Nowości

Nowa wystawa Ryszarda III w The Wallace Collection

W tym miesiącu przypada 10. rocznica odkrycia szczątków Ryszarda III w Leicester. Aby upamiętnić to wydarzenie, The Wallace Collection organizuje wystawę poświęconą jednemu z najbardziej kontrowersyjnych władców w historii Wielkiej Brytanii.

The Lost King: Imagining Richard III trwa w londyńskim muzeum do 8 stycznia 2023 roku. Wystawa bada zarówno średniowieczną historię angielskiego króla, jak i bardziej współczesne portrety Ryszarda. Wystawa jest również związana z nadchodzącym filmem fabularnym The Lost King, który opowiada prawdziwą historię o tym, jak Philippa Langley pokonała wszelkie przeszkody, aby wyśledzić miejsce ostatecznego spoczynku króla Ryszarda III i zapewnić mu honorowy pochówek.

Ponad sto lat kluczowe dzieła sztuki w Wallace Collection wpłynęły na nasze zrozumienie życia i charakteru króla Ryszarda III. Od XIX wieku złowrogi i rozdzierający serce obraz Paula Delaroche’a (1797-1856), Edward V i książę Yorku w Tower (1831), dostarczył współczesnej wyobraźni niezatartego obrazu tego, co zostało uznane za największą zbrodnię Ryszarda, domniemanego morderstwa dwóch „książąt” w Tower of London. Broń i zbroje z Wallace Collection były przywoływane przez pokolenia artystów w ich interpretacjach bitwy pod Bosworth (22 sierpnia 1485 r.), gdzie Ryszard został słynnie zabity. Wreszcie, od połowy XX wieku, pracownicy Wallace Collection służyli jako doradcy filmowców umieszczających tę osławioną postać na srebrnym ekranie.

„Historia wpływu Wallace Collection na filmowy portret Ryszarda III jest fascynująca i jesteśmy podekscytowani, że możemy ją opowiedzieć na tej wystawie dekadę po odkryciu przez Philippę Langley w Leicester”, mówi dr Xavier Bray, dyrektor Wallace Collection.

The Lost King – Imagining Richard III to historia opowiedziana w trzech częściach. Pierwsza część, The Black Legend, bada historię kontrowersyjnej reputacji Ryszarda III do końca XIX wieku i przedstawia Edwarda V i księcia Yorku w Tower autorstwa Delaroche’a. Paul Delaroche, Edward V i książę Yorku w Tower, 1831 © Trustees of the Wallace Collection

Druga część wystawy – Ryszard III w XX wieku – bada, w jaki sposób zarówno idee rewizjonistyczne, spopularyzowane przez Richard III Society, jak i Czarna Legenda Szekspira zyskały na swój sposób na popularności, począwszy od lat 20. XX wieku.

Ostatni obszar – Nowe wizje – śledzi sposoby, w jakie nasze rozumienie Ryszarda III zmieniło się dramatycznie w ciągu ostatnich 30 lat, poprzez nowe badania, nowe dowody archeologiczne i wreszcie, wraz z produkcją i wydaniem filmu The Lost King. Znajdzie się na niej zbroja i kostium głównego aktora z filmu.

„Ryszard III działa na współczesną wyobraźnię w wyjątkowy sposób, przyciągając niezrównaną popularność” – wyjaśnia kurator wystawy i światowej sławy ekspert od broni i zbroi, dr Tobias Capwell. „Niezwykła historia o tym, jak Phillipa Langley odkryła m.in. jego grób dodał kolejną warstwę do jego złożonej tożsamości i reputacji, i cieszę się, że Wallace Collection mogła kontynuować swój własny „związek” z nim.”The Lost King Display at The Wallace Collection © The Wallace CollectionCapwell

Sam był zaangażowany w badania naukowe prowadzone nad szczątkami Ryszarda, a także służył jako doradca historyczny przy filmie. Wystawa będzie wyświetlać sztukę i zbroję obok kostiumów stworzonych dla nowego filmu.

„Przez ponad czterysta lat”, dodaje Xavier Bray, „reputacja Ryszarda III ewoluowała od fikcyjnego dramatu Szekspira do czegoś bardziej zniuansowanego i fascynującego i wszyscy naprawdę nie możemy się doczekać, aby zbadać to na naszej nowej wystawie.”

Powiązane artykuły
Nowości

Wikingowie i zwierzęta, które przybyły z nimi do Wielkiej Brytanii

Kiedy Wielka Armia Wikingów najechała Anglię w 865 roku, przybyli nie tylko ludzie. Nowe badanie…
Przeczytaj całość
Nowości

Kilka historycznych miejsc uszkodzonych w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

Silne trzęsienie ziemi, które w poniedziałek nawiedziło część Turcji i Syrii, wyrządziło…
Przeczytaj całość
Nowości

Średniowieczny domek z bramą odkryty w Anglii

Średniowieczny dom bramny, który może pochodzić z XIII wieku, został odkryty przez archeologów…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!