Tajemnice

Monarchia rotacyjna: Malezja i jej 9 rodzin królewskich.

Malezja ma jeden z najciekawszych systemów politycznych, który, choć jest nowoczesną konstrukcją, ma korzenie w historycznych korzeniach przedkolonialnych.

Monarchia rotacyjna

Z ośmioma sułtanami i jednym radżą (królem) wymieniającymi się władzą królewską co pięć lat, Malezja ma jedyną na świecie monarchię rotacyjną. Powstała z połączenia 9 starych stanów malajskich, w których monarchia stanowi wierzchołek piramidalnego, opartego na starożytnych klasach systemu feudalnego.

Oficjalnie Malezja jest monarchią konstytucyjną z demokracją parlamentarną na poziomie federalnym i stanowym. Sześć lat po uzyskaniu niepodległości od Brytyjczyków, Malezja została utworzona w 1963 roku poprzez federację byłych kolonii brytyjskich Malajów i Singapuru. Do tej federacji dołączono również Sabah i Sarawak.

Malezja
Hyacinthe Rigaud- Ludwik XIV, ten król z pewnością władzy by nie oddał

Działanie monarchii w Malezji

Sama monarchia składa się z dziewięciu dziedzicznych i etnicznie malajskich królów, którzy stworzyli „Konferencję Władców”. Każdy z nich rządzi osobnym stanem w Malezji, do których należą Johore, Kedah, Kelantan, Negeri Sembilan, Pahang, Perak, Perlis, Selangor i Terengganu. Kolejność sukcesji między stanami jest z góry ustalona, a dziewięciu króli spotyka się co pięć lat, aby potwierdzić lub odrzucić następcę.

Korzenie monarchii sięgają XV wieku, kiedy to nawrócony na islam Parameswara, pierwotnie Iskandar Shah, założył Sułtanat Malakka. Choć jego 12-letnie panowanie w latach 1402-1414 trwało bardzo krótko, annały malajskie wspominają, że uciekł z Singapuru po 9 latach rządów pod koniec XIV wieku. To właśnie po jego reinkarnacji jako Parameswara miała się rozpocząć monarchia w Malezji.

Malezja
Gerard van Honthorst, „Król David”

Wyjątkowy system w Malezji

Klasy rządzące egzekwują władzę królewską poprzez artefakty, ceremonie, zwyczaje i język, cementując władzę króla. Król, który jest określany jako Yang di-Pertuan Agong, czyli dosłownie „Ten, który stał się Panem”, jest wybierany na szefa państwa Malezji i oczekuje się, że po 5 latach z gracją przekaże koronę sułtanowi z innej rodziny królewskiej.

Po wyparciu Brytyjczyków z Malezji w 1957 roku, było 16 monarchów, w tym obecny król Abdullah, który objął władzę w 2019 roku. Jest on również sułtanem malezyjskiego stanu Pahang.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Niewyjaśnione szczątki dzieci znalezione w pobliżu walijskiego średniowiecznego klasztoru

Wykopaliska mające na celu odnalezienie lokalizacji 600-letniego średniowiecznego klasztoru w…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Przejazd trumienny Cesarskiej Korony Państwowej: historia kończy rozdział

Klejnoty koronne Wielkiej Brytanii to symbole regaliów i szat liturgicznych monarchii brytyjskiej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Słowo "freelancer" wywodzi się od średniowiecznych najemników

Choć słowo freelancer często czuje się wszechobecne, niewielu zna jego etymologię. W…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!