Średniowiecze

5 mitów o królu Ryszardzie III

Obraz z 1890 roku przedstawiający Anne Neville i garbatego Ryszarda III.

Ryszard z Gloucester, lepiej znany jako Ryszard III, rządził Anglią od 1483 roku do swojej śmierci w 1485 roku w bitwie pod Bosworth. Większość naszych wrażeń na temat tego, jakim był człowiekiem i królem, jest zakorzeniona w tym, jak został przedstawiony w tytułowej sztuce Szekspira, która w dużej mierze opierała się na propagandzie rodziny Tudorów.

Jednak fakty na temat tak bardzo znienawidzonego regenta nie zawsze pokrywają się z jego fikcyjnymi portretami.

Oto 5 mitów o Ryszardzie III, które są niedokładne, niewiadome lub po prostu nieprawdziwe.

Rycina przedstawiająca Ryszarda III w bitwie pod Bosworth.

1. Był niepopularnym królem

Wrażenie, jakie mamy o Ryszardzie jako złym i zdradzieckim człowieku o morderczych ambicjach, pochodzi głównie od Szekspira. Jednak prawdopodobnie był on mniej lub bardziej lubiany.

Ryszard z pewnością nie był aniołem, ale wprowadził reformy, które poprawiły życie jego poddanych, w tym przetłumaczenie praw na język angielski i uczynienie systemu prawnego bardziej sprawiedliwym.

Jego obrona Północy podczas rządów brata również poprawiła jego pozycję wśród ludzi. Ponadto jego objęcie tronu zostało zatwierdzone przez Parlament, a bunt, z którym się zmierzył, był typowym zjawiskiem dla ówczesnego monarchy.

Ponowne odkrywanie Ryszarda III z Mattem Lewisem

We współpracy z TS Tours

Dołącz do dwudniowej przerwy historycznej, aby dowiedzieć się więcej o życiu, śmierci i ponownym odkryciu króla Ryszarda III z ekspertem Mattem Lewisem. Odwiedź kluczowe miejsca, wysłuchaj ekspertów w tej dziedzinie i poznaj podobnych sobie entuzjastów, zatrzymując się w komfortowych warunkach w Leicester, gdzie wstęp, bilety i posiłki są wliczone w cenę.

Następny wyjazd 20 października 2023 r.

2. Był garbaty, z uschniętym ramieniem.

Istnieją pewne wzmianki Tudorów o tym, że ramiona Ryszarda są nieco nierówne, a badanie jego kręgosłupa wykazuje dowody na skoliozę – jednak żadna z relacji z jego koronacji nie wspomina o takich cechach fizycznych.

Kolejnym dowodem na pośmiertne zabójstwo postaci są zdjęcia rentgenowskie portretów Ryszarda, które pokazują, że zostały one zmienione tak, aby wydawał się on garbaty. Przynajmniej jeden współczesny portret nie wykazuje żadnych deformacji.

3. Zabił dwóch książąt w Tower

Księcia Edwarda i Ryszarda.

Po śmierci ich ojca, Edwarda IV, Ryszard złożył w Tower of London swoich dwóch bratanków – Edwarda V Anglii i Ryszarda z Shrewsbury. Miało to być rzekomo przygotowaniem do koronacji Edwarda. Jednak zamiast tego Ryszard został królem, a dwóch książąt nigdy więcej nie widziano.

Choć Ryszard z pewnością miał motyw, by ich zabić, nigdy nie odkryto żadnych dowodów, że to zrobił, ani że książęta zostali nawet zamordowani. Istnieją również inni podejrzani, tacy jak sojusznik Ryszarda III, Henryk Stafford i Henryk Tudor, którzy dokonali egzekucji innych pretendentów do tronu.

W kolejnych latach co najmniej dwie osoby twierdziły, że są Ryszardem z Shrewsbury, prowadząc somby uwierzyć, że książęta nigdy nie zostali zamordowani.

Ten 4-częściowy dramat audio History Hit, z udziałem Iaina Glena, opowiada historię Perkina Warbecka, młodego pretendenta do angielskiej korony w latach 1490.

Watch Now

4. Był złym władcą

Podobnie jak w przypadku twierdzeń o niepopularności, dowody nie potwierdzają tego twierdzenia, które w większości opiera się na opiniach i spostrzeżeniach Tudorów.

W rzeczywistości dowody wskazują, że Ryszard był otwartym regentem i utalentowanym administratorem. Podczas swojego krótkiego panowania wspierał handel zagraniczny i rozwój przemysłu drukarskiego, a także ustanowił – pod rządami swojego brata – Radę Północy, która trwała do 1641 roku.

5. Otruł swoją żonę

Anna Neville była królową Anglii przez większość panowania swojego męża, ale zmarła w marcu 1485 roku, pięć miesięcy przed śmiercią Ryszarda III na polu bitwy. Według współczesnych relacji przyczyną śmierci Anny była gruźlica, która w tamtych czasach była powszechna.

Choć Ryszard publicznie opłakiwał zmarłą żonę, krążyły plotki, że otruł ją, by poślubić Elżbietę z Yorku, ale dowody, którymi dysponujemy, generalnie to obalają, gdyż Ryszard odesłał Elżbietę, a nawet później negocjował jej małżeństwo z przyszłym królem Portugalii, Manuelem I.

Ryszard III z Anglii jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii średniowiecza. Wielu uważa go za tyrana, obskurnego i chciwego króla, który nawet zamordował swojego bratanka. Ale ile z tego jest prawdą?

Posłuchaj teraz

Powiązane artykuły
Średniowiecze

True Crusader Crime: Średniowieczni mugolodzy

Steve Tibble Często wyobrażamy sobie krucjaty jako czas rozlewu krwi, okrucieństwa i przemocy…
Przeczytaj całość
Średniowiecze

New Medieval Books: Kobiety, taniec i religia parafialna w Anglii, 1300-1640

Kobiety, taniec i religia parafialna w Anglii, 1300-1640: Negocjowanie kroków wiary Lynneth Miller…
Przeczytaj całość
Średniowiecze

Medieval Storytime: Dogs - świat-tajemnic.pl

Od tysięcy lat są naszymi pomocnikami, obrońcami i najlepszymi przyjaciółmi, ale co ludzie w…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!