Tajemnice

Michał Anioł i jego brudny sekret

Choć większość ludzi słyszała o Michale Aniele, większość nie ma pojęcia, że miał on dość niehigieniczne nawyki. Michał Anioł, nazywany przez współczesnych Il Divino ( „boskim”), był mistrzem wielu mediów, ale nie higieny osobistej.

Michał Anioł: krótka charakteryzacja

Urodzony we włoskim renesansie XV i XVI wieku, był nie tylko rzeźbiarzem, ale także malarzem, architektem i poetą. Do jego najbardziej znanych dzieł należy sufit Kaplicy Sykstyńskiej, namalowany w latach 1508-1512, na którym znajduje się oszałamiający portret nagiego Adama, zatytułowany Stworzenie Adama. Michał Anioł był również odpowiedzialny za ukończenie Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a także za stworzenie Dawida, jednej z najsłynniejszych nagich rzeźb na świecie.

Choć można by pomyśleć, że osoba posiadająca dogłębną wiedzę i uznanie dla anatomii i piękna będzie dbała o własne ciało, Michał Anioł był „nieokrzesanym geniuszem”. Przy całym pięknie przedstawionym w jego sztuce, wydaje się, że Michał Anioł nie dzielił tej cechy ze swoimi dziełami.

Michał Anioł
Jacopino del Conte – ”Michał Anioł Buonarotti” – Wikimedia Common

Marudny i zrzędliwy

W przeciwieństwie do swojego rówieśnika, Rafaela, Michał Anioł był osobą zrzędliwą i pomimo tego, że stykał się z papieżami i mecenasami, jego chrapliwy charakter sprawiał, że unikał spotkań towarzyskich. Unikał nawet zatrudniania asystentów i wolał pracować nad swoimi ogromnymi zleceniami w pojedynkę. Niektóre z jego projektów trwały kilka lat, a on sam z niezwykłym poświęceniem oddawał się swojej pracy, często zapominając o jedzeniu i śnie.

Braki w kwestiach higieny

Jeden z jego biografów, Paolo Giovio, zauważył, że „jego natura była tak szorstka i nieokrzesana, że jego zwyczaje domowe były niewiarygodnie obskurne”. W innej biografii, tym razem autorstwa ucznia o imieniu Ascanio Condivi, który ściśle współpracował z Michałem Aniołem przy tworzeniu pamiętnika, odnotowano, że powiedział on: „Jakkolwiek byłem bogaty, zawsze żyłem jak biedak”. Pomimo swojego wyglądu, Michał Anioł był w rzeczywistości „bajecznie bogaty”, jak twierdzi dziennik LA Time.

Michał Anioł
Michał Anioł – ”Męki świętego Antoniego” – Wikimedia Common

Czy z zaniedbania, czy z jakiejś postawy moralnej, w swoim intymnym portrecie Condivi wyjaśnił, że Michał Anioł prowadził niehigieniczny tryb życia. „Kiedy był bardziej krzepki, często spał w swoich ubraniach i w butach, które zawsze nosił z powodu skurczu, na który nieustannie cierpiał, tak samo jak na wszystko inne” – wyjaśnił Condivi. „A czasami tak długo je zdejmował, że następnie wraz z butami zrzucił z siebie skórę, jak u węża” – kontynuował Condivi. Zapach ciała musiał być niezapomniany! Giorgio Vasari, Autor wydanej w 1550 roku książki „Żywoty najznakomitszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów” zauważył nawet, że jego buty, zwane buskinami, były wykonane z psiej skóry, którą nosił tak często, że w końcu stopiła się z jego nogami.

Przykre choroby Michała Anioła

Ten brak dbałości o siebie i obsesyjna praca sprawiły, że Michał Anioł cierpiał na kilka problemów zdrowotnych, w tym chroniczne zapalenie kości i stawów. Spędzenie czterech lat na malowaniu sufitu w niewygodnej pozycji może to spowodować. Był to wszak niewielki mężczyzna mierzący zaledwie 5 stóp 2 cale (157 centymetrów) co ustalono na podstawie badań jego obuwia opublikowanych w Anthropologie w 2021 roku. Uważa się również, że cierpiał na zatrucie ołowiem i podagrę.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Cechy faszyzmu włoskiego

Faszyzm we Włoszech narodził się w okresie powojennym, w atmosferze chaosu i niezadowolenia…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Dlaczego Niemcy rozpoczęli 2 wojnę światową?

Przyczyny polityczne, które doprowadziły do powstania Niemiec, można śledzić aż do XIX wieku.
Przeczytaj całość
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!