rozmawiał ze śniącym. Ten gość był czasami posłańcem w przebraniu, wysłanym przez boga. Taki posłaniec przybierał różne formy, w zależności od tego, czego wymagał bóg. W Iliadzie Homera, na przykład, Zeus polecił śniącej postaci, by ukazała się królowi Agamemnonowi, przebrana za przyjaciela króla, Nestora.

Wizerunek Nestora powiedział Agamemnonowi, aby zabrał swoje wojska do walki przeciwko Trojanom. Celem Zeusa był sabotaż greckiej armii. Tymczasem w Odysei Atena zesłała Penelopie sen-figurę, która ukazała się jako jej siostra. Widmowa siostra pocieszyła Penelopę i powiedziała jej, że jej syn wróci z podróży.

Wiele wieków po napisaniu tych historii rzymski poeta Owidiusz kontynuował tradycję snów-figur w swoim przedstawieniu Ceyx i Alcyone. W poemacie tym Junona wysłała Morfeusza, który potrafił dowolnie zmieniać postać, aby odwiedził Alcyone we śnie. Nieświadoma tego, że jej ukochany mąż Ceyx zginął na wojnie, zostaje odwiedzona przez Morfeusza w przebraniu Ceyxa, który przekazuje jej złe wieści.

W starożytnej literaturze greckiej gość we śnie często odwiedzał pod postacią ducha. Achillesowi na przykład przyśniła się wizyta jego zmarłego towarzysza Patroclusa, który prosił go o dokończenie obrzędów pogrzebowych, aby mógł przejść do świata podziemnego. Gdy Achilles próbował pochwycić Patroclusa, napotkał jedynie dym.

Aporty, czyli przedmioty otrzymywane we śnie, które odkrywane są na jawie, należą wyłącznie do sfery mitu. W wierszu greckiego poety Pindara, bohater Perseusz miał we śnie zdobyć złotą uzdę

sen
Podobizna Asklepiusza

Asklepiusz i przepowiednia medyczna w starożytnej Grecji

Choć wszystkie te przykłady pochodzą z greckich mitów, wydaje się, że ludzie naprawdę śnili o odwiedzinach bogów. Asclepius był starożytnym greckim bogiem o wielkiej mocy uzdrawiania. Uważano, że odwiedza swoich czcicieli w snach i daje im porady medyczne, diagnozy, a nawet lekarstwa.

O takich snach świadczą napisy w miejscach jego kultu. Religijnych wyznawców nadzieję mieć znaczący sen będzie praktykować inkubacji lub rytualny sen w sanktuarium. Niektóre sanktuaria zawierały pomieszczenia przeznaczone do tego celu. W tym kulcie i innych uważano, że pewne przedmioty sprzyjają pożądanej komunikacji z bogiem, np. rytualne kąpiele, ofiary ze zwierząt czy spanie na zwierzęcej skórze.

Związek między snami i proroctwami w starożytnej Grecji był często badany w literaturze epoki, od mitów i historii po starożytne inskrypcje. Grecka kultura religijna pozwalała ludziom wierzyć w prawdziwość tych proroczych snów zsyłanych przez bogów. Wśród religijnych Greków ta wiara była tak silna, że ludzie kupowali książki o snach i praktykowali rytuały, aby wywołać prorocze sny w swoim codziennym życiu.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Cechy faszyzmu włoskiego

Faszyzm we Włoszech narodził się w okresie powojennym, w atmosferze chaosu i niezadowolenia…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Dlaczego Niemcy rozpoczęli 2 wojnę światową?

Przyczyny polityczne, które doprowadziły do powstania Niemiec, można śledzić aż do XIX wieku.
Przeczytaj całość
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!