Tajemnice

Freski sprzed 2000 lat odkryte pod łaźnią Karakalli

Liczące 2000 lat freski z czasów cesarza Hadriana zostaną wystawione na widok publiczny w miejscu Łaźni Karakalli w Rzymie. Freski, które pochodzą z różnych okresów i poprzedzają same spektakularne łaźnie, zostały poddane gruntownej renowacji i pierwotnie należały do prywatnego domu, który stał kiedyś w miejscu słynnych łaźni.

Wspaniałe freski bogów

Jeden z nich, fresk sufitowy, przedstawia Bachusa lub Dionizosa, rzymskiego boga wina, na czerwonym tle, donosi CNN. Konserwatorzy opisują sufit jako przedstawiający wizerunki Bachusa w „cenionych egipskich niebieskich i czerwonych pigmentach Cinnabar”.

freski
Mozaika przedstawiająca Dionizosa, boga wina, mozaika z Antiochii II – II w. Wikipedia

Historia domu znalezionego pod Łaźniami Karakalli

Dom, w którym znajdują się zachwycające freski, był niegdyś częścią dzielnicy, która została zniszczona, by stworzyć miejsce dla Łaźni Karakalli, zainaugurowanych w 216 roku n.e. Dwupiętrowy dom, zwany domus, powstał między 134 a 138 rokiem, za czasów cesarza Hadriana, i został odkryty w XIX wieku. Ruiny zostały odkopane i zbadane kolejny wiek później. Łaźnie zostały nazwane na cześć Marco Aurelio Antonio Bassiano, znanego również jako Karakalla, syna cesarza Septimusa Severusa.

Ponadto po 30 latach ponownie otwarto dla publiczności salę modlitewną honorującą rzymskie i egipskie bóstwa. W wewnętrznej świątyni na jednej ścianie znajdują się wizerunki najważniejszych bóstw rzymskiego panteonu – Jowisza, Junony i Minerwy. Na drugiej ścianie znajdują się sylwetki Izydy i Anubisa z panteonu egipskiego, co jest przykładem synkretyzmu religijnego widocznego w rzymskich pomnikach publicznych.

Należy zauważyć, że starożytny Rzym rozwijał się dzięki politeizmowi, uznaniu kultu wielu różnych kultów i bóstw w tym samym czasie. Religie były ważnym źródłem porządku społecznego i dlatego monoteistyczne chrześcijaństwo spotkało się z tak ostrym oporem w pierwszych wiekach istnienia Rzymu.

„To oszałamiające, że istnieją dwa oddzielne panteony lub grupy bogów, jeden z tradycji grecko-rzymskiej … i jeden z tradycji egipskiej”, powiedział Luca del Fra, rzecznik Specjalnej Superintendencji Rzymu. „To może wskazywać, że rodzina, która była właścicielem domus miała bliskie relacje z Egiptem”.

freski
Freski z domu Karakalii, Arch. Fabio Caricchia / Soprintendenza Speciale di Roma

Freski i historie, które opowiadają

Fresk to technika malowania fresków na świeżo położonym tynku wapiennym, w którym woda służy jako środek rozprowadzający i miesza się z suchym pigmentem. Kiedy tynk zastyga, malowidło staje się częścią ściany. Choć technika ta była popularna w starożytności, freski kojarzą nam się tak naprawdę z włoskimi malowidłami renesansowymi z XIV i XV wieku.

„Po raz pierwszy zwiedzający mogą podziwiać części fresków z sufitu drugiego pomieszczenia domus (domu), który się zawalił” – dodał del Fra, który należy do organizacji i organu odpowiedzialnego za te odkrycia. Miejsce Łaźni Karakali było głównym magnesem dla turystów z zachowanymi wielopoziomowymi ceglanymi pozostałościami po rzymskich łaźniach cesarskich, siłowniach, bibliotekach i marmurowych mozaikach, które zdobią podłogi.

Łaźnie Karakalli podążają za ogólnym schematem widzianym w rzymskich łaźniach cesarskich. Istnieje centralny blok z łaźniami termalnymi , oraz ciąg caldarium, tepidarium, frigidarium i natatio. To ostatnie było otwartą łaźnią o wielkości basenu olimpijskiego.

Co ważne, dom, sądząc po wysokiej jakości freskach wewnątrz, należał prawdopodobnie do zamożnej rodziny kupieckiej. Staje się ważnym oknem w przeszłość, ukazującym ewolucję miasta w II i III wieku n.e., jak twierdzi Daniela Porro, rzymska kuratorka archeologiczna.

freski
Cesarz Karakalla, popiersie, Wikipedia

Odkrywanie rzymskich fresków w Łaźniach Karakalli

„Po raz pierwszy znajdujemy coś takiego w Rzymie, ale także na świecie, ponieważ nie jest tak, że jest ich dużo” – powiedziała Mirella Serlorenzi, dyrektorka strony Caracalla. „Zarówno typ tematu, jak i specyfika malowidła są wyjątkowe w rzymskiej panoramie epoki Hadriana, kiedy domus został zbudowany”.

Mówi to również dlatego, że większość tego, co wiemy o freskach i malarstwie epoki rzymskiej, pochodzi na ogół z Herculaneum i Pompei w pobliżu Neapolu. Były to dwa miasta zniszczone przez wybuch wulkanu Wezuwiusz w 79 roku n.e., co pozwoliło na ich niezwykłe zachowanie. To jest dlaczego malarstwo rzymskie po I wieku n.e. pozostaje tajemnicą, przede wszystkim dlatego, że konserwacja stanowiła zgrzytliwy problem.

Pierwszy fresk, typowy dla epoki Hadriana, ma perspektywy architektoniczne, które obejmują postacie ludzkie, posągi i koty. Drugi, młodszy o 50 lat, ma boskie postacie z panteonu grecko-rzymskiego i egipskiego. Zatytułowana „Before the Baths: Dom, w którym bogowie żyli razem”, nową i stałą wystawę domus można obejrzeć podczas zwiedzania Łaźni Karakalli.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Cechy faszyzmu włoskiego

Faszyzm we Włoszech narodził się w okresie powojennym, w atmosferze chaosu i niezadowolenia…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Dlaczego Niemcy rozpoczęli 2 wojnę światową?

Przyczyny polityczne, które doprowadziły do powstania Niemiec, można śledzić aż do XIX wieku.
Przeczytaj całość
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!