Tajemnice

3200 letnia twierdza z epoki brązu odkryta!

Podczas wykonywania rutynowych prac polowych na nizinach Burren w hrabstwie Galway w Irlandii, archeolog Michael Gibbons odkrył twierdzę z epoki brązu, która może mieć prawie 3200 lat.

Olbrzymia twierdza z epoki brązu ma ponad 3200 lat

Olbrzymia, starożytna skalna forteca ma około 400 metrów długości na północnej i południowej stronie i mierzy około 100 metrów wzdłuż swoich wschodnich i zachodnich ścian. Najnowsza irlandzka twierdza z epoki brązu jest otoczona ze wszystkich stron przez swoistą fosę, z tworzącego się sezonowo jeziora, występującego tylko w Irlandii, na zachód od rzeki Shannon. Przez część czasu fosa była całkowicie sucha, a w innych okresach wypełniona wodą. Kiedy były wypełnione pełne, mogły tworzyć barierę, która była praktycznie nie do przebycia.

Jest oczywiste, że lokalizacja w której znajduje się irlandzka twierdza z epoki brązu została starannie wybrana przez jej architektów, którzy chcieli maksymalnie utrudnić wrogom dotarcie do konstrukcji.

Kiedy dokonał tego fascynującego odkrycia, Gibbons pracował nad zadaniem w ramach projektu Muintearas. Jest to inicjatywa edukacyjna, której celem jest ochrona i zachowanie języka, społeczeństwa i tradycyjnej kultury irlandzkojęzycznych obszarów Irlandii.

twierdza z epoki brązu
Castlelaw – Fort z Epoki Żelaza, M. J. Richardson, Wikicommon

Hidden in Plain Site: Gigantyczna twierdza z epoki brązu!

Gigantyczna struktura, którą analizował i ostatecznie zidentyfikował Michael Gibbons, była już znana od dłuższego czasu. Twierdzę z epoki brązu można znaleźć w granicach Coole Park, rezerwatu przyrody o powierzchni czterech kilometrów kwadratowych, położonego w niewielkiej odległości od miasta Gort, w hrabstwie Galway.

Ostatnia irlandzka twierdza z epoki brązu była łatwa do zidentyfikowania jako struktura jakiegoś typu, ale jej starożytność nie była znana i dlatego nie wzbudzała tak dużego zainteresowania wśród archeologów i historyków.

Gibbons był jednak na tyle zaintrygowany, że przeprowadził bardziej szczegółowe badania kamiennej struktury, a wyniki jego badań sugerowały, że została ona zbudowana gdzieś pomiędzy 1200 a 800 rokiem p.n.e.

Gibbons powiedział RTE News, że duża skalna zagroda była porównywalna pod względem wielkości do słynnej twierdzy Dún Aonghasa na Inis Mhór na Wyspach Aran, które oznaczają wejście do Zatoki Galway na północnym Atlantyku. Powiedział, że twierdza byłaby wystarczająco duża, aby pomieścić i chronić do 200 osób.

forteca z epoki brązu
Fort z Epoki Żelaza znajdujący się w Luing, Walter Baxter, Wikicommon

Forteca z epoki brązu w centrum niedostępnego lasu

Duża część ziemi otaczającej nowo zidentyfikowaną twierdzę z epoki brązu jest pokryta gęstym lasem, a las urósł dość wysoko wewnątrz ścian struktury. Gibbons i jego koledzy planują jednak w ciągu najbliższych kilku miesięcy kontynuować intensywną eksplorację wewnętrznych przestrzeni twierdzy, szukając w szczególności rozpadających się ruin okrągłych domów z epoki brązu.

W celu uzupełnienia analiz prowadzonych na miejscu, badacze wykonali do tej pory kilka pomiarów lotniczych struktury i otaczającego ją terenu za pomocą technologii LiDAR. To innowacyjne narzędzie badawcze wykorzystuje odbite światło laserowe do konstruowania trójwymiarowych odtworzeń sekcji ziemi sfotografowanych z góry. W podobny sposób odnaleziono niedawno grobowiec Haralda Sinozebnego. Teraz, możemy cieszyć się irlandzką twierdzą z epoki brązu.

„Wiemy, że w jego obrębie znajdowały się liczne okrągłe domy, że zajmowali się obróbką metalu i że wytwarzali artefakty o wysokim statusie” – powiedział Gibbons internetowej publikacji ARTnews . Archeolog czeka obecnie na pełną analizę zgromadzonych danych LiDAR, a on i jego koledzy badacze mają nadzieję, że dostarczy ona dowodów na to, że wewnątrz wałów twierdzy zbudowano wiele okrągłych domów.

Okrągłe domy były preferowaną formą mieszkania dla większości ludzi, którzy żyli na ziemiach Wielkiej Brytanii w epoce brązu (2500 do 500 p.n.e.) i przez pewien czas po niej. Te solidne, niskie konstrukcje zawierały ściany wykonane z drewnianych lub kamiennych słupów zainstalowanych w uprzednio wykopanych otworach. Budowniczowie z epoki brązu wypełniali przestrzenie pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną częścią ścian mieszanką ziemi, gliny i gałązek, aby izolować przestrzeń mieszkalną przed zimnem i wilgocią. Okrągłe domy były pokryte strzechą, która pozwalała na łatwe wydostanie się dymu z gotowania lub ogrzewania.

Okrągłe domy nie zawsze były budowane wewnątrz murów twierdzy. Wydaje się, że ludzie, którzy mieszkali w twierdzy z epoki brązu zbudowanej w Coole Park, obawiali się najeźdźców z zewnątrz i prawdopodobnie nie mieli innego wyboru, jak tylko zamknąć się za skalistymi ścianami dużej zagrody obronnej.

forteca z epoki brązu
Następca antycznych fortów, Zamek Caerphilly, DeFacto, Wikicommon

Magiczny krajobraz czekający na odkrycie

Dyrektor generalny Muintearas, Seán Ó Coistealbha, wyraził swój zachwyt wyjątkowym odkryciem Gibbonsa:

„Ilość pracy, jaką włożyli w tę niesamowitą fortecę mężczyźni i kobiety w czasach starożytnych jest niewiarygodna” – powiedział Ó Coistealbha dla RTE. „Jest jeszcze bogactwo do odkrycia. Jesteśmy tylko omijając kamienne granice ukrytej cywilizacji , lub ukrytej populacji, lub ukrytej epoki w przeszłości Irlandii.”

Eksploracje w okolicy twierdzy prawdopodobnie nabiorą tempa, ponieważ archeolodzy wiedzą teraz, że twierdza i osada z epoki brązu istniała w tym miejscu między 2800 a 3200 lat temu. Na razie mogą tylko zgadywać, jak daleko poza mury twierdzy zapuszczali się mieszkańcy z epoki brązu, ale prawdopodobnie wiele innych ruin i artefaktów zostanie w końcu odkopanych lub zidentyfikowanych w tej małej części magicznego krajobrazu hrabstwa Galway.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Cechy faszyzmu włoskiego

Faszyzm we Włoszech narodził się w okresie powojennym, w atmosferze chaosu i niezadowolenia…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Dlaczego Niemcy rozpoczęli 2 wojnę światową?

Przyczyny polityczne, które doprowadziły do powstania Niemiec, można śledzić aż do XIX wieku.
Przeczytaj całość
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!