Historyczna broń

Made in the CSA: Południowi wytwórcy broni produkowali pistolety z mosiężnymi częściami, aby zaoszczędzić na deficytowej stali.

Naśladownictwo jest szczerą formą pochlebstwa, jak mówi powiedzenie, ale w przypadku Konfederacji wynikało to również z konieczności. W obliczu braku broni w momencie rozpoczęcia wojny, południowi producenci broni, w tym kilka nowo powstałych w 1861 roku (w momencie rozpoczęcia wojny na Południu nie istniały fabryki pistoletów), wykonywali kopie broni palnej wyprodukowanej w północnych fabrykach, w tym pistoletów.

Najczęściej kopiowane były rewolwery produkowane przez Colt Manufacturing Company w Hartford, Conn. – zwłaszcza kaliber 44 Model 1860 „Army” i kaliber 36 Model 1851 „Navy”. Co najmniej 11 firm w Georgii, Missisipi, Wirginii i Tennessee produkowało dla wojsk Konfederacji broń ręczną o solidnej, choć surowej jakości.

Strzelanie z reprodukcji

Jednak jedną rzeczą, której te firmy nie mogły skopiować w porównaniu z północnymi producentami broni, była ilość. Szacuje się, że podczas konfliktu wszystkie firmy konfederackie razem wzięte wyprodukowały mniej niż 10.000 rewolwerów południowych. To tylko kropla w wiadrze tego, co było potrzebne.

Dla porównania, zbrojownia Samuela Colta wyprodukowała 121 757 rewolwerów w latach 1861-1865, w tym prawie 60 000 rewolwerów wojskowych w samym 1863 roku. Trzech południowych producentów – Chriswold & Gunnison, Leech & Rigdon oraz Spiller & Burr – wyprodukowało 70 procent wszystkich rewolwerów Konfederacji. Pistolety wyprodukowane przez te firmy są przedstawione tutaj.

Większość rewolwerów Konfederacji zastępowała części mosiężne stalowymi, gdy tylko było to możliwe. Mosiądz był miększym metalem i bardziej podatnym na rozszerzanie i kurczenie się pod wpływem ciepła. Szkielet rewolweru Griswold & Gunnison był mosiężny. Zwróćcie uwagę na wycięcie w kształcie litery „V” na młotku. Kiedy pistolet jest w pełni odbezpieczony, służy ono jako tylny celownik, co było częstą cechą rewolwerów wojennych. (Heritage Auctions, Dallas) Thomas Leech i Charles Rigdon po raz pierwszy współpracowali w Memphis Novelty Works w Tennessee, aby wykonać miecze i inne metalowe przedmioty dla Konfederacji. Do kwietnia 1863 roku firma, przemianowana na Leech & Rigdon, przeniosła się do Greensboro w stanie Ga i skoncentrowała się wyłącznie na produkcji swojej wersji sześciostrzałowego rewolweru marynarki wojennej kalibru 36. (Heritage Auctions, Dallas) Pistolety Leech & Rigdon były wysokiej jakości, a mosiądz zastąpiono stalą tylko na tylnym pasku. Firma została zakontraktowana na wykonanie 1500 pistoletów, ale tylko około 900 zostało ukończonych, gdy firma rozwiązała się w grudniu 1863 roku. Przyglądając się bliżej mosiężnemu paskowi pod rękojeścią, można dostrzec ślady pilnika z procesu produkcyjnego. (Heritage Auctions, Dallas) Firma Spiller & Burr rozpoczęła działalność w Richmond, Va., na początku wojny, aby zrobić rewolwery dla Konfederacji, ale ostatecznie przeniosła się do Macon, Ga. Jej początkowy kontrakt z rządem Konfederacji z 20 listopada 1861 r. przewidywał 15 000 rewolwerów kalibru 36 na bazie Colta Navy. Pomimo tego faktu, pistolety produkowane przez firmę, powyżej, były w rzeczywistości kopiami wersji Navy firmy Whitney Arms Company, u góry (Heritage Auctions, Dallas). Główną różnicą w stosunku do skopiowanego Whitneya było zastosowanie przez Spiller & Burr szkieletu z litego mosiądzu, paska chwytowego i tylnego paska. Ze względu na bardzo powolną produkcję, rząd Konfederacji wykupił firmę w 1864 roku. Niezależnie od tego, wyprodukowano tylko około 1450 rewolwerów Spiller & Burr. (Heritage Auctions, Dallas) Różne zakłady zbrojeniowe Konfederacji również produkowały rewolwery amunicyjne.jon. Oddziały nie używały luźnego prochu i kul, ale najczęściej wydawano im pudełka po sześciu nabojach, stożkowych kulach z przyklejonym do podstawy papierowym wkładem. To rzadkie, wciąż pełne pudełko zostało wyprodukowane w stolicy Konfederacji. (Dzięki uprzejmości Muzeum Amerykańskiej Wojny Domowej)

ten artykuł po raz pierwszy pojawił się w magazynie civil war times

Powiązane artykuły
Historyczna broń

Ten polski jednoślad nie był tak zły, jak mogłoby się wydawać

Przez krótki okres w latach trzydziestych XX wieku polski jednopłat PZL P.11 był uważany za…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak miecz generała piechoty morskiej trafił do lombardu?

Na eBayu można kupić różnego rodzaju przedmioty, a niektóre aukcje przynoszą tysiące…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak wykuwano legendę o ostrzu Kukri Gurhków

W 1814 roku armia brytyjska po raz pierwszy zetknęła się z nepalskimi żołnierzami znanymi jako…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!