Historyczna broń

Odsuń się, M203 – M320 jest lepszym granatnikiem

Granatnik M320 jest jednym z najnowszych w arsenale armii amerykańskiej. Został stworzony z myślą o posiadaniu równie skutecznego granatnika samodzielnego i montowanego, i z powodzeniem poprawił i tak już imponujący dorobek M203.

Szukasz zamiennika dla granatników M203 i M79?

Granatnik M203 został wprowadzony w 1969 roku i był używany przez wojsko amerykańskie od wczesnych lat 70-tych. Został zaprojektowany jako urządzenie pod lufą, które można przymocować do karabinu szturmowego i wykorzystuje ten sam system napędowy high-low, co granatnik M79, aby utrzymać niski odrzut podczas wystrzeliwania ciężkich granatów z pociskami 40 mm. M203 ma jednak mniejszą celność i krótszy zasięg niż M79.

US Army Spc. Travis Williams, grenadier z 1st Brigade Combat Team, 82nd Airborne Division, patrzy przez celownik swojego granatnika M320 w Fort Bragg, North Carolina. (Photo Credit: Sgt. Michael J. MacLeod / U.S. Army / Wikimedia Commons / Public Domain)

Chociaż M203 ma zdolność do samodzielnego działania, prawie nigdy nie jest używany w swojej samodzielnej konfiguracji. Zamiast tego, gdy wymagany jest samodzielny granatnik, M79 był nadal lepszym wyborem, ponieważ działa porównywalnie lepiej, gdy jest używany bez karabinu.

M203 służył przez ponad 40 lat, ale jest powoli wycofywany, ponieważ wojsko amerykańskie modernizuje swoją broń. Zamiarem było zastąpienie zarówno M203 jak i M79 granatnikiem zdolnym do utrzymania tego samego systemu napędowego high-low, co poprzednie, ale z ulepszeniami w prawie każdym innym dziale. M320 spełnia te potrzeby.

Prezentacja granatnika M320

Nowy projekt granatnika M320 dostarczyła firma Heckler & Koch, która wygrała kontrakt w 2005 roku. Bazował on na AG36, ale wprowadzono w nim szereg zmian. M320 został przyjęty przez armię amerykańską w 2008 roku i Korpus Piechoty Morskiej w 2017 roku; armia zamówiła 71 000 sztuk, a Marines 7 000. Jest on również używany przez Siły Powietrzne USA. 82 Dywizja Powietrzna stała się pierwszą, która użyła tej broni, a M320 zadebiutował w polu w 2009 roku.

M320, granatnik 40 mm, jest zamiennikiem dla M203. (Photo Credit: PEO Soldier / Wikimedia Commons / Public Domain)

Fizyczna konstrukcja M320 przypomina pistolet podręczny Uzi, ale ma bardziej kompaktowe rozmiary i kształt. Jest znacznie bardziej wszechstronny niż M203 i M79, ponieważ nie jest preferowany jako broń samodzielna lub montowana na innej – może skutecznie działać jako obie.

Podobnie jak jego poprzednik, M320 strzela granatami 40 mm, w tym granatami wybuchowymi, dymnymi i oświetlającymi, ale może być również wyposażony w mocniejsze typy granatów. Do takich należy precyzyjnie naprowadzany mini pocisk Raytheon Pike. Zachowuje on ten sam zasięg M203 na poziomie 150 metrów w celu punktowym i 350 metrów w celu obszarowym, ale ma zwiększoną dokładność, która czyni go bardziej niezawodnym.

Granatnik M320 oferuje wiele ulepszeń

Granatnik M320 może pochwalić się wieloma ulepszeniami. Po pierwsze, został zmodernizowany do mechanizmu bocznego ładowania, co sprawia, że wyłom jest dobrze widoczny, a tym samym ładowanie jest o wiele łatwiejsze; lufa w M320 odchyla się do ładowania, zamiast przesuwanej do przodu lufy „pompki”, której używał M203. Dzięki temu żołnierze mogą ładować M320 amunicją nieśmiercionośną.

Żołnierz armii amerykańskiej z 1-114 pułku piechotynt, New Jersey National Guard odpala granatnik M320 w Joint Base McGuire-Dix-Lakehurst, New Jersey. (Photo Credit: Spc. Michael Schwenk / Wikimedia Commons / Public Domain)

Dodatkowo M320 ma składany foregrip, który można schować, gdy nie jest potrzebny. Foregrip jest przeznaczony do użycia, gdy granatnik pracuje oddzielnie od karabinu szturmowego, ale jest uniwersalny w tym sensie, że może służyć również jako chwyt pionowy do przodu, jeśli M320 jest zamontowany pod lufą. Broń posiada również zdejmowaną obsadę, gdy jest zamontowana.

Istotną różnicą pomiędzy M320 a M203 są celowniki. Celowniki M203 były mocowane oddzielnie i były niewygodne, ponieważ musiały być ponownie wyzerowane przy każdym użyciu. Celowniki M320 są bardziej zaawansowane, umieszczone z boku jednostki i mogą być używane z dalmierzem laserowym, który pozwala na użycie w nocy.

Żołnierz US Army z 1-114 Regimentu Piechoty, Gwardii Narodowej New Jersey odpala granatnik M320 w Joint Base McGuire-Dix-Lakehurst, New Jersey. (Photo Credit: Spc. Michael Schwenk / Wikimedia Commons / Public Domain)

Liściasty celownik w M320 podnosi się w razie potrzeby i wykorzystuje zintegrowany elektroniczny system celowniczy, który pozwala użytkownikowi wybrać zasięg, aby określić, czy jest na celu. W ten sposób celownik sprawia, że granatnik jest bardziej celny w różnych warunkach i ułatwia władanie nim mniej doświadczonym grenadierom.

W odróżnieniu od pojedynczego spustu M203, M320 posiada spust podwójny, który zapewnia bezpieczeństwo dla osób obojga płci. Pozwala to użytkownikowi na większą kontrolę nad wyrzutnią i oferuje większą niezawodność w przypadku konieczności radzenia sobie z niewypałem lub rozładowaniem.

Granatnik M320 ma swoje wady

Pomimo wszystkich tych ulepszeń w M320, granatnik nadal ma swoje wady. Jak wiele innych, które można znaleźć w nowych lub ulepszonych broniach, zostały one odkryte podczas użytkowania w terenie. Po pierwsze, M320 miał być lżejszy od M203, ale w rzeczywistości okazał się nieco cięższy. M203 waży tylko 3 funty, podczas gdy M320 waży 3,3 funta. Choć różnica może wydawać się niewielka, waga jest ważnym czynnikiem dla żołnierzy, którzy są już przeciążeni ciężkim sprzętem.

Żołnierz US Army z 1-114 Regimentu Piechoty, Gwardii Narodowej New Jersey odpala granatnik M320 w Joint Base McGuire-Dix-Lakehurst, New Jersey. (Photo Credit: Spc. Michael Schwenk / Wikimedia Commons / Public Domain)

Nowy celownik listkowy w M320 ma też swoje wady – żołnierze skarżyli się, że jest zbyt kruchy do ciężkiego użytkowania podczas walki. Używając M203, nigdy nie musieli się martwić o złamanie celownika, bo był tak mały.

Akcesoria, akcesoria, akcesoria

Kiedy granatnik M320 jest używany jako samodzielna broń, jednopunktowe mocowanie powoduje, że broń kołysze się i przeszkadza wielu użytkownikom. W związku z tym żołnierze poprosili o stworzenie jakiejś kabury, która ułatwiłaby przenoszenie granatnika, gdy nie jest zamontowany na karabinie szturmowym.

Granatnik M320, będący systemem interoperacyjnym, mocuje się pod lufą karabinu lub karabinka i można go przekształcić w samodzielną broń. (Photo Credit: PEO Soldier / Wikimedia Commons / Public Domain)

Armia usłyszała tę skargę i zareagowała, uruchamiając M320GL Holster Soldier Enhancement Program (SEP). Aby zapobiec dalszym zmarszczkom, M320GL SEP zastosował system „wypróbuj zanim kupisz”, w ramach którego dostarczono kabury dla żołnierzy.od trzech różnych dostawców. Wybrana kabura ma rozwiązać problem kruchego celownika listkowego, gdyż celownik będzie schowany.

Więcej od nas: The M1 Garand was 'The Greatest Battle Implement Ever Devised’

W sumie na przestrzeni lat amerykańskie wojsko wydało na M320 i jego akcesoria około 270 milionów dolarów. Jednak ulepszenia z pewnością przeważają nad wadami, jeśli chodzi o granatnik, i prawdopodobnie broń będzie nadal służyć siłom zbrojnym przez wiele lat.

Samantha Franco

Samantha Franco jest freelancerką, która otrzymała tytuł licencjata historii na Uniwersytecie w Guelph oraz tytuł magistra historii na Uniwersytecie Zachodniego Ontario. Jej badania dotyczyły historii wiktoriańskiej, medycznej i epidemiologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem chorób dziecięcych. Odchodząc od kariery akademickiej, Samantha pracowała wcześniej jako badacz dziedzictwa kulturowego, a obecnie pisze treści dla wielu stron internetowych o tematyce historycznej.

W wolnym czasie Samantha lubi czytać, robić na drutach i spędzać czas ze swoim psem, Chowderem!

linkedin.com/in/samantha-v-franco

Powiązane artykuły
Historyczna broń

Ten polski jednoślad nie był tak zły, jak mogłoby się wydawać

Przez krótki okres w latach trzydziestych XX wieku polski jednopłat PZL P.11 był uważany za…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak miecz generała piechoty morskiej trafił do lombardu?

Na eBayu można kupić różnego rodzaju przedmioty, a niektóre aukcje przynoszą tysiące…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak wykuwano legendę o ostrzu Kukri Gurhków

W 1814 roku armia brytyjska po raz pierwszy zetknęła się z nepalskimi żołnierzami znanymi jako…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!