Tajemnice

Dziwne zakapturzone prehistoryczne bóstwo wodne odkryte w Niemczech

Niezwykłe bóstwo wodne zostało niedawno odkryte w Niemczech. Odkąd ludzie się modlą, woda jest obiektem boskiej adoracji. Nawet sam widok wody może wywołać zdziwienie, przerażenie lub radość, w zależności od tego, czy jest to bulgoczące źródło, niszczący ocean czy oczyszczający wodospad. Nic więc dziwnego, że starożytni ludzie personifikowali wodę i stworzyli szereg wodnych bóstw, na których mogli skupić swoją duchową uwagę.

W późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza, między XII a VI wiekiem p.n.e., dominującą kulturą Europy Zachodniej i Środkowej był lud Hallstatt. Teraz archeolodzy w Niemczech odkryli rzadką figurkę z gliny. Datowana na okres między XII a VI wiekiem p.n.e. postać uważana jest za prehistoryczne bóstwo wodne. Gliniana figurka bogini wody została odkryta w Unkenbach, w obrębie zachodniego niemieckiego kraju związkowego Nadrenia-Palatynat, i datuje się ją na epokę żelaza , między 8 a 5 wiekiem p.n.e.

bóstwo wodne
Francesco Morandini, „Bogowie wody”, Wikimedia Common

Niemieckie bóstwo wodne miało metalowy kaptur z pierścieniami

Mönchstockheim znajduje się w gminie Sulzheim w dolnofrankońskim powiecie Schweinfurt. Rzadkie gliniane bóstwo wodne zostało znalezione w małym zalesionym wąwozie podczas budowy nowej obwodnicy Mönchstockheim. Według BLFD jest to „artefakt religijny” i został odkryty obok kolekcji narzędzi wykonanych z kości i gliny, a także kawałków szkła i ceramiki.

Z brakującymi nogami i górną częścią przedniej części ciała, gliniana figurka mierzy 19 centymetrów (6,29 in) wysokości. Pięć perforowanych otworów zdobi każdą stronę głowy od linii oczu do podbródka. Artykuł w Heritage Daily spekuluje, że otwory te mogą reprezentować kaptur ozdobiony metalowymi pierścieniami które miało na sobie to bóstwo wodne.

Dr Stefanie Berg z Bawarskiego Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków wyjaśniła, że mimo iż gliniana figurka z okresu Hallstatt została szczegółowo przebadana, naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na zużycie spowodowane działaniem hydraulicznym. Doprowadziło to zespół naukowców do sugestii, że kolekcja artefaktów została „celowo złożona w wąwozie jako ofiary.”

Bóstwa wodne były najczęściej czczone przy źródłach lub świętych studniach . W jednym z przykładów wczesne celtyckie bóstwo wody Celtic Sulis , który był czczony przy źródłach termalnych w Bath, w Anglii . W hinduizmie, Ganges został spersonifikowany jako bogini rzeki i w nowoczesnej teologii chrześcijańskiej chrzest Jezusa jest ważnym momentem rytualnym obchodzonym w zachodnim chrześcijaństwie jako Epiphany i na Wschodzie jako święto Theophany na 6 stycznia.

Ważenie bóstwa wody

Pochodzące z 5 tysiąclecia p.n.e., zespół bawarskich archeologów powiedział, że podobne gliniane figurki zostały znalezione wokół zachodniego regionu Morza Czarnego. Podejrzewa się jednak, że ta figurka została wykonana znacznie wcześniej niż większość artefaktów z Morza Czarnego. Wnioskuje się, że wąwóz był świętym miejscem, w którym rytualne ofiary składano wodzie i że miejscowi mieszkańcy Hallstatt najprawdopodobniej czcili tę figurkę „jako bóstwo wodne”.

Z wczesnego kultu glinianych figurek, takich jak to wodne bóstwo, uważanych za reprezentantów sił i zasobów naturalnych, wyłonił się późniejszy panteon germańskich i norweskich bóstw. Ægir był personifikacją morza, Freyr był bogiem deszczu, Nehalennia była boginią Morza Północnego, a Nerthus był związany z jeziorami, źródłami i świętymi wodami.

Podczas gdy późniejszy norweski panteon nawlekał męskie i żeńskie bóstwa i demony, nie jest jasne, dlaczego archeolodzy w Niemczech skategoryzowali gliniany artefakt jako żeńską „boginię”. Nie ma żadnych znaków wskazujących na płeć postaci i jest to czysta spekulacja. Nie wiemy w zasadzie nic o tym bóstwie wodnym.

bóstwo wodne
Mozaika z muzeum Gaziantep Zeugma, Mozaika z bóstwem wody. Wikimedia Common

Modlitwa o szczęście w wodnym świecie

Bóstwa wodne były najczęściej czczone przy źródłach lub świętych studniach . W jednym z przykładów wczesne celtyckie bóstwo wody Celtic Sulis , który był czczony przy źródłach termalnych w Bath, w Anglii . W hinduizmie, Ganges został spersonifikowany jako bogini rzeki i w nowoczesnej teologii chrześcijańskiej chrzest Jezusa jest ważnym momentem rytualnym obchodzonym w zachodnim chrześcijaństwie jako Epiphany i na Wschodzie jako święto Theophany na 6 stycznia.

To, co przedstawia ta gliniana figurka, to starożytne lokalne germańskie bóstwo wodne, które było czczone na długo przed pojawieniem się Brahmy lub Jezusa. I choć być może nigdy nie poznamy jego imienia, reprezentuje ono podstawowy etap naszych starań o boską pomoc w unikaniu powodzi i suszy oraz o utrzymanie fiordów, rzek i stawów pełnych ryb.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Niewyjaśnione szczątki dzieci znalezione w pobliżu walijskiego średniowiecznego klasztoru

Wykopaliska mające na celu odnalezienie lokalizacji 600-letniego średniowiecznego klasztoru w…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Przejazd trumienny Cesarskiej Korony Państwowej: historia kończy rozdział

Klejnoty koronne Wielkiej Brytanii to symbole regaliów i szat liturgicznych monarchii brytyjskiej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Słowo "freelancer" wywodzi się od średniowiecznych najemników

Choć słowo freelancer często czuje się wszechobecne, niewielu zna jego etymologię. W…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!